Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Treguesit e Punėsimit Sipas Gjinive nė Shqipėri

9 vite mė parė
share()?>

Statistikat e punėsimi tregojnė numrin dhe karakteristikat e forcės sė punės nė njė vend. Forca e punės pėrfshin personat e punėsuar dhe tė papunėt nė moshė madhore dhe qė janė nė gjendje tė punojnė.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me treguesit e punėsimit sipas gjinive nė Shqipėri bazuar nė tė dhėnat e siguruara nga INSTAT dhe Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta. Niveli i punėsimit sipas gjinive ėshtė llogaritur si pėrqindja e meshkujve dhe femrave tė punėsuara ndaj totalit tė meshkujve dhe femrave qė i pėrkasin forcės sė punės.

Niveli i punėsimit sipas gjinive nga tė dhėnat historike, paraqitet mė poshtė:

 

Burimi: INSTAT, Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe analiza:ODA


Sikurse mund tė shihet edhe nga grafiku, pėrqindja e meshkujve tė punėsuar qė bėjnė pjesė nė forcėn e punės, ka qėnė vazhdimisht mė e lartė se pėrqindja e femrave tė punėsuara. Nė 2009, tė punėsuar kanė qėnė rreth 64.3% e meshkujve dhe 43.6% e femrave. Nė vitin 2007, vihet re njė rritje e theksuar prej rreth 9% tė numrit tė femrave tė punėsuara.

Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :
      Kontribues: Open Data ALbania