Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 03 Tetor 2018

Hulumtimi/ 17 shkolla nė Tiranė jepen me koncesion, tė gjitha kostot e projektit

11 muaj mė parė
share()?>
“Open Data Albania” ka hulumtuar mbi ndėrtimin me koncesion si Partneritet Publik Privat, tė shtatėmbėdhjetė shkollave nė bashkinė e Tiranės.
Afati pėr realizimin e objektit koncesionar parashikon 18 muaj pėr ndėrtimin dhe vėnien nė funksion tė projektit dhe 7 vite pėr mirėmbajtje tė objekteve infrastrukturė shkollore.

Nė artikullin e hulumtuar nga ODA po analizohen disa nga elementėt qė pėrkojnė me kosto tė koncesionit Partneritetit Publik Privat, bazuar nė pėrllogaritejt e Studimit tė Fizibilitetit. Studimi mban datėn Nėntor 2016, dhe ēdo e dhėnė i referohet vlerėsimeve tė kėtij momenti kohor.

Projekti Parashikon ndėrtimin e 17 institucioneve arsimore tė reja. Institucionet arsimore qė do tė ndėrtohen, do tė jenė nė katėr tipologji tė ndryshme. Sipas llojit ato ndahen nė dhjetė (10) shkolla nėntėvjeēare dhe shtatė (7) shkolla tė mesme. Studimi i fizibilitetit ka kategorizuar shkollat nė katėr tipe.

Programi nė total ka vlerėn totale tė parashikuar prej 8 811 760 212 (tetė miliard e tetėqind e njėmbėdhjete milion e shtatėqind e gjashtėdhjetė mijė e dyqind e dymbėdhjetė) Lekė.

Duke qenė njė formė Partneriteti Publik Privat, ėshtė parashikuar qė kostot e investimit tė mbulohen fillimisht pėrmes fondeve tė veta tė subjektit privat fitues i koncesionit. Shkollat do tė ndėrtohen njėkohėsisht. Bashkia Tiranė do tė fillojė tė shlyej kostot e projektit pas 18 muajve, dhe shlyerja do tė vijojė pėr shtatė vite me rradhė. Nė momentit e shlyerjes sė plotė do tė bėhet edhe dorėzimi i shkollave nga Koncesionari tek Autoriteti Prokurues qė ėshtė Bashkia. Bashkia Tiranė do tė pėrballojė me fondet e veta shpronėsimet e trojeve private qė do tė pėrdoren pėr kėtė qėllim.
Financimi (final) pėr shlyerjen e kostove tė projektit do tė sigurohet nga Taksa e pėrkohshme pėr Infrastrukturėn Arsimore dhe nga transferta specifike tė buxhetit tė shtetit.
Taksa e pėrkohėshme paguhet nga familjet, personat juridik e fizik, vendas ose tė huaj, qė banojnė dhe ushtrojnė veprimtari ekonomike brenda territorit tė bashkisė Tiranė. Taksa do tė mblidhet nė vitet 2016 deri 2022, dhe parashikohen tė mblidhen prej saj mesatarisht njė miliard lekė nė vit. Ndėrsa nė shtatė vite tė pagesės sė kostove tė projektit, Ministria e Financave do tė alokojė nė formėn e transfertave specifike vlerėn 700 milion lekė nė vit.

Kostot e drejtpėrdrejta tė investimit janė pėrllogaritur:
1. kostot pėr shpronėsimin e truallit vlera 814 242 252 lekė;
2. kostot e ndėrtimit plus instalime vlera 4 720 118 027 Lekė;
3. kostot e studim projektimi 123 794 213 Lekė; kostot e supervizimit 53 506 790 Lekė;
4. kostot e kolaudimit 1 907 078 Lekė; oponencat teknike 3 703 980 Lekė;
5. kosto pėr mobilje dhe orendi 335 605 000 Lekė;
6. kosto tė pajisjeve tė laboratorėve 166 773 267 lekė.
7. Taksa e infrastrukturės ėshtė pėrllogaritur nė vlerėn zero.
8. Nė total tė gjitha kostot e drejtpėrdrejta tė investimit janė pėrllogaritur 6 miliardė e 221 milionė lekė.

Ku kosto tė drejtpėrdrejta tė investimit (pėr Koncesionarin) janė 5.4 miliard Lekė, dhe kjo pasi ėshtė hequr kosto e shpronėsimit e cila mbulohet drejtpėrdrejt nga vetė Bashkia.

Shpronsime: Pėr ndėrtimin dhe vėnien nė funksion e shtatėmbėdhjetė shkollave ėshtė parashikuar tė shpronėsohen nga subjekte private 58 547,5 metėr katror troje si dhe tė mirat infrastrukturore qė janė mbi kėtė sipėrfaqe (banesa, godina tė tjera, pemė frutore). Vlera pėr shpronėsime ėshtė parashikuar 814 242 252 lekė. Shpronėsimet janė parashikuar vetėm pėr ato sipėrfaqe ndėrtimi qė rezultojnė tė jenė pronėsi private. Njė pjesė e sipėrfaqes tashmė ėshtė pėrzgjedhur nga Bashkia dhe rezulton pronė publike nėn administrim tė njė institucioni publik. Kjo do tė merret nė administrim sipas procedurave tė administrimit tė pronės publike.

Kostot pėr ndėrtimin e shkollave, sipas studimit tė fizibilitetit tė Bashkisė Tiranė, janė parashikuar katėr pikė shtatė miliard Lekė (ose 34.7 milionė euro). Shkollat e Tipit 1, 2 dhe 3 kanė edhe klasa kopshti, ndėrsa tipi i katėrt jo. Sipėrfaqja pėr ndėrtimin e shkollave ėshtė 88 036 metra katror. Sipėrfaqja pėr ndėrtimin e kopshteve ėshtė 11 729 metra katror. Ēmimi mesatar pėr ndėrtimin e njė metėr katror sipėrfaqe shkollė ėshtė parashikuar 46 332 lekė pėr metėr katror, ndėrsa pėr kopėsht ėshtė parashikuar 54 381 lekė pėr metėr katror. Kosto tė tjera tė investimit si ajo pėr Studim Projektimi, Mbikėqyrje tė Punimeve, Kolaudimi, Oponenca Teknike, Mbrojtje ndaj Zjarrit, Leja Mjedisore, Taksa e Ndikimit nė Infrastrukturė janė pėrllogaritur sipas Relacionit tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Punėve Publike me numėr protokolli 21407/2, datė 09. 08. 2016.

Mobilimi i 17 shkollave ėshtė parashikuar tė kushtojė pesėqind e dy milion e treqind e shtatėdhjetė e tetė mijė lekė, prej tė cilave treqind e tridhjetė e pesė milion do tė shkojnė pėr mobilime ndėrsa njėqind e gjashtė dhjetė e gjashtė milion do tė kushtojnė pajisjes me laborator tė shkollave. Pėrllogaritjet janė bėrė pa Tatim mbi Vlerėn e Shtuar.

Veē nderimit dhe kostove tė ndėrtimit projekti ka edhe mirėmbajtje tė objekteve arsimore pėr periudhėn kohore shtatėvjeēare, periudhė gjatė sė cilės Bashkia si autoritet kontraktues do tė paguaj investimin pėr privatin vit pas viti. Tek kosto tė mirėmbajtjes ky studim fizibiliteti dokument nė procesin e kontraktimit me tenderim pėr projektin koncesionar pėrllogarit kėta zėra: Kosto pėr mirėmbajtje tė aseteve (ndėrtesa, pajisje, mobile dhe sistem laborator IT), kosto pėr staf ku janė parashikuar personel roje, personel sanitare, personel sekretarie. Pėr kėtė kategori kostosh, pėrllogaritjet janė bėrė duke u bazuar tek tė dhėnat tė kostove qė aplikohen nga Drejtoria e Pėrgjithshme Nr. 3 e Punėtorėve tė Qytetit, drejtori nė vartėsi tė Bashkisė. Kostot vjetore tė mirėmbajtjes pėr efekt llogaritjesh janė parashikuar deri nė pėrfundim tė PPP-sė, periudhė shtatėvjeēare.

Nė total Kostot e Mirėmbajtjes pėrllogariten se do tė jenė njė 1.15 miliard lekė.
Nė pėrllogaritjen e kostove tė drejtpėrdrejta tė investimit ėshtė pėrllogaritur brenda kostove preventive edhe marzh fitimi pėr kontraktonin apo nėnkontraktonin. Por nė Studimi i Fizibilitetit parashikon edhe nevojėn pėr pėrllogaritje tė marzh fitimi shtesė. Kjo pasi koncesionarit vlerat e investuara pėr kėtė qėllim do ti mbulohen nė harkun kohorė tė shtatė viteve. Gjatė kėtyre shtatė viteve ėshtė parashikuar tė rimbursohet pėr vlerėn nė kohė tė parasė, si dhe pėr pjesėn e mbajtjes sė zakonshme dhe jo tė zakonshme pėr kėtė periudhė. Pėr kėtė arsye si marzh fitimi ėshtė marrė si tavan norma mesatare e obligacioneve tė qeverisė shqiptare pėr obligacione shtatėvjeēare fikse gjate 2015 dhe 2016. Nė total Partnerėt privat tė kėtij koncesioni do tė marrin marzh fitimi vjetor mbi fitimin kontraktor prej 6.28% dhe kjo pėrqindje do tė paguhet pėr vlerėn e pa kthyer tė kostove tė projektit ēdo vit pėr periudhėn shtatėvjeēare.

Nė total partnerėt privat tė koncesionit ėshtė parashikuar tė marrin 1 358 180 210 (njė miliard e treqind e pesėdhjetė e tetė milion e njėqind e tetėdhjetė mijė e dyqind e dhjetė) Lekė.

Nė vitin e parė tė shlyerjes sė kostos sė investimit, kėto kompani koncesionare do tė fitojnė vetėm nga interesi si marzh fitimi pėr vlerėn nė kohė tė parasė treqind e tridhjetė e nėntė milion e pesėqind e dyzet e pesė mijė e pesėdhjetė e tre) Lekė.Multimedia: Mapo
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 07-12-2017
Titulli i publikimit: Hulumtimi/ 17 shkolla nė Tiranė jepen me koncesion, tė gjitha kostot e projektit
Pėrshkrim i publikimit: “Open Data Albania” ka hulumtuar mbi ndėrtimin me koncesion si Partneritet Publik Privat, tė shtatėmbėdhjetė shkollave nė bashkinė e Tiranės.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :