Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 03 Tetor 2018

Kompania Balili ruan Prokurorinė, publikohen faturat e shėrbimit tė sigurisė

11 muaj mė parė
share()?>
Pavarėsisht hetimeve, kompania Balili vazhdon tė marrė pagesat e rregullta nga shėrbimet qė i jepen institucioneve shtetėrore. Kompania e sigurisė, ka marrė pėrsipėr tė ruajė Prokurorinė e Sarandės dhe Gjirokastrės por dhe objekte tė tjera. 

Ndėrsa pėr mė shumė se prej njė viti Klement Balili ėshtė njė ndėr personat mė tė kėrkuar nga agjensitė ligjzbatuese shqiptare zbulohen kontrata tė cilat faktojnė se kompania e familjes sė  tė ashtuquajturit "Eskobar"i Ballkanit ruante institucionet e shtetit shqiptar. 

Madje pagesa e fundit e bėrė ndaj kompanisė Balili co, rezulton tė ketė datėn 15 dhjetor tė kėtij viti.  madje vetėm nė dy muajt e fundit ndaj kompanisė janė shlyer tė paktėn 36 fatura. 

Vetėm dy ditė pas denoncimit me letėr nga Kuvendi i Erjon Braēes duket se ka hapur njė kapitull tė ri tė zbulimit tė marrdhėnieve tė  kompanisė Balili me institucionet e shtetit. 

Nga dokumentat zyrtare evidentohet se kompania "Balili co"ka kontrata pėr ruajtjen e institucioneve tė rėndėsisė sė veēantė si Prokuroria e Sarandės dhe Gjirokastres, Bashkia e Sarandės, Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, spitalet nė jug tė vendit si dhe Parku Kombėtar i Butrintit etj. 

Dukumentat e publikuara nga Open Data tregojnė se nė emėr tė kompanisė Balilaj co i ka firmosur i vėllai. 

Kėto institucione i kanė paguar kėsaj kompaanie njė shumė prej 250 milionė lekė tė vjetra. Deputeti Erjon Braēe denoncoi  gjatė sė enjtes  dhenien e 111 hektarėve tokė familjarėve  tė Balilit. 

Klement Balili ėshtė i kerkuar ne tre shtete pas njė hetimi tė DEA pėr trafik ndėrkombėtar tė lėndėve tė forta narkotike.

Multimedia: Ora News
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 16/12/2017
Titulli i publikimit: Kompania Balili ruan Prokurorinė, publikohen faturat e shėrbimit tė sigurisė
Pėrshkrim i publikimit: Pavarėsisht hetimeve, kompania Balili vazhdon tė marrė pagesat e rregullta nga shėrbimet qė i jepen institucioneve shtetėrore. Kompania e sigurisė, ka marrė pėrsipėr tė ruajė Prokurorinė e Sarandės dhe Gjirokastrės por dhe objekte tė tjera.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :