Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 03 Tetor 2018

Balilajt “ruajnė” shtetin/ 94 milionė lekė pėr kompaninė e familjes

11 muaj mė parė
share()?>
Kompania e familjes sė Klement Balilit, i njohur si “Eskobari i Ballkanit” dhe njė ndėr personat mė tė kėrkuar nga Policia shqiptare, ka marrė nė ruajtje institucionet kryesore tė vendit, pėrfshirė kėtu edhe prokuroritė qė duhet ta hetojnė atė.

Nė emėr tė kompanisė “Balili-KO” vazhdojnė tė lėvrohen miliona lekė nga thesari i shtetit.

Tė dhėnat janė publikuar nga “Open Data”, sipas sė cilės rezulton se Shoqėria e Sigurimit dhe Ruajtjes Fizike “Balili-KO”, nė pronėsi tė Bashkim Balilit (vėllai i madh i Klement Balilit), pėr vitin 2016 ka pėrfituar 94.236.818 lekė (tė rinj), transaksione nga buxheti i shtetit.

Ajo qė bie nė sy ėshtė se institucionet qė ruhen nga Balilajt janė Prokuroria e Sarandės, Prokuroria e Gjirokastrės, Prefektura e Qarkut Vlorė, Universiteti Politeknik, spitalet e disa rretheve, shtėpia e fėmijėve nė Sarandė, Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, Bashkia Sarandė etj.

Gjithashtu, kjo kompani rezulton fituese e njė kontrate nė Parkun Kombėtar tė Butrintit, njė zonė kjo nė patronazhin e UNESCO-s. Kontrata fituese ka si qėllim ruajtjen me anė tė policisė private tė Parkut dhe tenderi ėshtė fituar mė 1 prill 2017. Edhe Prokuroria e Sarandės rezulton se ka likuiduar fatura te Balilajt mė datė 07.12.2017, pra vetėm rreth njė javė mė parė.

Tė gjitha kėto transaksione dhe kontrata tė rivendosura me Balilajt janė kryer edhe nė periudhėn kur Klement Balili rezulton si njė ndėr personat mė tė kėrkuar nė vend. Duket ironike, por Prokuroria e Rrethit Gjirokastėr dhe Prokuroria e Rrethit Sarandė kanė lidhur kontratė me kompaninė e Balilajve qė tė ruajnė godinat e kėtyre institucioneve qė nė fakt i kanė nėn hetim ata.

Rezulton se transaksioni i fundit i kompanisė “Balili-KO”, ėshtė bėrė mė 14 dhjetor tė kėtij viti, pra dy ditė mė parė dhe fatura prej 1.4 milionė lekėsh tė vjetėr iu likuidua Balilajve nga Bashkia e Sarandės. Nė total, “BaliliKO” ka kryer 297 transaksione me institucionet e shtetit, me njė vlerė prej 94.2 milionė lekėsh.Multimedia: CityNews
Datė publikimi: 17/12/2017
Titulli i publikimit: Balilajt “ruajnė” shtetin/ 94 milionė lekė pėr kompaninė e familjes
Pėrshkrim i publikimit: Kompania e familjes sė Klement Balilit, i njohur si “Eskobari i Ballkanit” dhe njė ndėr personat mė tė kėrkuar nga Policia shqiptare, ka marrė nė ruajtje institucionet kryesore tė vendit, pėrfshirė kėtu edhe prokuroritė qė duhet ta hetojnė atė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :