Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 03 Tetor 2018

I kujt partie ėshtė Balili? Kontratat e reja implikojnė edhe socialistėt

11 muaj mė parė
share()?>
Kontrata tė tjera tė fituara nga familja e tė ashtuquajturit “Eskobari i Ballkanit” kanė dalė nė media. Bėhet fjalė pėr ato tė nėnshkruara nga “Balili & co”, kompani qė administrohet nga Bashkim Balili, vėllai i Kelmend Balilit. Tė enjten, Bako Balili u denoncua nė parlament si pėrfitues i fondeve publike nga Ministria e Bujqėsisė, nė kohėn kur drejtohej nga Edmond Panariti.
Nga kontrata qė zbuloi Erjon Braēe doli se Balialjt pėrfituan toka me qira dhe fonde publike edhe pasi partnerėt e huaj e shpallėn nė kėrkim Klemend Balilin pėr trafik ndėrkombėtar droge.
Denoncimi pėrforcoi idenė se Balilajt ishin njerėz tė lidhur me LSI-nė, duke marrė parasysh kėtu se njėri prej tyre, Rigels Balili ėshtė edhe kryetar Bashkie nė Delvinė, i sulmuar dhe akuzuar publikisht nga Edi Rama gjatė fushatės pėr lidhjet nepotike nė bashki.
Por nėse ėshtė e vėrtetė se kontratat e Bako Balilit njollosin LSI, tani del se ai ka pasur kontrata edhe me socialistėt. Open Data e shpėrndau njollėn e bashkėpunimit me trafikantėt e drogės edhe tek Partia Socialiste, kur risolli kontratat e Balilajve me kryebashkiaken socialiste tė Sarandės pėr ruajtjen e godinave tė qytetit. Njė pagesė e fundit nga kėto fonde publike ėshtė bėrė vetėm pak ditė mė parė, sipas dokumentave qė ka publikuar Open Data.
Balilajt kanė nėnshkruar kontrata edhe me Ministrinė e Kulturės pėr ruajtjen e Parkut tė Butrintit, edhe me Ministrinė e Shėndetėsisė pėr ruajtjen e spitaleve, madje kanė shkuar deri aty sa i ėshtė besuar edhe godina e Prokurorisė sė Sarandės dhe Gjirokastrės.
Nėse kėto kontrata i konsiderojmė si prova tė kapjes sė partive, dhe nėpėrmjet partive tė kapjes sė shtetit nga “Eskobari i Ballkanit”, rezulton se parave tė drogės nuk i ka rezistuar asnjė palė. Kontratat e reja qė kanė dalė nė media nuk vėnė nė dyshim asnjė presje nga teoria e Erjon Braēes se Balili u lidh me LSI, por duhet thėnė se kur vjen puna pėr tė ndarė para e tendera, bindjet politike tek tė gjithė kėta, nuk vlejnė as njė lek.Multimedia: Lapsi.al
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 2017/12/17
Titulli i publikimit: I kujt partie ėshtė Balili? Kontratat e reja implikojnė edhe socialistėt
Pėrshkrim i publikimit: ontrata tė tjera tė fituara nga familja e tė ashtuquajturit “Eskobari i Ballkanit” kanė dalė nė media. Bėhet fjalė pėr ato tė nėnshkruara nga “Balili & co”, kompani qė administrohet nga Bashkim Balili, vėllai i Kelmend Balilit.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :