Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Treguesit e Forcės sė Punės nė Shqipėri

9 vite mė parė
share()?>

Statistikat e punėsimi tregojnė numrin dhe karakteristikat e forcės sė punės nė njė vend. Forca e punės pėrfshin personat e punėsuar dhe tė papunėt nė moshė madhore dhe qė janė nė gjendje tė punojnė.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me treguesit e punėsimit nė Shqipėri bazuar nė tė dhėnat e siguruara nga INSTAT dhe Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta.

Numri absolut i tė punėsuarve nga tė dhėnat historike, paraqitet mė poshtė:

 

Burimi: INSTAT, Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe analiza:ODA


Sikurse mund tė shihet edhe nga grafiku, viti me rėnien mė tė madhe tė tė punėsuarve ėshtė viti 2002, ku numri i tė punėsuarve ka rėnė me 154,000. Viti me numrin mė tė madh tė punėsuarve (zyrtarisht) ėshtė viti 1996, me 1,138,000 tė punėsuar. Nė fund tė vitit 2010, ka 916,919 tė punėsuar.

Sipas sektorėve tė punėsimit, nė 2010 rreth 18.1% e tė punėsuarve punojnė nė sektorin shtetėror, 26.6% nė sektorin privat jobujqėsor dhe 55.3% nė sektorin privat bujqėsor.

Historikisht punėsimi sipas sektorėve ka ndryshuar si mė poshtė:

 

Burimi: INSTAT, Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe analiza:ODA


Sikurse mund tė shihet edhe nga grafiku, pesha e sektorit privat jobujqėsor ka ardhur nė rritje, dhe kjo ėshtė shoqėruar me uljet tė peshės sė sektorit privat bujqėsor dhe sektorit shtetėror.

Ajo qė vihet re ėshtė se nė sektori privat bujqėsor punojnė rreth 55.3% tė totalit tė tė punėsuarve nė Shqipėri, siguron rreth 18% tė PBB-sė, ndėrkohė qė pesha e kėtij sektori tepėr tė rėndėsishėm nė shpenzimet e buxhetit zė vetėm  2.1% (pėr vitin 2010).Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE