Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Detyrime tė pashlyera sipas Bashkive, 2015-2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi vlerat e detyrimeve tė prapambetura tė njėsive tė qeverisjes vendore Bashki. Kėto detyrime janė krijuar dhe mbarten gjatė viteve tė shkuara apo krijohen gjatė njė viti. Detyrimet janė tė dy kategorive: detyrime tė krijuara si pasojė e mospėrmbushjes nė afat tė detyrimeve kontraktore nė kontrata me palė tė tjera. Kėto kontrata janė kryesisht pėr realizimin e investimeve, blerjeve tė mallrave, realizimit tė shėrbimeve. Kėtu hynė edhe detyrime tė mos pagesės sė faturuar (energji elektrike) apo detyrimeve tė dėmit kontraktor dhe jo vetėm (dėmshpėrblime sipas njė vendimi gjyqėsor). Kategoria e dytė ka tė bėjė me detyrime pėr shkak tė huamarrjes. Sipas ligjit tė nr 9869 tė vitit 2008 “Pėr huamarrjen Vendore” pėr njėsitė e qeverisjes vendore komuna apo bashki. Sipas Nenit 31, tė Ligjit nr. 68, datė 27.04.2017, Njėsitė e vetėqeverisjes vendore kanė tė drejtė tė marrin hua afatshkurtėr dhe hua afatgjatė, nė pėrputhje me pėrcaktimet nė ligjet qė rregullojnė vetėqeverisjen vendore, huamarrjen vendore dhe menaxhimin e sistemit buxhetor.
Aktualisht ėshtė Ligji i ri me numėr 68 i miratuar nė prill tė vitit 2017 qė ju jep mundėsi Njėsive tė Qeverisjes Vendore tė marrin hua afatshkurtėr dhe hua afatgjatė, nė pėrputhje me pėrcaktimet nė ligjet qė rregullojnė vetėqeverisjen vendore, huamarrjen vendore dhe menaxhimin e sistemit buxhetor.
Nė hulumtimin tonė konsiderohen borxhe tė njė bashkie pėr vitin 2015 tė gjitha detyrimet e ish njėsive sipas ndarjes sė hershme tė bashkuara nė njė njėsi tė vetme nė bashkitė ekzistuese. Analiza e realizuar nga ODA krahason ecurinė e kėtyre detyrimeve nė vitet 2015, 2016 dhe situate nė fund tė nėntėmujorit 2017 duke u bazuar tek informacioni periodik i raportuar nė faqen zyrtare tė Ministrisė sė Financave Drejtoria e Pėrgjithshme e Buxhetit, Drejtoria e Financave Vendore.

Kėshtu nė vitin 2015 totali i detyrimeve tė njėsive tė qeverisjes vendore Bashki ishte njėmbėdhjetė miliard e tetėqind e gjashtė milion e treqind e tetėdhjetė e tre mijė e shtatėqind  e pesė lekė (11 806 383 705 Lekė). Nga kėto, detyrimet pėr Bashkinė e Tiranės, janė nė vlerėn 5.5 miliard, dhe pėrbėnin rreth 47% tė totalit tė detyrimeve. Bashki me detyrime tė prapambetura nė vlerėn mbi njėqind milion nė dhjetor tė 2015 na rezultonin Selenica, Shkodra, Pogradeci, Vlora, Mallakastra, Bulqiza, Cėrriku, Dibra, Lushnja, Divjaka, Durrėsi, Elbasani. Fieri, Gramshi, Kamza, Kavaja, Korēa, Kruja,  Kukėsi dhe Lezha.

Burimi: Ministria e Financave (http://www.financa.gov.al/al/raportime/buxheti/buxheti-i-pushtetit-vendor)
Komente dhe Analiza: ODA

Me udhėzim tė Ministrisė sė Financave, Bashkitė prej vitit 2015 janė tė detyruara tė bėjnė Raportim Periodik pėr Detyrimet e Prapambetura. Raportimi bėhet nė baza tremujori duke evidentuar borxhe tė hershme kundrejt borxhe tė krijuara rishtazi. Nė dhjetor 2016, nė total bashkitė ja dolėn tė reduktojnė vlerėn e detyrimeve tė prapambetura. Detyrimet gjatė vitit u pakėsuar me 20% tė vlerės kundrejt detyrimeve totale nė fillim tė vitit. Totali i detyrimeve shėnonte nė dhjetor 2016 vlerėn nėntė miliard e katėrqind e dyzet milion e nėntėqind e gjashtėdhjetė e katėr mijė e nėntėqind e pesėdhjetė e shtatė lekė (nga 11.8 miliard qė ishte njė vit mė parė). Gjithsesi situate nė fund tė 2016 (dhe fillimi i 2017) ėshtė ende me detyrime tė vjetra apo tė reja tė krijuara gjatė 2016.

Burimi: Ministria e Financave (http://www.financa.gov.al/al/raportime/buxheti/buxheti-i-pushtetit-vendor)
Komente dhe Analiza: ODA

Nė pjesėn mė tė madhe tė Bashkive nė vitin 2016, kemi njė ulje tė detyrimeve. Vetėm nė disa njėsi tė qeverisjes vendore shohim njė rritje tė detyrimeve nė vitin 2016. Rritja mė e konsiderueshme ėshtė shėnuar nė bashkitė: Dibėr, Konispol, Librazhd, Lezha, Vau i Dejės, Maliq, Pogradec, Selenicė, Vlorė. Bashkitė me rritje janė edhe bashki qė mund tė vlerėsohen jo vetėm nė pamundėsi por edhe nė keqpėrdorim tė financave vendore. Kėto bashki me detyrime tė lindura rishtazi, janė bashki pėr tė cilat kėrkohet monitorim dhe auditim mė konsistent. Shpesh detyrimet kontraktore tė pashlyera nuk reflektojnė vetėm njė situatė pamundėsie apo mungesė eficense. Ato mund tė jenė indice pėr tė verifikuar sjelljen klienteliste tė bashkive kundrejt bizneseve, duke krijuar rast pas rasti vėshtirėsi pėr kontraktor jo konfidencial dhe klientelist. Ky element do tė duhet tė konsiderohet nė plane dhe programe tė auditimit financiar tė Ministrisė sė Financave dhe Kontrollit tė Lartė tė Shtetit. Mjaft operator ekonomik fitojnė tė drejtėn e njė kontrate me palė Bashki jo tė bazuar nė shpalljen e autoritetit prokurues Bashki por si pasojė e njė procesi ankimimi dhe vendimmarrje pranė Komisionit tė Prokurimit Publik.

Burimi: Ministria e Financave (http://www.financa.gov.al/al/raportime/buxheti/buxheti-i-pushtetit-vendor)
Komente dhe Analiza: ODA

Nė raportin mė tė fundit tė publikuar nga Ministria e Financave, totali i detyrimeve tė njėsive tė qeverisjes vendore nė Shtator 2017 ėshtė tetė miliard e tetėqind e shtatėdhjetė e njė milion e shtatėqind e njėzet e katėr mijė e dyqind e tetėdhjetė e dy lekė. (8 871 724 282 Lekė). 

Burimi: Ministria e Financave (http://www.financa.gov.al/al/raportime/buxheti/buxheti-i-pushtetit-vendor)
Komente dhe Analiza: ODA


Detyrime tė pashlyera tė Bashkive fund nėntėmujori 2017(nė Lek)


Burimi: Ministria e Financave (http://www.financa.gov.al/al/raportime/buxheti/buxheti-i-pushtetit-vendor)
Komente dhe Analiza: ODABurimi: Ministria e Financave (http://www.financa.gov.al/al/raportime/buxheti/buxheti-i-pushtetit-vendor)
Komente dhe Analiza: ODA


Peshėn mė tė madhe tė kėtyre detyrimeve e zėnė detyrimet e Bashkive kryesore si: Bashkia Tiranė qė zė 37% tė totalit tė detyrimeve; Bashkia Durrės qė zė 6% tė totalit tė detyrimeve; dhe Bashkitė Lezhė (mbajtėse e njė kredie nė banka tė nivelit tė dytė), Pogradec dhe Vlorė qė zėnė secila rreth 5% tė totalit.
Pjesa tjetėr e bashkive kanė pesha mė tė vogla ndaj totalit tė detyrimeve por qė pėrkon me problematikė tė lartė po tė konsiderojmė edhe aftėsitė e kėtyre njėsive pėr tė garantuar tė ardhurat e tyre. Dinamika e detyrimeve sipas tremujorėve dhe detyrimet e lindura gjatė tremujori tregojnė pėr eficensėn dhe sjelljet financiare tė njėsisė sė qeverisjes vendore.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MBA, MSc. Ina Baja