Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Shpenzimet e ISKSH-sė dhe mbėshtetja e tij nga Buxheti i Shtetit nė periudhėn 2000-2011

9 vite mė parė
share()?>

Instituti i Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor (ISKSH) nė periudha tė ndryshme kohore ka pasur pėrgjegjėsi tė caktuara pėr ofrimin e shėrbimeve shėndetėsore nė vend. Nė varėsi tė kėtyre funksioneve ka qenė edhe buxheti i administruar prej saj.

Meqėnėse kontributet e mbledhura nėpėrmjet sigurimit shėndetėsor janė shumė tė ulta krahasuar me shpenzimet e ISKSH-sė, nė mėnyrė tė vazhdueshme ky institucion ėshtė financuar nga Buxheti i Shtetit.

 

Burimi: Ministria e Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Karakteristikė e financimit tė sistemit shėndetėsor shqiptar ka qenė fragmentizimi shumė i lartė. Nė tė merrnin pjesė tre aktorė, Ministria e Shėndetėsisė, ISKSH dhe Pushteti Vendor. Pėr kėtė arysye, qė prej vitit 2006 nisi zbatimi i reformės, qė do i jepte ISKSH-sė njė rol shumė tė rėndėsishėm nė sistem, duke e shndėrruar nė “paguesin e vetėm” tė shėrbimit shėndetėsor.

Nė vitin 2007 ISKSH filloi tė financojė kujdesin shėndetėsor parėsor  dhe nė vitin 2009 brenda skemės u pėrfshi edhe shėrbimi spitalor. Kėto nisma u shoqėruan me rritjen e fondeve tė ISKSH-sė nga Buxheti i Shtetit. Nga 2.68 miliardė lekė nė 2006-n, nė 4.64 miliardė lekė nė 2007-n dhe 20.7 miliardė nė 2011. Qė do tė thotė, pėrkatėisht, nė 2007-n, mbėshtetja e Buxhetit pėr ISKSH-nė u rrit me 73% krahasuar me vitin 2006 dhe nė vitin 2011 ai ishte 7.7 herė mė i lartė se sa nė 2006-n.


 

Burimi: Ministria e Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Grafiku i strukturės sė financimit tė ISKSH-sė e bėn mė tė qartė rritjen e fondeve nga Buxheti i Shtetit, sidomos pas vitit 2009, vit nga i cili brenda skemės sė sigurimeve ėshtė pėrfshirė shėndeti dytėsor.

Aktualisht, ISKSH i pėrdor fondet nė dispozicion pėr: rimburisimin e barnave qė janė brenda listės sė rimbursueshme, mbulimin e shpenzimeve tė kujdesit parėsor, kujdesit spitalor, ekzaminime terciare,  shpenzimet administrative, etj. Pra, po rritet roli i ISKSH-sė si kontraktues i vetėm publik dhe Ministria e Shėndetėsise po pozicionohet gradualisht si ligjvėnės dhe rregulles. Pėr kėtė arsye, ndryshimi i strukturės financuese, pėr sa kohė qė kontributet do vazhdojnė tė jenė tė ulta, do tė anojė nga Buxheti i Shtetit, si mėnyra e vetme qė ISKSH tė pėrmbushi detyrimet e saj.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc