Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 03 Tetor 2018

Emrat/Lista e donatoreve te partive ja kush dhuroi mbi 100 milione leke ne fushaten elektorale te 25 qershorit

12 muaj mė parė
share()?>
Donatorė tė shumtė kanė dhuruar mbi 100 milionė lekė pėr partitė politike gjatė   fushatės elektorale tė 25 qershorit, por nė   tė shumtėn e rasteve janė fshehur identitetet e donatorėve. Open Data Albania, publikoi dje listėn e donatorėve tė partive politike, subjekte zgjedhore nė fushatėn pėr zgjedhjet e pėrgjithshme 2017. Sipas Open Data Albania donatorėt pėr vlera mbi 100 milionė lekė regjistrohen gjatė fushatės nė njė regjistėr tė posaēėm. Ata duhet tė bėjnė pagesa vetėm nė llogarinė bankare tė ēelura nga subjekti elektoral nė njė bankė tė nivelit tė dytė dhe tė paracaktuar pėr dhurime zgjedhore. Kjo listė-regjistėr konsiderohet si informacion me akses tė pėrforcuar pėr publikun. Neni 90 i Kodit Zgjedhor, me titull “Regjistrimi i fondeve jo publike”, parashikon tė drejtė tė shtuar informimi, parashikuar pėrmes togfjalėshit “kurdoherė publike”.

Ky detyrim ligjor i subjekteve dhe njėkohėsisht e drejtė ligjore e publikut, nuk ėshtė respektuar asnjėherė gjatė fushatave. Sipas studimit tė Open Data, emrat e donatorėve tė deklaruar zbardhen vetėm nė procesin e ekspertimit kontabėl tė shpenzimeve elektorale, proces qė pason gjatė nė kohė fushatat zgjedhore. Lista e donatorėve partiakė ėshtė bėrė e njohur pėr publikun vetėm nė nėntor 2017, pra katėr muaj pas pėrfundimit tė fushatės. Publikimi i kėsaj liste ka burimin te raporte financiare pėr fushatėn, tė dėrguara nga partitė politike kryesore.

Kėto raporte nuk kanė raporte auditimi tė ekspertėve kontabėl tė autorizuar. Nė raporte tė mėhershme tė auditimit nuk ėshtė zbardhur nė asnjė rast njė listė donatorėsh sipas subjekteve apo shumave. Open Data Albania po zbardh listė tėrėsore tė donatorėve pėr vlera mė tė mėdha se 100 000 lekė nė fushatėn zgjedhore 2017. Kjo listė ka 66 emra personash dhe subjektesh.

“Lista e donatorėve fushatė 2017”, pėrbėhet kryesisht nga individė dhe dy subjekte tregtare tė regjistruara me NIPT. Janė vetėm katėr subjekte elektorale qė paraqesin informacion pėr donatorė nė vlera mbi njėqindmijė lekė, konkretisht PS, LSI, Partia Aleanca Popullore pėr Drejtėsi dhe Partia Bashkimi Demokristian Shqiptar. Nė total nga donacionet janė mbledhur nėntė milion e katėrqind e pesėdhjetė e pesė mijė lekė. Nga tė cilat partia nė pushtet, nga donatorė pėr vlera mbi njėqindmijė lekė, ka mbledhur vetėm shtatėqind mijė lekė, partia LSI nga donator pėr vlera mbi njėqindmijė lekė, ka arritur tė mbledhė shtatė milion e tetėqind e dyzet e pesė lekė.

Aleanca Popullore pėr Drejtėsi deklaron vlerėn katėrqind e tetė mijė e nėntėqind e tetėdhjetė lekė nga njė firmė ligjore dhe Partia Bashkimi Demokristian Shqiptar dhurimin prej pesėqind e njė mijė lekė nga njė shoqėri biznesi me pėrgjegjėsi tė kufizuar. Partitė deklarojnė qė kanė marrė donacione edhe nė vlera nėn njėqind mijė lekė, donacione pėr tė cilat nuk ėshtė dhėnė identiteti i donatorit. LSI ka deklaruar si donacion edhe minutat e kohės televizive tė llogaritura pa pagesė e tė pėrfituara nga “Top Chanell”.

Kodi Zgjedhor parashikon disa rregullime me qėllim parandalimin e konfliktit tė interesit pėr rastin e donatorėve partiakė. Kėto parashikime zakonisht nuk janė pjesė e kontrollit institucional dhe nuk kemi njė mekanizėm qė ka tagėr tė bėjė kontroll tė konfliktit tė interesit pėr subjektet donator elektoral.Multimedia: Gazeta Shqiptare
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 07.11.17
Titulli i publikimit: EMRAT/ Lista e donatorėve tė partive, ja kush dhuroi mbi 100 milionė lekė nė fushatėn elektorale tė 25 qershorit
Pėrshkrim i publikimit: Lexime 07.11.17gsh.al Valentina MADANI Donatorė tė shumtė kanė dhuruar mbi 100 milionė lekė pėr partitė politike gjatė fushatės elektorale tė 25 qershorit, por nė tė shumtėn e rasteve janė fshehur identitetet e donatorėve. Open Data Albania, publikoi dje listėn e donatorėve tė partive politike, subjekte zgjedhore nė fushatėn pėr zgjedhjet e pėrgjithshme 2017.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :