Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kostot e Projektit Pėrmirėsimi i Infrastrukturės Arsimore nė Bashkinė Tiranė, 17 Shkolla tė Reja pėrmes Partneritetit Privat Publik Koncesione

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi ndėrtimin me koncesion si Partneritet Publik Privat, tė shtatėmbėdhjetė shkollave nė bashkinė e Tiranės. Me vendim tė kryetarit tė Bashkisė nr. 15742, datė 24.05.2016, ėshtė ngritur komisioni pėr ndjekjen e procedurave tė koncesionit (PPP) me titull Pėr Pėrmirėsimin e Infrastrukturės Arsimore tė Bashkisė Tiranė. Njė nga detyrat e kėtij komisioni ka qenė hartimi i Studimit tė Fizibilitetit pėr koncesionin (PPP). Ky Studim Fizibiliteti ėshtė pėrfunduar nė Nėntor 2016 dhe aktualisht ėshtė njė nga dokumentat ligjor qė aplikohet nė procesin e kontraktimit pėrmes tenderimit elektronik. Studimi i Fizibilitetit ka tė pėrcaktuar strukturėn pėr kostot e investimit sipas kėtij projekti, dhe ka pėrllogaritur vlerat tavan pėr secilėn kategori kostosh. Studimi ka pėrcaktuar edhe burimin e financimit sikurse afatet e realizimit tė projektit apo kontratės koncesionare pėr realizimin e tij. Nė nėntor 2017 Autoriteti Prokurues ka filluar procedurat e pėrzgjedhjes sė partnerėve privat pėr realizimin e projektit me titull: Koncesioni Partneritet Publik Privat pėr Pėrmirėsimin e Infrastrukturės Arsimore nė Bashkinė Tiranė. Projekti do tė zbatohet me Lote ku ndarja ėshtė bėrė sipas njėsive administrative tė Bashkisė Tiranė ndėrsa Objekti i Tenderimit ėshtė Projektim, Financim, Ndėrtim, Mobilim, Mirėmbajtje, Mbikėqyrje dhe Kolaudim i objekteve arsimore Bashkia Tiranė. Forma e kontraktimit ėshtė Koncesion Partneritet Publik Privat. Afati pėr realizimin e objekti koncesionar parashikon tetėmbėdhjetė muaj pėr ndėrtimin dhe vėnien nė funksion tė projektit dhe shtatė vite pėr mirėmbajtje tė objekteve infrastrukturė shkollore. Informacion mbi projektin dhe procesin e kontraktimit tė tij ėshtė publikuar nė portalin Prokurime Transparente, rubrika Koncesione. Po aty mund tė gjendet edhe ky studim fizibiliteti si dokument zyrtar pėr procedurėn e kontraktimit. Procedura tenderuese sipas loteve ėshtė njoftuar nė Nėntor 2017 dhe nėnshkrimi i kontratave sipas loteve pritet tė realizohet nė fillim tė vitit 2018.

Nė kėtė artikull tė realizuar nga ODA po analizohen disa nga elementėt qė pėrkojnė me kosto tė koncesionit Partneritetit Publik Privat, bazuar nė pėrllogaritejt e Studimit tė Fizibilitetit, studim qė ėshtė bėrė pjesė e dokumentacionit zyrtar pėr tenderim tė projektit nga autoriteti prokurues Bashkia Tiranė. Studimi mban datėn Nėntor 2016, dhe ēdo e dhėnė i referohet vlerėsimeve tė kėtij momenti kohor.
Projekti pėr Pėrmirėsimin e Infrastrukturės arsimore u startua pėr shkak tė problematikave tė theksuara tė infrastrukturės arsimore nė territorin e Bashkisė Tiranė.

Gjendja e Institucioneve Arsimore nė Bashkinė e Tiranės Nėntor 2016

Lloji i shkollave Numri i shkollave Numri i studentėve
Cikėl i ulėt 40 795
9-vjeēare 121 56950
Shkollė e mesme 17 13963
Shkollė e mesme e bashkuar 13 4557
     
Total 191 76265
Burim: Studimi i Fizibilitetit , Koncension http://openprocurement.al/sq/concession/list 
Komente dhe Analiza: ODA

Projekti Parashikon ndėrtimin e shtatėmbėdhjetė institucioneve arsimore tė reja. Institucionet arsimore qė do tė ndėrtohen, do tė jenė nė katėr tipologji tė ndryshme. Sipas llojit ato ndahen nė dhjetė (10) shkolla nėntėvjeēare dhe shtatė (7) shkolla tė mesme. Studimi i fizibilitetit ka kategorizuar shkollat nė katėr tipe  ku:
Tipi 1 i shkollave ėshtė me 20 klasa pėr nxėnės parashkollor dhe shkollorė, dhe me njė sipėrfaqe ndėrtimi shkolle prej 4 938 metėr katror. Shkolla duhet tė ketė edhe njė kopsht prej 4 klasash, me njė sipėrfaqe prej 874 metėr katror. Total sipėrfaqe ndėrtimi pėr kėtė tip shkolle ėshtė 5 812 metėr katrorė. Shkolla tė tilla do tė ndėrtohen dy, njėra nė zonėn administrative numėr 8 dhe njėra nė zonėn administrative numėr 9. Tipi 2 i shkollave ėshtė pėrsėri nėntėvjeēar, me 30 klasa pėr nxėnės parashkollor dhe shkollore dhe me njė sipėrfaqe ndėrtimi prej 6 588 metėr katrorė. Ky tip shkollash do tė ketė njė kopsht prej gjashtė klasash me njė sipėrfaqe kopshti 1 310 metėr katrorė. Totali i sipėrfaqes pėr kėtė tip institucioni arsimor ėshtė 7 898 metėr katrore. Janė shtatė shkollat e kėtij tipi qė do tė ndėrtohen nė kuadėr tė kėtij projekti dhe ato janė tė shpėrndara dy nė njėsinė administrative numėr 2, njė nė njėsinė administrative numėr 5, dy nė njėsinė administrative numėr 11 dhe 2 tė tjera nė njėsinė administrative Kashar. Tipi 3 i shkollave, ėshtė arsim bazė rural, kopsht dhe shkollė me njė sipėrfaqe ndėrtimi shkolle prej 4 041 metėr katror. Ėshtė parashikuar vetėm njė shkollė dhe kjo nė Farkė. Tipi 4 ėshtė i mesėm i lartė, pėr zonat urbane me 21 klasa dhe me njė sipėrfaqe ndėrtim shkolle prej 4001 metėr katrorė. Janė parashikuar qė tė ndėrtohen shtatė shkolla tė Tipit 4. Do tė ndėrtohen njė nė njėsinė administrative 2, njė nė njėsinė administrative 7, njė nė njėsinė administrative 8, njė nė njėsinė administrative 9, njė nė njėsinė administrative 11, njė nė Njėsinė Administrative Dajt dhe njė tjetėr nė Kashar.

Shkolla qė do tė ndėrtohen nga Projekti pėr Koncesion sipas kategorive / tipeve
TIPI Nr i shkollave Pėrshkrimi Kriter
Tipi 1 2 Shkollė me 20 klasa pėr parashkollorė dhe shkollorė dhe 4 klasa kopsht
Tipi 2 7 Shkollė 9-vjeēare me 30 klasa plus 6 klasa kopsht
Tipi 3 1 Shkollė arsim bazė pėr zonat rurale
Tipi 4 7 Shkollė e mesme e lartė pėr zonat urbane
Burim: Studimi i Fizibilitetit , Koncension http://openprocurement.al/sq/concession/list 
Komente dhe Analiza: ODA

Duke qenė njė formė Partneriteti Publik Privat, ėshtė parashikuar qė kostot e investimit tė mbulohen fillimisht pėrmes fondeve tė veta tė subjektit privat fitues i koncesionit. Ndėrtimi i shkollave dhe vėnia e tyre nė punė do tė finalizohen brenda tetėmbėdhjetė muajve nga data e lidhjes sė kontratės koncesionare. Shkollat do tė ndėrtohen njėkohėsisht. Bashkia Tiranė do tė fillojė tė shlyej kostot e projektit pas tetėmbėdhjetė muajve, dhe shlyerja do tė vijojė pėr shtatė vite me rradhė. Nė momentit e shlyerjes sė plotė do tė bėhet edhe dorėzimi i shkollave nga Koncesionari tek Autoriteti Prokurues qė ėshtė Bashkia. Nė startim tė projektit Koncesionari (subjekti fitues) do tė pėrballojė me tė ardhurat e veta tė gjithė investimin pėr ndėrtimin e objekteve arsimore dhe vėnien nė funksion tė tyre, ndėrsa Bashkia Tiranė do tė pėrballojė me fondet e veta shpronėsimet e trojeve private qė do tė pėrdoren pėr kėtė qėllim. Financimi pėr shlyerjen e kostove tė projektit do tė sigurohet nga Taksa e pėrkohshme pėr Infrastrukturėn Arsimore dhe nga transferta specifike tė buxhetit tė shtetit. Kjo taksė paguhet nga familjet, personat juridik e fizik, vendas ose tė huaj, qė banojnė dhe ushtrojnė veprimtari ekonomike brenda territorit tė bashkisė Tiranė. Taksa do tė mblidhet nė vitet 2016 deri 2022, dhe parashikohen tė mblidhen prej saj mesatarisht njė miliard lekė nė vit. Ndėrsa nė shtatė vite tė pagesės sė kostove tė projektit, Ministria e Financave do tė alokojė nė formėn e transfertave specifike vlerėn 700 milion lekė nė vit.

Programi nė total ka vlerėn totale tė parashikuar prej 8 811 760 212 (tetė miliard e tetėqind e njėmbėdhjete milion e shtatėqind e gjashtėdhjetė mijė e dyqind e dymbėdhjetė) Lekė. Nė kėtė Vlerė totale tė Projektit, janė parashikuar: Kostot pėr Shpronėsimet; Kosto Direkte tė Investimit tė Koncesionarit pa TVSH; Kosto tė Mirėmbajtjes pa TVSH dhe Marzhi i Fitimit tė Koncesionarit.

Vlera e Pėrgjithshme e Projektit pėr Projektim, Financim, Ndėrtim, Mobilim, Mirėmbajtje. Mbikėqyrje dhe Kolaudim 17 shkolla Bashkia Tiranė(nė Lekė)
Kosto e Pėrgjithshme e Shpronėsimit 814 242 252
Kosto Direkte e Investimit pa TVSH 5 406 768 353
Kosto e Mirėmbajtjes pa TVSH 1 159 737 859
Marzhi Fitimit tė Koncesionarit 1 431 011 748
Totali Vlerė e Pėrgjithshme(1, 2, 3 dhe 4) 8 811 760 212
Burim: Studimi i Fizibilitetit , Koncension http://openprocurement.al/sq/concession/list 
Komente dhe Analiza: ODA
Burim: Studimi i Fizibilitetit , Koncension http://openprocurement.al/sq/concession/list 
Komente dhe Analiza: ODA

Duke llogaritur se sipėrfaqja e ndėrtimit(jo shfrytėzimit) infrastrukturė arsimore qė do tė pėrftohet nė fund tė projektit ėshtė 99 829 m2  njė vlerėsim i vlerės sė projektit pėr metėr katrorė sipėrfaqe ndėrtimi (jo shfrytėzimi) tė pėrftuar nė fund tė projektit dhe dorėzimit tė objektit koncesionar rezulton tė jetė 88 268 lekė pėr metėr katrorė sipėrfaqe ndėrtimi. Dhe kjo vlerė ka pėrllogaritur brenda tė gjitha llojet e kostove sėbashku me shpronėsimet dhe marzhin e fitimit pėr koncesionarin duke mos pėrllogaritur tatimin mbi vlerėn e shtuar.

Vlera nė Lekė pėr Metėr Katrorė Sipėrfaqe Ndėrtimi Infrastrukturė Arsimore.  Projekti PPP
  Vlera nė Lekė Sipėrfaqe ndėrtimi ne m2 Vlera nė Lekė pėr m2 sipėrfaqe ndėrtimi (jo shfrytėzimi) infrastukturė arsimore
Kosto e Pėrgjithsme e Shpronėsimit 814 242 252 99 829  
Kosto Direkte e Investimit pa TVSH 5 406 768 353 99 829 54160
Kosto e Mirėmbajtjes pa TVSH 1 159 737 859 99 829 11617
Marzhi Fitimit tė Koncesionarit 1 431 011 748 99 829 14335
Totali Vlerė e Pėrgjithshme(1, 2, 3 dhe 4) 8 811 760 212 99 829 88268
Burim: Studimi i Fizibilitetit , Koncension http://openprocurement.al/sq/concession/list 
Komente dhe Analiza: ODA

Bazuar nė standardet e kontabilitetit dhe nė kėrkesat e Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 575 dt 10.07.2013 ėshtė bėrė kategorizimi i kostove nė dy grupe: Nė kostot e drejtpėrdrejta tė investimit janė pėrllogaritur: kostot pėr shpronėsimin e truallit vlera 814  242 252 lekė; kostot e ndėrtimit plus instalime vlera 4 720 118 027 Lekė; kostot e studim projektimi 123 794 213 Lekė; kostot e supervizimit 53 506 790 Lekė; kostot e kolaudimit 1 907 078 Lekė; oponencat teknike 3 703 980 Lekė; kosto pėr mobilje dhe orendi 335 605 000 Lekė; kosto tė pajisjeve tė laboratorėve 166 773 267 lekė. Taksa e infrastrukturės ėshtė pėrllogaritur nė vlerėn zero. Nė total tė gjitha kostot e drejtpėrdrejta tė investimit janė pėrllogaritur 6 miliardė e 221 milionė lekė. Ku kosto tė drejtpėrdrejta tė investimit  janė pesė pikė katėr miliard Lekė, dhe kjo pasi ėshtė hequr kosto e shpronėsimit e cila mbulohet drejtpėrdrejt nga vetė Bashkia.

Tabela  pėrmbledhėse kostove totale direkte tė investimit Shkolla Koncesion Bashkia Tiranė
Pėrshkrimi Vlera
Totali I Kostove Direkte te Investimit 6 221 010 605
Kostot e Shpronėsim Trualli dhe tė Mirat e tij 814 242 252
Kostot e Projektimit 123 794 213
- Ndėrtim + instalime 4 720 118 027
- Oponenca teknike 3 703 980
- Takse Infrastrukture 0
- Leje mjedisore 510 000
- Mbrojtje ndaj Zjarrit 850 000
- Kosto Supervizimi 53 506 790
- Kosto Kolaudimi 1 907 078
- Mobiliet dhe Orendi 335 605 000
- Investime IT&T dhe Labs 166 773 267
Burim: Studimi i Fizibilitetit , Koncension http://openprocurement.al/sq/concession/list 
Komente dhe Analiza: ODA
Burim: Studimi i Fizibilitetit , Koncension http://openprocurement.al/sq/concession/list 
Komente dhe Analiza: ODA

Pėr ndėrtimin dhe vėnien nė funksion e shtatėmbėdhjetė shkollave ėshtė parashikuar tė shpronėsohen nga subjekte private 58 547,5 metėr katror troje si dhe tė mirat infrastrukturore qė janė mbi kėtė sipėrfaqe (banesa, godina tė tjera, pemė frutore). Vlera pėr shpronėsime ėshtė parashikuar 814 242 252 lekė. Ēmimi mesatar pėr njė metėr katror truall plus infrastrukturė e lidhur me trojet, pėrllogaritet tė jetė 281 320 lekė. Shpronėsimet janė parashikuar vetėm pėr ato sipėrfaqe ndėrtimi qė rezultojnė tė jenė pronėsi private. Njė pjesė e sipėrfaqes tashmė ėshtė pėrzgjedhur nga Bashkia dhe rezulton pronė publike nėn administrim tė njė institucioni publik. Kjo do tė merret nė administrim sipas procedurave tė administrimit tė pronės publike.

Tabela pėr Shpronėsim Troje dhe Pasuri tė Patundshme, Vlera nė lek dhe Sipėrfaqe sipas Njėsive Administrative
Njėsia Administrative ku ėshtė shesh ndėrtimi Tipi i Institucionit Arsimore sipas klasifikimeve Vlera nė Lekė pėr Shpronėsim (troje dhe tė mira tė lidhura me truallin) Sipėrfaqja terren pėr tu shpronėsuar
Nj. Admin. 05 Tipi 2 218,519,847 3,263
Nj. Admin. 07 Tipi 4 261,101,406 8,482
Nj. Admin. 08 Tipi 1 150,790 5
Nj. Admin. 08 Tipi 4 150,790 5
Nj. Admin. 09 Tipi 1 23,404,716 687
Nj. Admin. 09 Tipi 4 23,404,716 687
Nj. Admin. 11 Tipi 2 103,053,248 4,484
Nj. Admin. 11 Tipi 4 103,053,248 4,484
Nj. Admin. Dajt Tipi 4 53,044,000 14,900
Nj. Admin. Farke Tipi 3 3,368,064 7,518
Nj. Admin. Kashar Tipi 2 20,913,060 4,930
Nj. Admin. Kashar Tipi 2 2,039,184 4,552
Nj. Admin. Kashar Tipi 4 2,039,184 4,552
TOTALI   814,242,253 58,549
Burim: Studimi i Fizibilitetit , Koncension http://openprocurement.al/sq/concession/list 
Komente dhe Analiza: ODA

Kostot pėr ndėrtimin e shkollave, sipas studimit tė fizibilitetit tė Bashkisė Tiranė, janė parashikuar katėr pikė shtatė miliard Lekė (ose 34.7 milionė euro). Shkollat e Tipit 1, 2 dhe 3 kanė edhe klasa kopshti, ndėrsa tipi i katėrt jo. Sipėrfaqja pėr ndėrtimin e shkollave ėshtė 88 036 metra katror. Sipėrfaqja pėr ndėrtimin e kopshteve ėshtė 11 729 metra katror. Ēmimi mesatar pėr ndėrtimin e njė metėr katror sipėrfaqe shkollė ėshtė parashikuar 46 332 lekė pėr metėr katror, ndėrsa pėr kopėsht ėshtė parashikuar 54 381 lekė pėr metėr katror. Kosto tė tjera tė investimit si ajo pėr Studim Projektimi, Mbikėqyrje tė Punimeve, Kolaudimi, Oponenca Teknike, Mbrojtje ndaj Zjarrit, Leja Mjedisore, Taksa e Ndikimit nė Infrastrukturė janė pėrllogaritur sipas Relacionit tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Punėve Publike me numėr protokolli 21407/2, datė 09. 08. 2016.

Mobilimi i 17 shkollave ėshtė parashikuar tė kushtojė pesėqind e dy milion e treqind e shtatėdhjetė e tetė mijė lekė, prej tė cilave treqind e tridhjetė e pesė milion do tė shkojnė pėr mobilime ndėrsa njėqind e gjashtė dhjetė e gjashtė milion do tė kushtojnė pajisjes me laborator tė shkollave. Pėrllogaritjet janė bėrė pa Tatim mbi Vlerėn e Shtuar.

Veē nderimit dhe kostove tė ndėrtimit projekti ka edhe mirėmbajtje tė objekteve arsimore pėr periudhėn kohore shtatėvjeēare, periudhė gjatė sė cilės Bashkia si autoritet kontraktues do tė paguaj investimin pėr privatin vit pas viti. Tek kosto tė mirėmbajtjes ky studim fizibiliteti dokument nė procesin e kontraktimit me tenderim pėr projektin koncesionar pėrllogarit kėta zėra: 
Kosto pėr mirėmbajtje tė aseteve (ndėrtesa, pajisje, mobile dhe sistem laborator IT), kosto pėr staf ku janė parashikuar personel roje, personel sanitare, personel sekretarie. Pėr kėtė kategori kostosh, pėrllogaritjet janė bėrė duke u bazuar tek tė dhėnat tė kostove qė aplikohen nga Drejtoria e Pėrgjithshme Nr. 3 e Punėtorėve tė Qytetit, drejtori nė vartėsi tė Bashkisė. Kostot vjetore tė mirėmbajtjes pėr efekt llogaritjesh janė parashikuar deri nė pėrfundim tė PPP-sė, periudhė shtatėvjeēare. Nė total Kostot e Mirėmbajtjes pėrllogariten se do tė jenė njė miliard e njėqind e pesėdhjetė e nėntė milion e shtatėqind e tridhjetė e shtatė mijė lekė.

Tabela pėr Kosto Mirembajtje
Kostot Direkte tė Mirėmbajtjes 1,159,737,664
I Kostot e Mirėmbajtjes sė Aseteve 763,592,363
1 - Kostot e Mirėmbajtjes sė Ndėrtesave 176,556,240
2 - Kostot e Mirėmbajtjes sė Pajisjeve 446,105,322
3 - Kostot e mirėmbatjes Mobiljet
dhe Orendi
55,846,898
4 - Mirėmbajtje IT&T (HD+SW) 85,083,903
II Staf Mirembajtje 396,145,301
1 Staf Roje 58,272,458
2 Staf Sanitare 251,473,857
3 Staf Sekretare 50,368,763
Burim: Studimi i Fizibilitetit , Koncension http://openprocurement.al/sq/concession/list , faqe 241
Komente dhe Analiza: ODA


Nė pėrllogaritjen e kostove tė drejtpėrdrejta tė investimit ėshtė pėrllogaritur brenda kostove preventive edhe marzh fitimi pėr kontraktorin apo nėnkontraktorin. Por nė Studimi i Fizibilitetit parashikon edhe nevojėn pėr pėrllogaritje tė marzh fitimi shtesė. Kjo pasi koncesionarit vlerat e investuara pėr kėtė qėllim do ti mbulohen nė harkun kohorė tė shtatė viteve. Gjatė kėtyre shtatė viteve ėshtė parashikuar tė rimbursohet pėr vlerėn nė kohė tė parasė si dhe pėr pjesėn e mbajtjes sė zakonshme dhe jo tė zakonshme pėr kėtė periudhė. Pėr kėtė arsye si marzh fitimi ėshtė marrė si tavan norma mesatare e obligacioneve tė qeverisė shqiptare pėr obligacione shtatėvjeēare fikse nė datat 2015 dhe 2016. Nė total Partnerėt privat tė kėtij koncesioni do tė marrin marzh fitimi vjetor mbi fitimin kontraktor prej 6.28% dhe kjo pėrqindje do tė paguhet pėr vlerėn e pa kthyer tė kostove tė projektit ēdo vit pėr periudhėn shtatėvjeēare. Nė total partnerėt privat tė koncesionit ėshtė parashikuar tė marrin  1 358 180 210 (njė miliard e treqind e pesėdhjetė e tetė milion e njėqind e tetėdhjetė mijė e dyqind e dhjetė) Lekė.


Fitimi Vjetor (jokontraktori) pėr Partnerin e Koncensionit sipas viteve, Koncesioni Infrastruktura Arsimore. Marzh fitimi 6.28%
Viti Kosto Direkte e Investimit fillim periudhe ne Lekė Shlyerje Vjetore nė Lekė Vlera paguar pėr Marzh fitimi mbi Koston Direkte sipas viteve
Viti 1 5 406 768 353 772 395 479 339 545 053
Viti 2 4 634 372 874 772 395 479 291 038 616
Viti 3 3 861 977 395 772 395 479 242 532 180
Viti 4 3 089 581 916 772 395 479 194 025 744
Viti 5 2 317 186 437 772 395 479 145 519 308
Viti 6 1 544 790 958 772 395 479 97 012 872
Viti 7 772 395 479 772 395 479 48 506 436
Burim: Studimi i Fizibilitetit , Koncension http://openprocurement.al/sq/concession/list  
Komente dhe Analiza: ODA
Burim: Studimi i Fizibilitetit , Koncension http://openprocurement.al/sq/concession/list 
Komente dhe Analiza: ODA

Nė vitin e parė tė shlyerjes sė kostos sė investimit, kėto kompani koncesionare do tė fitojnė vetėm nga interesi si marzh fitimi pėr vlerėn nė kohė tė parasė treqind e tridhjetė e nėntė milion e pesėqind e dyzet e pesė  mijė e pesėdhjetė e tre) Lekė. Tė dhėna mė tė detajuara pėr kėto Programe Koncesionare janė tė publikuara nė databazėn tonė me tė dhėna tė hapura (Open Data) mbi prokurimet publike dhe koncesionet
Kjo analizė u realizua nė Kuadėr tė Programit Para, Qeverisje dhe Pushtet (Money,  Government and Politics) aktiviteti pėr Regjistrin KoncesionarDataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ledina Loga, Aranita Brahaj