Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 03 Tetor 2018

Cila ėshtė e vėrteta e pasurisė nė rritje tė Voltana Ademit?

12 muaj mė parė
share()?>
Njė lajm ėshtė pasqyruar gjerėsisht sot nė media lidhur me pasurinė e Voltana Ademit.

Sipas Spending Data Albania, ardhja nė krye tė Bashkisė nė vitin 2015 i ka sjellė Ademit njė sėrė privilegjesh e deri tek pasuri tė patundshme qė i ka lėshuar me qira. Ademi ka rritur pasurinė  e saj nė mėnyrė progresive dhe tė pandalshme qė pas vitit 2015, ndėrsa vėrehet diferenca me vitet e mėparshme nisur qė nga viti 2004 kur ajo ushtron detyrėn e saj si prefekte e qarkut tė Shkodrės. Kėshtu, sipas Spending Data Albania, nė rubrikėn e saj “Para dhe Pushtet” ka publikuar tė dhėna mbi deklarimin pasuror pėr vitin 2016 tė kryebashkiakėve tė vendit.

Nė pasurinė e deklaruar nga Ademi vihet re njė rritje e tė ardhurave, nisur qė pas vitit 2013, kur ajo mori postin e deputetes. Me marrjen e kėsaj detyre, Ademi ka rritur vlerėn e pasurisė sė saj duke pasur nėn zotėrim pasuri tė patundshme dhe duke dhėnė objekte dhe ndėrtesa tė ndryshme me qira. Ndėrsa ėshtė bashkėpronare.

Tė ardhura nga qiraja e njėsisė me sip. 20 m2, nga objekti me sip. 116.5 m2, 81 666 lekė. 2) Tė ardhura nga qiraja e njėsisė me sip. 35.34 m2, 120 000 lekė. 3) Tė ardhura nga qiraja e njėsisė me sip. 70 m2, 214 667 lekė.

Tė tjera          

1) Bashkėpronare me 33,33 % e ap.banimi nė Shkodėr, sip. 64 m2, me kontratė shkėmbimi.

2) Bashkėpronare me 33,33% e ap. banimi nė Shkodėr, sip. 97 m2, me kontratė shkėmbimi.

3) Bashkėpronėsi, njėsi nė Shkodėr, sip.64 m2, me kontratė shkėmbimi.

4) Kredi nė bankė tė nivelit tė dytė me vlerė detyrimi financiar tė pashlyer – 3 473 963 lekė, me principal 385 168 lekė, interesa 239 323 lekė.

Sipas Open Data Albania, kryetarėt e 61 bashkive janė tė zgjedhur pėr tė drejtuar pushtetin vendor dhe si tė tillė ata janė subjekt i detyrimit pėr deklarim tė pasurisė pranė Inspektoratit tė Lartė tė Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurisė dhe Konfliktit tė Interesit.

Tė dhėnat janė publikuar nė njė version tė lehtė pėr tė bėrė kategorizim shtesave apo pakėsimeve pasurore nė njė hark viti. Burim pėr kėtė informacion ėshtė deklarata e tyre pranė ILDKPKI e aksesuar nė bazė tė ligjit pėr tė drejtėn e informimit publik

Nga ana e saj Voltana Ademi ka reaguar pėrmes facebookut, ja postimi i saj:

Propaganda vijon tė shpikė e tė servirė lajme tė rreme pėr emrin tim.
Sot u njoha me njė tjetėr fake news nga njėri prej kazanėve tė pushtetit, ku mė pėrmend mua si person qė paskam pėrfituar 10 pasuri tė paluajtėshme nė kohėn qė jam nė krye tė Bashkisė sė Shkodrės.
Asgjė nuk ėshtė e vėrtetė.
Ēdo pasuri e imja ėshtė e deklaruar, por ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme ėshtė fakti se kėto pasuri i gėzoj pėr shkak tė trashėgimisė familjare e kėto i kam tė faktuara me dokumentacionin pėrkatės si pasuri tė trashėguara nga gjyshi im dhe i bashkėshortit tim.
Unė e kuptoj qė pushteti ėshtė mėsuar tė vendosė pasuri kriminale e korruptive e tė njėjtėn gjė pretendon t’ia faturojė kujtdo qė ėshtė nė shėrbim tė qytetarėve.
Ky nuk ėshtė rasti ku pasuria ėshtė vėnė pėrmes skemave tė paligjshme por pėrmes trashėgimisė e ligjsmėrisė
Bashkėngjitur po iu pėrcjell tė gjitha pasuritė tė cilat i kam trashėguar nė mėnyrė tė ligjshme nga tė parėt e mi.
Pėr mė tepėr mund tė verifikoni pranė ILDKP.
1 – Nė bashkėpronėsi me znj. Kydrete Ademi dhe znj. Jetmira Ademi: 1/3 pjesė te Apartamentit me sipėrfaqe 64 (gjashtėdhjetė e katėr) m2, Apartament me sipėrfaqe 97 (Nėntėdhjetė e shtatė) m2, nė Shkodėr,
Pjesė e pronės sė gjyshit tim, tė ndjerit gjyshit tim Fasli Ademi, nga fabrika me e njohur e duhanit ne Shqiperi, Fabrika “Tarabosh”, pronė e familjes.
2 – Nė bashkėpronėsi me znj. Kydrete Ademi, Znj.Jetmira Ademi, dhe tė tjerė trashėgimtarė Ademi, 1/6 pjesė te Njėsise tregėtare me sipėrfaqe totale 77 (gjashtėdhjetė e katėr) m2, Pjesė e pronės sė gjyshit tim, tė ndjerit gjyshit tim Fasli Ademit, nga fabrika me e njohur e duhanit ne Shqiperi, Fabrika “Tarabosh”.
3 – Nė bashkėpronėsi me Kydrete Ademi, Jetmira Ademi: 1/3 pjesė tė Njėsisė tregtare me siperfaqe totale me 116.5 m2, (pjesė e objektit tė njohur ne Shkoder si ish Hotel, apo ish Fashoja- prone e ndėrtuar nga gjyshi Fasli Ademi e Rexhep Ademi.
4 – Nė bashkėpronesi me Kydrete Ademi, Jetmira Ademi: 1/3 pjesė tė Njėsisė tregtare me sipėrfaqe totale 35.34 m2. Pjesė e objektit tė njohur ne Shkoder si ish Hotel, apo ish “Fashoja”- prone e ndėrtuar nga Fasli Ademi e Rexhep Ademi.
5 – Nė bashkėpronėsi me znj.Domenika Mjeda, z.Fran Mjeda dhe z.Paulin Mjeda, Shtėpi banimi me sipėrfaqe 114 m2 nė lagjen Arra e madhe, Shkodėr. Pronė e trashėguar nga i ndjeri Nush Mjeda (vdekur nė shkurt tė 1977).
6 . Nė bashkėpronėsi me Domenika Mjeda, Fran Mjeda dhe Paulin Mjeda, Njėsi tregtare me sipėrfaqe 55 (pesėdhjetė e pesė) m2 nė lagjen Arra e madhe. Pronė e trashėguar nga i ndjeri vjehrri im Gjon Mjeda – vdekur mė 25 janar 2008).
7 – Nė bashkėpronėsi me znj. Kydrete Ademi, Znj.Jetmira Ademi, 1/6 truall dhe objekt i ndėrtuar me leje. Pjesė e pronės truall tė ish Hotelit- prone e ndėrtuar nga Fasli (vdekur nė janar 1941) e Rexhep Ademi).
8- Nė bashkėpronėsi me znj. Kydrete Ademi, Znj.Jetmira Ademi, 1/3 Pasuri tokė me sipėrfaqe 410 m2. Pronė e trashėguar nga i ndjeri babai im Vehbi Ademi (vdekur mė 3 Maj 2009 ).
9- Nė bashkėpronėsi me trashėgimtarėt e Fasli e Rexhep Ademi (14 familje trashėgimtarė Ademi), 1/30 pjesė pasuri tokė me sipėrfaqe rreth rreth 22000 m2 (pjesėrisht e zėnė forcėrisht). Pronė e trashėguar nga i ndjeri gjyshi im Fasli (vdekur nė janar 1941) dhe i ndjeri Rexhep Ademi.
10 – Nė bashkėpronėsi me trashėgimtarė Ademi, 1/24 pronė truall me sipėrfaqe 300 m2. (Pronė e trashėguar nga i ndjeri babai im Vehbi Ademi (vdekur mė 3 Maj 2009 ).Multimedia: Shkodra News
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 12-11-2017
Titulli i publikimit: Cila ėshtė e vėrteta e pasurisė nė rritje tė Voltana Ademit?
Pėrshkrim i publikimit: Sipas Spending Data Albania, ardhja nė krye tė Bashkisė nė vitin 2015 i ka sjellė Ademit njė sėrė privilegjesh e deri tek pasuri tė patundshme qė i ka lėshuar me qira.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :