Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 03 Tetor 2018

EMRAT/ Publikohet lista e donatorėve tė partive politike, ja kush dhuroi mbi 100 milionė lekė pėr fushatėn elektorale tė 25-qershorit

12 muaj mė parė
share()?>
Ėshtė publikuar Lista e Donatorėve tė Partive Politike, tė cilat kanė qenė subjekte zgjedhore pėr Fushatėn pėr Zgjedhjet e Pėrgjitshme 2017.

Lista me emrat pėrkatės tė donatorėve ėshtė publikuar nga “Open Data Albania”, dhe sipas saj donatorėt pėr vlera mbi 100 milion lekė regjistrohen gjatė fushatės nė njė regjistėr tė posaēėm.

Ata duhet tė bėjnė pagesa vetėm nė llogarinė bankare tė ēelura nga subjekti elektoral nė njė bankė tė nivelit tė dytė dhe tė paracaktuar pėr dhurime zgjedhore. Kjo listė-regjistėr konsiderohet si informacion me akses tė pėrforcuar pėr publikun. 

Ky detyrim ligjor i subjekteve dhe njėkohėsisht e drejtė ligjore e publikut, nuk ėshtė respektuar asnjėherė gjatė fushatave. Emrat e donatorėve tė deklaruar zbardhen vetėm nė procesin e ekspertimit kontabėl tė shpenzimeve elektorale, proces qė pason gjatė nė kohė fushatat zgjedhore.

Lista e donatorėve partiak ėshtė bėrė e njohur pėr publikun vetėm nė nėntor 2017, pra katėr muaj pas pėrfundimit tė fushatės. Publikimi i kėsaj liste ka akses tek raporte financiare pėr fushatėn tė dėrguara nga partitė politike kryesore. 

Open Data Albania ka zbardhur listėn tėrėsore tė donatorėve pėr vlera mė tė mėdha se 100 000 lekė nė Fushatėn Zgjedhore 2017. Kjo listė ka gjashtėdhjetė e gjashtė emra personash dhe subjektesh. Lista e Donatorėve Fushatė 2017, pėrbėhet kryesisht nga individė dhe dy subjekte tregtare tė regjistruara me NIPT.

Janė vetėm katėr subjekte qė paraqesin informacion pėr donator nė vlera mbi njėqindmijė lekė, konkretisht Partia Socialiste, Partia Lėvizja Socialiste pėr Integrim, Partia Aleanca Popullore pėr Drejtėsi dhe Partia Bashkimi Demokristian Shqiptar.

Nė total nga donacionet janė mbledhur nėntė milion e katėrqind e pesėdhjetė e pesė mijė lekė. Nga tė cilat partia nė pushtet nga donator pėr vlera mbi njėqindmijė lekė ka mbledhur shtatėqind mijė lekė, partia LSI nga donator pėr vlera mbi njėqindmijė lekė ka arritur tė mbledhė shtatė milion e tetėqind e dyzet e pesė lekė.

Aleanca Popullore pėr Drejtėsi deklaron vlerėn katėrqind e tetė mijė e nėntėqind e tetėdhjetė lekė nga njė firmė ligjore dhe Partia Bashkimi Demokristian Shqiptar dhurimin prej pesėqind e njė mijė lekė nga njė shoqėri biznesi me pėrgjegjėsi tė kufizuar. Partitė deklarojė qė kanė marrė donacione edhe nė vlera nėn njėqind mijė lekė, donacione pėr tė cilat nuk ėshtė dhėnė identiteti i donatorit.

LSI ka deklaruar si donacion edhe minutat e kohės televizive tė llogaritura pa pagesė e tė pėrfituara nga Top Channel.

Hapėsira televizive vėnė nė dispozicion pa pagesė nė raport me kohėn minutat e paguara 
             
Top Channel   Tirane 1001 k12007002u ALL 22,113,876.00 LSI
Top Channel   Tirane 1001 k12007002u ALL 2,211,750.00 LSI

Kodi Zgjedhor parashikon disa rregullime me qėllim parandalimin e konfliktit tė interesit pėr rastin e donatorėve partiak. Kėto parashikime zakonisht nuk janė pjesė e kontrollit institucional dhe nuk kemi njė mekanizėm qė ka tagėr tė bėjė kontroll tė konfliktit tė interesit pėr subjektet donator elektoral. 

Ky artikull mban informacion vetėm pėr vlera tė deklaruara nga vetė subjektet elektorale nė raportet e tyre financiare pėr fushatėn. Hulumtimi nuk ėshtė bazuar tek asnjė e dhėnė investigimi.

Lista e donatorėve, me dhurime mbi 100.000 ne zgjedhjet pėr Kuvend, 2017 

EMERI I DONATORIT MBIEMRI ADRERSA Kodi postar Numri identifikimit Shuma / Vlera monetare (lekė) Subjekti Pėrfitues
Lirijan Hyseni Ersek   F90301078D ALL 100,000.00 PS
Nerald Hyseni Ersek   I80710146I ALL 100,000.00 PS
Nenruz Hasani Ersek   F60410328J ALL 100,000.00 PS
Thoma Zisi Ersek   G11115124R ALL 100,000.00 PS
Agim Radoni Ersek   F70103008C ALL 100,000.00 PS
Besart Tota Kukes   I60826075E ALL 100,000.00 PS
Klodian Gashi Kukes   I70810045T ALL 100,000.00 PS
Mustafa Hoxha Tirane 1001 G41129125P ALL 676,050.00 LSI
Ardian Alushi Tirane 1001 27782952 ALL 100,000.00 LSI
Nasip Naco Tirane 1001 25863636 ALL 100,000.00 LSI
Viktor Tushaj Tirane 1001 27597182 ALL 121,235.00 LSI
Edmond Stojku Tirane 1001 28812551 ALL 100,000.00 LSI
Alfred Sadikaj Tirane 1001 24408151 ALL 100,000.00 LSI
Elona Guri Tirane 1001 28592464 ALL 100,000.00 LSI
Edlira Dilaveri Tirane 1001 28883349 ALL 200,000.00 LSI
Erisi Zaimi Tirane 1001 27784350 ALL 100,000.00 LSI
Gezim Podgorica Tirane 1001 50709049 ALL 100,000.00 LSI
Bahri Shaqiri Tirane 1001 24667440 ALL 100,000.00 LSI
Endrit Brahimllari Tirane 1001 80516068 ALL 100,000.00 LSI
Vangjel Tavo Tirane 1001 27419141 ALL 100,000.00 LSI
Ilir Meta Tirane 1001 DC3436032 ALL 100,000.00 LSI
Majlind Lazimi Tirane 1001 27732997 ALL 100,000.00 LSI
Luan Rama Tirane 1001 33185074 ALL 100,000.00 LSI
Dorian Veli Tirane 1001 29091037 ALL 100,000.00 LSI
Eduart Seitaj Tirane 1001 27933050 ALL 100,000.00 LSI
Aurel Lamce Tirane 1001 27525108 ALL 100,000.00 LSI
Taulant Kalo Tirane 1001 29860682 ALL 100,000.00 LSI
Juliana Hoxha Tirane 1001 1 ALL 100,000.00 LSI
Entiol Laco Tirane 1001 24405467 ALL 100,000.00 LSI
Xheladin Toro Tirane 1001 29891866 ALL 100,000.00 LSI
Mirela Meko Tirane 1001 24838160 ALL 100,000.00 LSI
Eriona Bixha Tirane 1001 26568539 ALL 100,000.00 LSI
Valbona Ballgjini Tirane 1001 J55707010T ALL 100,000.00 LSI
Argent Alltari Tirane 1001 24857116 ALL 100,000.00 LSI
Gjovalin Bushi Tirane 1001 27979492 ALL 100,000.00 LSI
Rudina Hoxha Tirane 1001 28045131 ALL 100,000.00 LSI
Argita Totozani Tirane 1001 33190635 ALL 100,000.00 LSI
Aleksander Lipivani Tirane 1001 31326075 ALL 100,000.00 LSI
Athanas Kraja Tirane 1001 2 ALL 100,000.00 LSI
Ilir Qafa Tirane 1001 33276348 ALL 150,000.00 LSI
Julian Beqiri Tirane 1001 32404400   LSI
Adriana Sokoli Tirane 1001 BE6609996 ALL 100,000.00 LSI
Adela Karapici Tirane 1001 32630864 ALL 100,000.00 LSI
Joana Smakaj Tirane 1001 32449546 ALL 100,000.00 LSI
Davida Curri Tirane 1001 26046819 ALL 100,000.00 LSI
Alqi Bllako Tirane 1001 24529423 ALL 111,200.00 LSI
Blenard Nonaj Tirane 1001 30276570 ALL 100,000.00 LSI
Edmond Panariti Tirane 1001 29115331 ALL 150,000.00 LSI
Arjan Korpa Tirane 1001 24436864 ALL 100,000.00 LSI
Viktor Tushaj Lezhe 4501 27597182 ALL 512,500.00 LSI
Piro Kapurani Korce 7001 G70424085 ALL 200,000.00 LSI
Floida Kerpaci Tirane 1001 30150862 ALL 125,000.00 LSI
Ilir Cenolli Korce 7001 28090342 ALL 200,000.00 LSI
Sention Zotaj Tirane 1001 25081595 ALL 100,000.00 LSI
Daniela Cekani Tirane 1001 24460581 ALL 100,000.00 LSI
Sokol Mici Tirane 1001 31987788 ALL 100,000.00 LSI
Tedian Loci Tirane 1001 25679574 ALL 410,000.00 LSI
Ardjan Gjoni Tirane 1001 32685604 ALL 100,000.00 LSI
Gjergji Petro Tirane 1001 33353341 ALL 313,000.00 LSI
Florian Lusha Tirane 1001 16274190 ALL 110,000.00 LSI
Shyqyri Kapllani Tirane 1001 27960669 ALL 200,000.00 LSI
Sara Lleshi Tirane 1001 30125482 ALL 145,000.00 LSI
Olimbi Necaj Tirane 1001 32656636 ALL 102,000.00 LSI
Syrja Proj Kavaje 2501 24776653 ALL 219,051.00 LSI
K&H Law Firm shpk   Tirane   K92107011H ALL 408,980.00 ALEANCA POPULLORE
Linda 80 Shpk   Lezhe   K37513530U ALL 501,000.00 P.B.D.K.SH
Multimedia: DuaLajm
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 17-11-2017
Titulli i publikimit: EMRAT/ Publikohet lista e donatorėve tė partive politike, ja kush dhuroi mbi 100 milionė lekė pėr fushatėn elektorale tė 25-qershorit
Pėrshkrim i publikimit: Ėshtė publikuar Lista e Donatorėve tė Partive Politike, tė cilat kanė qenė subjekte zgjedhore pėr Fushatėn pėr Zgjedhjet e Pėrgjitshme 2017.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :