Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 03 Tetor 2018

Pasuri marramendese: Po tė jenė paguar taksa rregullisht si do ishte Shqipėria?!

12 muaj mė parė
share()?>
Keto dite po informohemi nga media, per pasurit marramendese te disa politikaneve, pushtetareve dhe bisnesmeneve. Nuk po diskutojm se si e kane vene kete pasuri, ne menyre te ligjeshme apo te paligjeshme!

Po pyetja qe kam dhe qe opinioni publik duhet te di, eshte: Pse nuk publikohet se sa taksa i kane paguar shtetit keto bisnesmen per pasurine qe kane vene gjate ketyre 27 viteve te trazicionit “kush vjedh me shume”?!!!

Ja pasuria marramendėse e Gjushit, pallate dhe disa llogari bankare

Po taksa ka paguar nė shtet ky gjushi i Durrėsit?! Sigurisht qė…!

Kryetari i Bashkisė sė Durrėsit Vangjush Dako rezulton njė nga kryebashkiakėt mė tė pasur nė vend. Sipas portalit Spending Data Albania, rubrika Para dhe Pushtet janė publikuar tė dhėna mbi deklarimin pasurorė pėr vitin 2016 tė Kryebashkiakėve tė vendit.
Nga tė dhėnat e portalit rezulton se Vangjush Dako ėshtė njė drejtues Bashkie shumė i pasur. Prona mė e madhe qė ka Dako nė pronėsinė ė tij 100% ėshtė njė palat 11 katesh me sipėrfaqe totale 3 640 m2 nė vlerėn 72 000 000 lekė. Qė e bėn automatikisht njė njėri shumė tė pasur. Prona tjetėr e rėndėsishme e dakos ėshtė njė toke truall me sipėr 1 800 m2 nė vlerėn 50 000 dollar. Njė tjetėr pronė e kryetarit Dako qė ėshtė nė pronėsinė e tij tė plotė ėshtė njė apartament me sip. 130 m2 nė vlerėn 40 000 dollar.

Gjithashtu, dako ėshtė pronar i dy magazinave. Njėra me sipėrfaqe 187 m2 qė ėshtė bashkė me njė trualli me sipėrfaqe 539 m2 nė vlerėn 550 000 lekė. Po ashtu ėshtė pronar i njė magazine tjetėr me sipėrfaqe 300 m2 nė vlerėn 500 000 lekė. Po ashtu edhe pronar i njė garazhi me sipėrfaqe 100 m2 nė vlerėn 15 000 dollar. Pėr tė gjitha pronat e sipėr pėrmendura Vangjush Dako ėshtė pronar i vetėm me 100 % te aksioneve.

Vangjysh Dako deklaron se ėshtė Pronar me 100% i dy automjeteve tė shtrenjta, njė veture tip Mercedes Benz nė vlerėn 25 000 euro. Gjithashtu edhe njė veturė tjetėr tip BMĖ nė vlerėn 700 000 lekė. Tė dyja kėto makina janė marka tė shtrenjta dhe makina ė konsumit tė lartė tė karburantit. Pasyria e kryebashkiakut dako e lejo atė tė mbaj kėto dy makina tė shtrenjta.

Dako pėr vitin 2016 ka deklaruar se ka pasuri nė bankė nė vlerėn nė vlerėn 140 000 lekė por dhe njė llogari tjetėr nė vlerėn 4 000 euro.

Si kryetar Bashkisė sė Durrėsit Dako merr njė rrogė mujore me vlerėn 1 397 528 lekė, kėsaj rroge i shtohen tė ardhurat si anėtar i Kėshillit tė Qarkut Durrės nė vlerėn 140 845 lekė.

Bashkėshortja, Znj. Alba Dako, ka tė ardhura nga paga si pėrgjegjėse laboratori nė Drejtorinė Rajonale Shėndetėsore, 647 737 lekė.

Familja Dko ka gjithsej 10 llogari Bakare mė shuma tė konsiderueshme nė banka por gjithashtu vihet re se Dako ka dhe njė detyrim tė pa paguar prej 2314 euro nė njė llogari bankare.

1) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 2 675 euro.

2) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 11 016 dollar.

3) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 17 845 lekė.

4) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 381 395 lekė.

5) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 843 658 lekė.

6) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 10 818 lekė.

7) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 180 lekė.

Dirol Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 200 euro.

9) Detyrim i papaguar kartė krediti, 2 314 lekė.

10) Djali, Xhorxhi Dako, zotėrues i 35% tė aksioneve tė shoqėrisė Artic-Group shpk, 966 000 lekė, me para marrė borxh nga xhaxhai.

11) Djali, Xhorxhi Dako, zotėrues i 20% tė aksioneve tė shoqėrisė DB Wash International, 20 000 lekė.

Me njė pasuri qė shkon deri nė 5.5 milion euro, ėshtė edhe kryebashkiaku mė i kamur nė Shqipėri Gjon Gjonaj

Po te ishin paguar taksat vetėm nga kr. Bashkisė Pukė, do ishin rregulluar shkollat, spitalet dhe rrugėt e Pukės. 20% e pasurisė sė kryetarit tė Bashkisė janė baras 1 milion e 100 mijė euro. Llogariteni nėse vetėm njė bisnesmen te ketė ēuar nė arkėn e shtetit taksat ēfar ndihme do tė ishte. Po tė kishin shlyer tė gjithė taksat. Ja pra qė 27 vjet kemi qenė rrėmpallė!

Vlera e pasurisė tė paluajtshme tė kreut tė Bashkisė Pukė kap njė vlerė mbi 5.5 milion euro. Edhe pse kryebashkiaku i njė bashkie tė vogėl, Gjon Gjonaj, rezulton si njė ndėr kryebashkiakėt mė tė pasur nė Shqipėri. Pasuria e tij buron nga veprimtari tė mėparshme nė fushėn e biznesit. Nė deklaratėn fillestare tė pasurisė, duke iu referuar tė dhėnave tė pėrditėsuara nga Open Data, kryetari i Bashkisė sė Pukės, Gjon Gjonaj, deklaron se ėshtė pronar i gjysmės sė Hotel-Turizmit tė Pukės me vlerė 1 650 000 euro si dhe pronar me 50 % i njė magazine frigorifer, me sipėrfaqe 10 mijė m2, nė Kurbin tė Laēit, me vlerė 1 450 000 euro, bėn me dije Report TV.

Gjon Gjonaj ėshtė gjithashtu pronar me 34 % i njė impiant pėr nxjerrje mermeri nė fshati Kolosjan tė Kukėsit, me vlerė 1 800 000 euro. Kreu i Bashkisė sė Pukės ėshtė pronar i dy apartamenteve nė Tiranė, me sipėrfaqe 150 m2, mė vlerė 90 mijė euro si dhe i njė shtėpie banimi me sipėrfaqe 148 m2, me vlerė 88 mijė euro.

Ai ka nė pronėsi gjithashtu dy apartamente me sipėrfaqe 158 m2, me vlerė 86 mijė euro, garazh me sipėrfaqe 45 m2, me vlerė 11 250 euro, shtėpi me sipėrfaqe 146 m2, nė fshatin Luf tė Pukės, mė vlerė 3 000 000 lekė, shtėpie dykatėshe me sipėrfaqe 197.5 m2, toke arė me sipėrfaqe 3096 m2, plus lokal me sipėrfaqe 112 m2, plus magazinė dhe servis me sipėrfaqe 90 m2, nė Xhafzotaj, Durrės, me vlerė 300 mijė euro.

1-Kreu i Bashkisė sė Pukės ėshtė gjithashtu pronar i njė tokė bujqėsore me sipėrfaqe 3000 m2, nė fshatin Luf tė Pukės, me vlerė 1 500 000 lekė, pronar i njė shtėpie banimi me sipėrfaqe 100 m2, nė fshatin Luf tė Pukė, me vlerė 1 000 000 lekė, pronar i njė toke arė me sipėrfaqe 16 044 m2 nė Barbullojė tė Lezhė, mė vlerė 64 176 000 lekė si dhe i njė toke arė me sipėrfaqe 6500 m2, nė fshatin Luf tė Pukės, me vlerė 1 200 000 lekė.Multimedia: KMA NEWS
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 14-11-2017
Titulli i publikimit: Pasuri marramendese: Po tė jenė paguar taksa rregullisht si do ishte Shqipėria?!
Pėrshkrim i publikimit: Keto dite po informohemi nga media, per pasurit marramendese te disa politikaneve, pushtetareve dhe bisnesmeneve. Nuk po diskutojm se si e kane vene kete pasuri, ne menyre te ligjeshme apo te paligjeshme!
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :