Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Remitancat dhe Norma e Papunėsise nė Vendet Fqinje tė Zhvilluara

9 vite mė parė
share()?>

Remitanca quhen transfertat neto pa kundėrshpėrblim nga jashtė vendit. Kėto lloj transfertash janė njė ndėr komponentėt e llogarisė korrente nė bilancin e pagesave.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me nivelin e remitancave dhe normėn e papunėsisė nė vendet e rajonit ku jetojnė njė pjesė e emigrantėve shqiptare: Itali dhe Greqi. Tė dhėnat bazohen nė statistikat e Bankės sė Shqipėrisė dhe Bankės Qėndrore Europiane. Tė dhėnat e papunėsisė janė llogaritur bazuar nė mesataren e normės sė papunėsisė vjetore tė Italisė dhe Greqisė.

Lidhja midis nivelit tė remitancave tė emigrantėve nė Shqipėri dhe normės sė papunėsisė nė Itali dhe Greqi, paraqitet nė kėtė mėnyrė:


 

Burimi: Banka e Shqipėrisė, Banka Qėndrore Europiane
Analiza dhe Komentet: ODA


Niveli i remitancave nė milionė lek, ėshtė llogaritur bazuar nė kursin mesatar tė Lek/Eur dhe Lek/Usd, gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit:


 

Burimi: Banka e Shqipėrisė
Analiza dhe Komentet: ODA


Norma mesatare vjetore e papunėsisė nė Itali dhe Greqi paraqitet sipas kėsaj tabele:

 

Burimi: Banka Qėndrore Europiane
Analiza dhe Komentet: ODA


Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, ka njė lidhje tė qartė midis normės sė papunėsisė nė vendet e zhvilluara tė rajonit, dhe nivelit tė remitancave nė Shqipėri. Kėshtu, nė vitet 2004 - 2007, kur vendet e zhvilluara europiane patėn njė rritje tė fuqishme ekonomike, qė u shoqėrua edhe me uljen e normės sė papunėsisė, niveli i remitancave tė dėrguara nga emigrantėt shqiptarė ka qėnė nė nivelet maksimale historike. Ndėrkohė nė vitet 2008 – 2009, vihet re njė ulje e theksuar e remitancave tė emigrantėve, si pasojė e krizės globale dhe rėnies ekonomike tė vendeve tė zhvilluara, qė u shoqėrua edhe me rritjen e papunėsisė nė kėto vende. Kjo mund tė jetė njė tregues se emigrantėt shqiptarė e kanė ndjerė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė krizėn ekonomike gjatė viteve tė fundit.

Nė afatgjatė ulja e remitancave pritet tė sjellė rritje tė deficitit korrent, dhe ulje tė ritmit tė zhvillimit ekonomik nė mungesė tė pėrmirėsimit tė treguesve tė tjerė ekonomikė.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE