Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Planifikimi pėr strukturėn e tė ardhurave Bashkia Tiranė, 2016-2017

3 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania po hulumton mbi planifikimin pėr strukturėn e tė ardhurave nga Bashkia Tiranė. Tė ardhurat totale tė buxhetit tė Bashkisė pėrfshijnė tė gjitha tė ardhurat nga burimet e ndryshme tatimore, jo tatimore dhe tė ardhurat nga transferta e pakushtėzuar. Tė gjitha tė dhėnat kanė si burim faqen zyrtare tė Bashkisė Tiranė.

Nė vitin 2016, Bashkia Tiranė planifikoi mbledhjen e dymbėdhjetė pikė dy miliard lek. Nga kėto tė ardhura, 54% janė tė ardhura tė taksueshme, 33% tė ardhura jotatimore dhe 13% ėshtė vlera e transfertės sė pakushtėzuar.

Tė ardhurat e taksueshme gjenerohen nga Taksa mbi pasurinė e paluajtshme; Taksa mbi tokėn bujqėsore; Taksa mbi truallin; Tatimi thjeshtuar mbi fitimin e biznesit tė vogėl; Taksa e fjetjes nė hotel, Taksa e ndikimit nė infrastrukturė nga ndėrtimet e reja, Taksa mbi kalimin e tė drejtės pronėsisė pėr pasuritė e paluajtshme, Taksa vjetore e mjeteve tė pėrdorura, Taksa e tabelės dhe Taksa e pėrkohėshme pėr infrastrukturėn Arsimore. Peshėn mė tė lartė tė tė ardhurave tė taksueshme e zėnė tė ardhurat nga Taksa mbi pasurinė e paluajtshme (28% tė totalit tė tė ardhurave tė taksueshme), Taksa e ndikimit nė infrastrukturė nga ndėrtimet e reja (33% tė totalit tė tė ardhurave tė taksueshme) dhe Taksa e pėrkohėshme pėr infrastrukturėn Arsimore (13% tė totalit tė tė ardhurave tė taksueshme). Pjesa tjetėr e tė ardhurave gjenerohet nga taksa dhe tatime vlera e tė cilave nuk zė mė shumė se 6-7% tė totalit tė tė ardhurave tė taksueshme.

Burimi:http://www.tirana.al/wp-content/uploads/2016/07/PASQYRA-NR.1-RISHIKIMI-I-PLANIT-TE-ARDHURAVE-2016.pdf Komente dhe Analiza: ODA

Nė buxhetin e vitit 2016, Bashkia Tiranė ndryshoi dhe shtoi disa taksa tė reja pėr qytetarėt dhe bizneset qė ndikuan edhe nė rritjen e tė ardhurave tė planifikuara tė bashkisė sikurse u pėrmendėn mė lart. Nė vijim jepet njė pėrmbledhje e ndryshimeve nė taksave dhe tatimeve qė u bėnė efektive nė 1 Janar 2016. 


Pėrmbledhje e ndryshimeve tė taksave dhe tatimeve qė u bėnė efektive nė 1 Janar 2016

Emri Takses Para 01.01.2016 Pas 01.01.2016
Taksa mbi pasuritė e paluajtshme pėr biznesin e madh 400 lek/m 440 lek/m2
Taksa e ndikimit nė infrastrukturė 2% deri nė 4% tė vlerės sė investimit 8% tė ēmimit tė shitjes
Taksa e fjetjes nė hotel 5% e ēmimit pėr ēdo natė 350 lekė/natė pėr hotelet 4-5 yje
  140 lekė/natė pėr bujtinat, motelet etj
Taksa mbi truallin   0.56 lek/m2 Individet
  20 lekė/m2 Bizneset
Taksė tė pėrkohshme pėr infrastrukturėn arsimore   1800 lekė/vit Individet
  4000-37000 lekė/vit Bizneset

Burimi:http://www.tirana.al/wp-content/uploads/2016/07/PASQYRA-NR.1-RISHIKIMI-I-PLANIT-TE-ARDHURAVE-2016.pdf Komente dhe Analiza: ODA 

Taksat qė ndryshuan

Taksa mbi pasuritė e paluajtshme pėr biznesin e madh ėshtė rritur me 10%. Kjo tarifė ishte 400 lek/m2 deri mė 31 Dhjetor 2015 dhe qė nga 1 Janar 2016, tarifa ėshtė 440 lek/m2. Ndryshim ka pėsuar dhe taksa e ndikimit nė infrastrukturė. Kjo taksė nuk do tė llogaritet mė nė kufijtė 2% deri nė 4% tė vlerės sė investimit, por nė kufijtė nė 8% tė ēmimit tė shitjes. Ėshtė rritur si baza e pėrllogaritjes ashtu edhe % e aplikuar.
Po ashtu, edhe taksa e fjetjes nė hotel ka ndryshuar. Ajo nuk do tė llogaritet mė si 5% e ēmimit pėr ēdo natė tė shpenzuar nė hotel, por do tė jetė 350 lekė pėr ēdo natė pėr hotelet me 4-5 yje dhe 140 lekė pėr ēdo natė pėr bujtinat, motelet etj.

Taksat qė u shtuan

Njė taksė e re ėshtė vendosur nė 1 Janar 2016 me propozimin e Ministrisė sė Financės, e cila ėshtė taksa mbi truallin. Individėt do tė paguajnė vetėm 0.56 lek/m2 nė vit ndėrsa bizneset vetėm 20 lekė/m2 nė vit. Po ashtu, Bashkia ka vendosur njė “Taksė tė pėrkohshme pėr infrastrukturėn arsimore”, e cila do tė mblidhet vetėm pėr 7 vjet dhe do t’u kushtojė familjeve vetėm 1800 lekė nė vit ose 150 lekė nė muaj. Pėr biznesin kjo taksė do tė variojė nė bazė tė tė ardhurave, nga 4000 lekė nė vit pėr biznesin e vogėl deri nė 37000 lekė nė vit pėr biznesin e madh dhe atė VIP.

Tė ardhura jo tatimore mblidhen kryesisht nga tarifat pėr shėrbime si pastrim, parkim, shqyrtim kėrkesė leje ndėrtimore, kėrkesė pėr licencė karburanti, tarifė pėr zėnie tė hapėsirės publike, tarifė pėr tregje, pėr kopshte dhe ēerdhe,qiradhėnie publike etj. Peshėn mė tė lartė tė tė ardhurave jotatimore e zėnė tė ardhurat nga tarifa e pastrimit (53% tė totalit tė tė ardhurave jotatimore), tarifa pėr zėnien e hapėsirės publike (17% tė totalit tė tė ardhurave jotatimore), tarifa pėr dhėnie licencė tregtim karburanti (10% tė totalit tė tė ardhurave jotatimore). Pjesa tjetėr e tarifave, tė ardhura dhe pagesave zėnė njė peshė mė tė vogėl ndaj totalit tė tė ardhurave jo tatimore.

Nė vitin 2017, Bashkia e Tiranės paraqet njė planifikim tė tė ardhurave me 14.4 miliard lek ose rreth 18% mė shumė sesa plani i vitit 2016. Kjo rritje ėshtė e bazuar nė mirėadministrimin e mbledhjes sė tė ardhurave duke qėnė se nuk kemi taksa apo tatime tė reja tė vendosura pėr vitin 2017.


Parashikimi te ardhurave, 2017(Nė lekė)

  Emėrtimi 2017
I Tė ardhura tė taksueshme 7,074,590,000
1 Taksa mbi pasurinė e paluajtshme 1,835,767,000
a Familjarėt 235,767,000
b Subjektet Tregtare 1,600,000,000
2 Taksa mbi token Bujqesore 25,000,000
3 Taksa mbi truallin 45,000,000
4 Tatimi Thjeshtuar mbi Fitimin e BV 231,000,000
5 Taksa e fjetjes nė hotel 150,000,000
6 Taksa e ndikimit ne infrastructure nga ndertimet e reja 2,700,000,000
7 Taksa mbi kalimin e tė drejtės pronėsisė pėr pasuritė e paluajtshme 415,000,000
8 Taksa vjetore e mjeteve te perdorura 291,000,000
9 Taksa e tabelės 501,000,000
a Tabelė identifikuese/sinjalizuese 1,000,000
b Tabelė reklamuese 500,000,000
10 Taksa e pėrkohėshme per infrastrukturen Arsimore 880,823,000
a Familjarėt 330,823,000
b Subjektet Tregtare 550,000,000
II Tė ardhura jotatimore 4,789,210,000
1 Tarifat 4,106,710,000
a Tarifa e pastrimit 2,422,710,000
a.1 Familjarėt 1,022,710,000
a.2 Subjektet Tregtare 1,400,000,000
b Tarifa e parkimit te automjeteve 450,000,000
b.1 Parkim me kontratė 100,000,000
b.2 Parkimmebileta 350,000,000
c Tarifa pėr shqyrtimin e kėrkesės pėr leje pėr punime 210,000,000
e Tarifa dhenie licence tregtim karburanti+Lende djegese 400,000,000
f Tarifa pėr zėnien e hapėsirave publike 610,000,000
f.1 Tarifa pėr zėnien e hapėsirave publike me platform betoni, kangjella. 530,000,000
f.2 Tarifa pėr zėnien e hapėsirave nė tregjet publike 80,000,000
g Tarifa e sherbimit veterinare 6,000,000
h Tarifa sherbimi te MZSH 8,000,000
2 Tė ardhura tė tjera 484,500,000
a Qera ndertese 34,000,000
b Qera trualli 3,500,000
c Te tjera 362,000,000
d Nga institucionet e varesise 85,000,000
3 Pagesa 198,000,000
a Per kopshtet e femijeve 122,000,000
b Per cerdhet e femijeve 72,000,000
c Per Konviktet e Shkollave te Mesme 4,000,000

Burimi:http://www.tirana.al/wp-content/uploads/2016/07/PASQYRA-NR.1-RISHIKIMI-I-PLANIT-TE-ARDHURAVE-2016.pdf  http://www.tirana.al/wp-content/uploads/2017/03/PASQYRA-NR.1-PARASHIKIMI-I-TE-ARDHURAVE-2017-2019.pdf 

Komente dhe Analiza: ODA

Bashkia Tiranė planifikon tė mbledhė 7% mė shumė tė ardhura tė taksueshme nė vitin 2017, krahasuar me vitin 2016. Rritjen e tė ardhurave tė taksueshme Bashkia Tiranė e bazon nė rritjen e tė ardhurave nga Taksa mbi pasurinė e paluajtshme, taksa mbi truallin, taksa e ndikimit nė infrastrukturė nga ndėrtimet e reja, Taksa mbi kalimin e tė drejtės pronėsisė pėr pasuritė e paluajtshme dhe Taksa e pėrkohėshme pėr infrastrukturėn Arsimore. Nga ana tjetėr tė ardhurat jotatimore pėr vitin 2017 janė planifikuar 18% mė shumė sesa nė vitin 2016. Tė gjithė zėrat qė mblidhen nė kėtė kategori kanė pėsuar rritje me pėrjashtim tė tarifės pėr zėnien e hapėsirave publikė qė ka pėsuar ulje me 10% krahasuar me vitin 2016. Transferta e pakushtėzuar ėshtė rritur me 25% nė vitin 2017, duke arritur nė vlerėn 1.9 miliard.

Burimi:http://www.tirana.al/wp-content/uploads/2016/07/PASQYRA-NR.1-RISHIKIMI-I-PLANIT-TE-ARDHURAVE-2016.pdf 

http://www.tirana.al/wp-content/uploads/2017/03/PASQYRA-NR.1-PARASHIKIMI-I-TE-ARDHURAVE-2017-2019.pdf  Komente dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MBA, MSc. Ina Baja