Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Planifikimi Buxhetor pėr Tė Ardhura, Bashkia Tiranė, 2016-2019

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi parashikime pėr tė ardhura buxhetore tė bashkisė Tiranė. Tė dhėnat e kėtij hulumtimi janė tė dhėna me burim Pasqyra Planifikimi tė publikuara nė faqen zyrtare tė bashkisė. Tė ardhurat totale tė buxhetit tė Bashkisė pėrfshijnė tė gjitha tė ardhurat nga burimet e ndryshme si: tatimore (taksa dhe tatime); tė ardhura jo tatimore dhe tė ardhurat nga transferta e pakushtėzuar.

Pėr vitin 2016, Bashkia Tiranė planifikoi njė total tė ardhurash prej  dymbėdhjetė pikė dy miliard lekė. Ky total i planifikuar rritet dhe shkon nė vlerėn katėrmbėdhjetė pikė katėr miliard lekė pėr vitin 2017. Rritja me bazė vjetore pėr vitin 2017 ėshtė tetėmbėdhjetė pėrqind mė shumė se viti paraardhės. Ndėrsa planifikimi afatmesėm pėr tė ardhura buxhetore nė Bashkinė Tiranė pėr vitet 2018 dhe 2019 parashikon pėrkatėsisht vlerat  trembėdhjetė pikė tetėdhjetė e pesė miliard lekė dhe katėrmbėdhjetė pikė njė miliard lekė. 

Viti 2018 ėshtė vit me njė parashikim nė rėnie, prej katėr pėrqind mė pak kundrejt vitit paraardhės. Viti me planifikimin mė tė lartė buxhetor ėshtė viti aktual (2017). Po ashtu 2017 ėshtė edhe vit me rritjen mė tė lartė kundrejt vitit pararendės, rritje kjo me bazė vjetore nė planifikim prej tetėmbėdhjetė pėrqind mė shumė se viti 2016.


Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Struktura e tė ardhurave tė kategorizuara nga: tė ardhura tatimore (taksa dhe tatime), tė ardhura jo tatimore (tarifa pėr shėrbime si pastrim, parkim, shqyrtim kėrkesė leje ndėrtimore, kėrkesė pėr licencė karburanti, tarifė pėr zėnie tė hapėsirės publike, tarifė pėr tregje, pėr kopshte dhe ēerdhe, qiradhėnie publike) dhe Transferta tė Pakushtėzuara, vlera qė kalojnė nga buxheti i shtetit tek buxheti i bashkive pėr mbulim tė disa shpenzimeve tė caktuara. 
 

Nė vitin 2017 plani i bashkisė ėshtė qė tė mbledhė  nė total katėrmbėdhjetė pikė dyzet e dy miliard lekė  tė ardhura ku dyzet e nėntė pėrqind (49%) janė tė ardhura nga taksat dhe tatimet, tridhjetė e tre pėrqind (33%) janė tė ardhura jo tatimore dhe trembėdhjetė pėrqind (13%) janė tė ardhura nga Transferta tė Pakushtėzuara. Njė strukturė e tillė ku tė ardhurat nga taksat dhe tatimet pėrbėjnė grupin kryesor ėshtė e ruajtur edhe nė planifikimet pėr vitet 2018 dhe 2019.


Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Nese do shikonim trendin e rritjes se tre grupeve kryesore te te ardhurave do vinim re qe per ne vitin 2017 kemi nje rritje vjetore te te ardhurave nga tatimet me 7%, te te ardhurave jotatimore me 18% dhe transfertes se pakushtezuar me 25%. 

 
Parashikimi te ardhurave sipas grupeve dhe rritja me baze vjetore, 2016-2019
Rritja vjetore ne vitin 2018 duket te jete me e ulet, perkatesisht ne nivelin 2% per te ardhurat nga tatime dhe transferten e pakushtezuar. Ndersa per te ardhurat jotatimore eshte planifikuar nje renie me 3%.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MBA, MSc. Ina Baja