Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Sektori privat i prodhimit tė energjisė elektrike

8 vite mė parė
share()?>

Sektori privat i prodhimit tė energjisė elektrike ėshtė njė treg i vogėl dhe me njė ndikim  ende tė ulėt nė sigurimin energjisė nė vend. Edhe pse pas vitit 2008 ėshtė shtuar numri shoqėrive qė operojnė nė tė, treguesit e pozicionojnė larg tė qėnurit “faktor i rėndėsishėm”.

Aktualisht nė kėtė treg funksionojnė HEC-e tė privatizuara dhe tė dhėna me koncesion.


  

Burimi: Raporti i Energjisė, ERE 2010


Nė vitin 2009 dhe 2010 ka pasur njė rritje shumė tė lartė tė sasisė sė prodhuar nga HEC-et e vogla, sidomos nga HEC-et e dhėna me koncesion. Nė vitin 2009 kjo sasi ishte 44% me e lartė se sa viti 2008, ndėrsa nė 2010-n rritja ishte 78%.


Burimi:
Tė dhėnat pėr HEC-et private dhe me koncesion Raporti i Energjisė, ERE 2010
Tė dhėnat pėr Prodhimin Total Vjetor, Bilanci i Energjisė, INSTAT

Pavarėsisht kėtyre hapave pozitiv, prodhimi nga HEC-et privat dhe me koncesion nė vitin 2010 pėrbėnte vetėm 2% tė prodhimit total. Megjithatė, duke qenė se nė vitet e fundit janė lidhur disa kontrata koncesionare, pritet qė pesha e kėtij sektori tė vij gjithmonė nė rritje.

Deri nė vitin 2010, ishin nė punė 51 hidrocentrale, tė zotėruara nga 19 kompani. Ndėrkohė, qė nė bazė tė Buletinit Statistikor tė vitit 2009, tė Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės, vetėm gjatė viteve 2007-2009 janė lidhur 87 kontrata, pėr 208 HEC. Vlera e tyre e investimit ėshtė rreth 238 miliardė lekė, ndėrsa energjia e prodhuar 4214 GWh.

Nė kohėn kur kėto HEC-e do tė fillojnė prodhimin e tyre, padyshim qė vendi ynė do tė jetė nė rrugė tė mbarė pėr tė zgjidhur cėshtjen e furnizimit me energji elektrike nė mėnyrėn mė eficiente tė mundėshme.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc