Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Deputetėt, tė ardhura tė deklaruara sipas burimit tė krijimit Viti 2016 Renditje

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka renditur Deputetėt e Kuvendit sipas vlerave pėr tė ardhura tė deklaruara pėr vitin 2016. Deputetėt janė subjekt i deklarimit dhe kontrollit publik tė pasurive dhe konfliktit tė interesit. Deputetėt duhet tė dorėzojė nė fillim viti njė Deklaratė ku bėhen tė ditura tė ardhura, shtesa apo pakėsim tė pasurisė pėr dymbėdhjetė muaj tė vitit tė fundit. Deklarimi bėhet brenda tremujorit tė parė tė vitit pasardhės, pėr ti lėnė mė pas vend depozitimit dhe verifikimit nga inspektorėt e ILKDPKI.

Nė hulumtimin e ODA ėshtė bėrė renditja dhe kategorizimi sipas burimit tė tė ardhurave, e nė fund pėr totalin e tė ardhurave tė krijuara nė vitin 2016. Deklarimet e detajuara janė nė rubrikėn Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania. Transparenca dhe kontrolli publik pėrmes publikimit nė format tė mirė strukturuar bėhet si pjesė e aktiviteteve tė Projektit Para Pushtet dhe Polikė (MGP).

Nė listėn e deputetėve tė hulumtuar nga ODA, mungon deputeti Armando Prenga, i cili ka dorėzuar mandatin e deputetit nė shkurt 2017 dhe deputeti i ndjerė Gjovalin Kadeli, i cili ka ndėrruar jetė.
Renditja ėshtė bėrė pėr disa kategori tė ardhurash dhe pėrfitimesh si: tė ardhura nga angazhimi nė detyrėn e deputetit dhe angazhime tė tjera profesionale; tė ardhura nga bonuse; pjesėmarrje nė borde apo komisione; tė ardhura nga interesa bankare depozita, obligacione, bono thesari, tituj financiar dhe tė tjera forma tė aktivitetit financiar; tė ardhura nga qiradhėniet; tė ardhura nga celje trashėgimie; tė ardhura nga biznese dhe sipėrmarrje ekonomike; tė ardhura tė personave tė familjes; dhurata apo hyrje financiare pėr shkak tė shlyerjes sė detyrimeve kontraktore dhe jo vetėm, nga persona tė tretė.

Sipas deklarimeve pėr tė ardhura nga puna dhe angazhimet profesionale, Deputeti mė i paguar njėsoj si njė vit mė parė 2015 edhe pėr vitin 2016 kryeson listėn deputeti Anastas Angjeli, ish ministėr i Financave i cili ka tė ardhura nga Kuvendi nė vlerėn rreth dy pikė pese milionė lekė, dhe tė ardhura nga mėsimdhėnie nė universitete jo publike rreth dy pike nėntė milion lekė. Lista pasohet nga Liljana Elmasi dhe Eleina Qirici dy zonja deputete gjithashtu pjesė e angazhimit nė universitete publike. Nė raportimin me vetėdeklarim pėr tė ardhurat nga paga bie nė sy qė deputetėt bėjnė deklarime tė ndryshme pėr tė njėjtin pozicion. Ky ndryshim pėrkon me vetė deklarimin si pagė tė disa bonuseve dhe shtesave nė pagėn e deputetit, bonuse dhe shtesa qė nuk i nėnshtrohen tė njėjtit regjim tė tatimit mbi tė ardhurėn sikurse paga.

Njėqind e pesėmbėdhjetė deputetė kanė deklaruar se kanė tė ardhura nga paga dhe shpėrblime tė punės vetėm pėr funksionin e deputetit.  Ndėrsa pjesa tjetėr kanė dhe tė ardhura nga paga dhe shpėrblime edhe nė detyra tė tjera kryesisht pranė institucioneve tė edukimit universitar.

Tė ardhura nga paga dhe shpėrblime pėr Deputet tė Kuvendit, Viti 2016Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania
Komentet dhe Analiza: ODA

Vetėm dhjetė Deputetė tė Kuvendit tė Shqipėrisė deklarojnė se kanė pėrfituar bonuse nė vitin 2016, kjo sepse njė pjesė e deputetėve tė ardhurat nga bonuse i deklarojnė tė pėrfshira nė tė ardhura nga paga dhe shpėrblime. Kategorizim i gabuar ky pasi tė ardhurat nga paga dhe tė ardhurat nga bonuset dhe shpėrblimet nuk kanė tė njėjtėn normė taksimi mbi tė ardhurėn personale. Vlerėn mė tė madhe tė tė ardhurave nga bonuse e ka deklaruar Bujar Kllogjri.Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania
Komentet dhe Analiza: ODA

Janė nėntė deputetėt qė deklarojnė Tė ardhura si Kėshilltar apo Anėtar Bordesh pėr vitin 2016. Vlerėn mė tė lartė e ka pėrfituar po Anastas Angjeli nga anėtarėsia nė Akademinė e Shkencave, me pesėqind e dhjetė mijė lekė.Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania
Komentet dhe Analiza: ODA


Tė ardhurat nga interesa nga depozita bankare, letra me vlerė dhe obligacione ėshtė njė tjetėr formė pėrfitimi tė ardhurash. Janė tridhjetė e dy deputet qė deklarojnė tė ardhura tė vitit 2016 nga ky burim. Deputeti qė kryeson kėtė kategori tė tė ardhurave ėshtė sėrish edhe pėr kėtė vit Ben Blushi, i cili deklaron tė ardhura nga obligacione nė vlerėn njė milion e nėntėqind e tetėdhjetė e shtatė mijė e nėntėqind e dyzet e tre lekė. Tė ardhurat nga obligacione tė deputetit Ben Blushi nė vitin 2016 janė 23% mė tė ulėta se njė vit mė parė 2015, pasi mė gusht 2016 ai ka shitur obligacione nė vlerėn njėzet e nėntė milion lekė. Zoti Kozma Dashi dhe zoti Genc Ruli pasojnė listėn, ku nė tė dy rastet forma e titujve tė pronėsisė ėshtė edhe pėrmes fondeve tė investimit. Nuk janė konsideruar nė kėtė kategorizim interesa nga tituj kreditimi nė emėr tė bashkėshortėve dhe familjarėve, kategori tė ardhurash tė konsideruar mė njė renditje tė veēante.Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania
Komentet dhe Analiza: ODA

Tridhjetė e tetė deputetė tė Kuvendit pėrfitojnė tė ardhura nga qiratė. Deputeti qė ka pėrfituar mė shumė tė ardhura nga qiratė ėshtė kėtė vit Astrit Veliaj me rreth tridhjetė pikė njė milionė lekė. Artan Gaci dhe Pirro Kapurani gjithashtu kanė pėrfituar njė vlerė tė konsiderueshme si tė ardhura nga qiratė. Tek tė ardhura nga qiratė nuk janė konsideruar tė ardhura tė bashkėshortėve pėr kėtė kategori pėrfitimi pasi kėto shtesa pasurie janė konsideruar tek njė grupim renditės mė vehte.Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania
Komentet dhe Analiza: ODA

Tek kategoria tė ardhura nga biznese dhe sipėrmarrje rezulton deputeti Tom Doshi nė krye tė listės me njėqind e tridhjetė e katėr milionė lekė tė ardhura nga bizneset, vlerė kjo rreth 17% mė e lartė se njė vit mė parė. Po nė rastin e deputetit Doshi kemi edhe deklarime tė tjera pėr shtesa pasurie tek disa kontrata pėr transferim tė tė drejtave pasurore, tė cilat megjithėse nuk janė specifikuar mirėfilli si biznese, kanė element tė sipėrmarrjes ekonomike.

Kėtė kategori shtese apo ndryshimi pasuror e kemi renditur si ndryshime pasurore  “Tė Tjera” pa vlerėsuar dot se sa ėshtė e ardhura vjetore nga ky tjetėrsim kundrejt konvertimit apo tjetėrsimit tė pasurisė. Eduard Selami deklaron tė ardhura ne vlerė dyzetė e tetė mijė e pesėqind dollarė amerikan  nga njė biznes nė SHBA dhe Bujar Derveni deklaron tė ardhura nga dividentė nė dy kompani prej tre milion lekė. Tė tjerė deputet kanė tė ardhura tė sipėrmarrjeve, bizneseve dhe ndarje e dividendėve, por ato janė tė kategorizuara si tė ardhura tė personave tė familjes.
Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania
Komentet dhe Analiza: ODA

Tre deputetė kanė pėrfituar nga ēelje trashėgimie gjatė vitit 2016. Edmond Spaho ka pėrfituar nga babai njė apartament banimi me sipėrfaqe 64 m2, dyzetė piktura dhe njė depozitė bankare nė vlerėn  katėrqind e dyzet e tre mijė e dyqind lekė.Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania
Komentet dhe Analiza: ODA

Publikimet dhe e Drejta e Autorit, janė njė tjetėr mėnyrė pėrfitimi tė ardhurash. Ben Blushi kryeson listėn e kėsaj kategorie me tre milion lekė, tė ardhura nga pagesa pėr tė drejtėn e autorit nga Universiteti Europian i Tiranės UET.

Ndryshe nga njė vit mė parė kryeministri njėkohėsisht deputet mban vendin e dytė nė renditje me njė milion e dyqind e tetėdhjetė e gjashtė lekė. Dashamir Shehi, Anastas Angjeli dhe Mimoza Hafizi ndodhen gjithashtu nė kėtė listė.Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania
Komentet dhe Analiza: ODA

Renditja e deputetėve sipas tė ardhurave mė tė larta tė personave tė familjes, kryesisht bashkėshortė apo bashkėjetues e kryeson zoti Anastas Angjeli, pasi zonja Greta Angjeli ka siguruar gjatė 2016 tė ardhura vetėm nga punėsimi pranė AAEF (Albanian American Enterprise Fund)  nė vlerėn njėqind e tridhjetė e katėr mijė e shtatėqind e nėntėdhjetė e tetė dollarė. Familja Angjeli kryeson nė renditjen sipas kategorisė tė ardhura nga persona tė familjes sė deputetit, pasuar nga familja Ruci, familja Berisha dhe familja Tafaj.


Tė ardhura tė personave pjesė e Certifikatės Familjare pėr Deputet tė Kuvendit, Viti 2015


Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania
Komentet dhe Analiza: ODA


Sa i takon pagave pėr bashkėshortėt apo bashkėjetues, lista e kryesuar nga zonja Angjeli pasohet nga bashkėshortja e deputetit Tom Doshi zonja Xhovana Doshi, dhe pason me zotin Florion Mima pėr shkak tė pagės sė zonjės Greta Mima, me zotin Parid Cara si bashkėshort i zonjės Lorenza Pietra Benati. Zonjat Mucmata dhe Gjiknuri lėnė pas zonjėn Linda Rama. Nė renditje sipas tė ardhurave tė bashkėshorteve tė deputetėve Kryeministri mban renditjen me numėr shtatė.

Tė ardhura tė personave pjesė e Certifikatės Familjare (Bashkeshorti/Bashkeshortja) pėr Deputet tė Kuvendit, Viti 2015
Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania
Komentet dhe Analiza: ODA

Gjithashtu janė njė grup veprimesh si shitje asetesh tė kompanive nėn zotėrim, kalim tė drejta pronėsie, rivlerėsim prone, legalizime, rimbursime dėmi, shkėmbime pronash tė cilat megjithėse krijojnė shtesa pasurie apo ndryshime pasurore nuk reflektohen qartė se nė cilėn pjesė janė konvertim i njė pasurie nga njė formė nė tjetrėn, e nė secilin rast janė tė pasuri shtesė me efekte tė tatueshme. Pėr kėtė arsye kėto kategori ndryshimesh janė vendosur tek kategoria 'tė tjera' ku spikatin deputetėt Doshi, Veliaj, Ylli, Tavo, Kapurani, Bitri, Kryemadhi. Po nė kėtė kategori janė vendosur disa dhurime pronash ku jepet njė pėrshkrim i pronės pa specifikuar vlerėn e regjistrimit apo vlerėn e tregut tė saj.

Kėto tė ardhura janė kryesisht hyrje qė vinė nga shitja e pasurive apo detyrime tė tjera kontraktore dhe pėr tė cilat nė tė shumtėn e rasteve nuk mund tė identifikojmė vlerėn monetare tė gjeneruar apo fituar, kundrejt thjesht konvertimit apo tjetėrsimit tė pasurisė sė mėparshme. Njėzetė e pesė deputetė kanė gjeneruar tė ardhura (hyrje nė llogari) nga kjo kategori. Kėtu mund tė kategorizojmė edhe njė kontratė shitje pasurie me vlerė gjashtėqind mijė euro, deklaruar nga Shkėlzen Berisha, person nė detyrim pėr deklarim si bij madhor i ish kryeministrit Berisha. Kjo ėshtė njė kontratė pėr tjetėrsim pasurie nga pasuri e patundshme nė pasuri aset monetar.

Tė Ardhura nga Detyrime tė Shlyera nga tė Tretė dhe Te Tjera pėr Deputet tė Kuvendit, Viti 2016
  Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania
Komentet dhe Analiza: ODA

Dy deputetė, Namik Dokle dhe Asllan Dogjani kanė pėrfituar tė ardhura nga njė Vendim Gjyqėsor ku ata kanė paditur institucionin e Kuvendit pėr ndalesa nga paga gjatė ushtrimit tė detyrės sė deputetit mandati i mėparshėm (pėrpara vitit 2013). Kėtė vendim e kanė fituar edhe tė tjerė deputet socialist tė cilėt kanė preferuar ta deklarojnė sė bashku me pagėn.

Tė Ardhura nga Vendim Gjyqėsor nė favor tė kthimit tė ndalesave tė pagės pėr Deputet tė Kuvendit, Viti 2016Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė pėrfundim duke pėrllogaritur tė ardhura totale tė deklaratės sė secilit deputet, ku pėrfshihen tė gjitha kategoritė e sipėr shėnuara e njėkohėsisht tė ardhurat e personave tė familjes nė detyrim pėr deklarim, rezulton qė renditjen e kryeson zoti Tom Doshi pasuar nga zoti Anasatas Angjeli dhe zoti Astrit Veliaj.

Tė Ardhura Totale pėr Deputet tė Kuvendit, Viti 2016


Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania
Komentet dhe Analiza: ODA


Nė pėrllogaritje tė ardhurat apo tė hyrat e deklaruara pėr vitin 2016, deklarimet nė valutė tė huaj janė konvertuar nė monedhėn lekė shqiptar sipas kursit mesatar vjetor pėr 2016 nga Banka e Shqipėrisė. Ēdo kategorizim dhe renditje pėrkon me pasuri tė shtuara gjatė vitit 2016 dhe jo me tėrėsinė e pasurisė sė deklaruar nga deputetėt. Tė detajuara kėto tė dhėna pėr secilin deputet janė nė rubrikėn Para dhe Pushtet tė portalit Spending Data Albania. Po aty ju mund tė gjeni deklarimet vjetore dhe deklarime fillestare tė pasurisė pėr Deputet dhe Funksionar tė tjerė tė lartė. Gjithashtu tabelat me renditje pėr tė gjithė Deputetėt mund tė shkarkohen nė versionin Excel.

Ky artikull nuk pėrmban informacion pėr tė ardhura tė gjeneruara, direkte dhe indirekte, tė deputetėve qė kanė aksione apo kuota nė shoqėri biznesi dhe qė pėr tė shmangur konfliktin e interesit kanė vendosur status pasiv si ortak apo aksioner. Ky status ėshtė vendosur duke transferuar pėrkohėsisht tė drejta tė pėrfaqėsimit tek persona tė tjerė tė besuar. Pėr kėtė kategori nuk kemi deklarim dhe informacion pėr tė ardhura nė pritje, divident tė pashpėrndarė apo rritje kapitali pėr aksionarin apo ortakun pasiv.

Sipas deklaratave tė deputetėve pėr vitin 2016 rezulton qė njė deputet fiton mesatarisht mbi shtatė pikė dyzet e tetė milionė lekė nė vit ose mbi gjashtėqind e njėzet e tre mijė e katėrqind e tridhjetė e nėntė lekė nė muaj, mesatare kjo tre herė mė e lartė se paga si deputet. Renditjen e njė viti mė parė 2015 ku mund ta gjeni tė publikuar nė njė nga artikujt e portalit Open Data Albania.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Komente dhe Analiza ODA, Pėrpunim tė dhėnash Griselda Ruci, Integri tė dhėnash Erald Hoxha; Shefiko Hajna dhe Bora Senko