Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm dhe sipas ashpėrsisė sė dėnimit Janar 2013 - Janar 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania numrin tė tė dėnuarve nė Institucionet e Ekzekutimit tė Vendimeve Penale, sipas  masave tė dėnimit, nė Republikėn e Shqipėrisė, gjatė periudhės kohore Janar 2013- Janar 2017.  Analiza ėshtė realizuar pėr tė dėnuar nė katėr kategori dėnimesh, tė dėnuar me dėnim tė pėrjetshėm; me dėnim nga 20 deri nė 35 vite heqje lirie; me dėnim nga 15 deri nė 20 vite dhe tė dėnuarit mė pak se 15 vite. Tė dhėnat  bazohen tek Statistikat e Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Burgjeve, ndėrsa pėrpunimi, komentet dhe analiza janė realizuar nga ODA.

Kodi Penal i Republikės sė Shqipėrisė parashikon nė nenin 29 tė tij, tre dėnime kryesore pėr personat qė kanė kryer krime: burgimin e pėrjetshėm, burgimin dhe gjobė. Po nė paragrafin e dytė tė kėtij neni parashikohen dy dėnime pėr personat qė kryejnė kundėrvajtje penale, konkretisht, dėnimi me burgim dhe ai me gjobė. Dėnimi me burgim pėr krimet jepet pėr njė kohė nga pesė ditė deri nė tridhjetė e pesė vjet. Maksimumi i dėnimit me burgim u ashpėrsua nė vitin 2013, nga 25 vite ne 35. Pėr burgimin e pėrjetshėm, Kodi Penal parashikon disa kushte. Sė pari, dėnimi me burgim tė pėrjetshėm jepet me vendim tė gjykatės pėr kryerjen e njė krimi tė rėndė. Sė dyti, dėnimi me burgim tė pėrjetshėm nuk jepet ndaj personave qė nė kohėn e kryerjes sė krimit nuk kanė mbushur moshėn tetėmbėdhjetė vjeē, si dhe pėr gratė.

Tė dėnuarit me burgim tė pėrjetshėm, apo tė tjerė tė dėnuar po me burgim caktohen pėr vuajtje dėnimi nė institucione tė caktuara posaēėrisht pėr kėtė qėllim, sipas parashikimeve tė Kodit Penal. Kategoria e tė miturve e kryen dėnimin me burgim nė vende tė veēanta nga tė rriturit dhe gratė e kryejnė dėnimin me burgim nė institucione tė veēanta nga burrat. Kėto dėnime kryesore mund tė shoqėrohen me dėnime plotėsuese sipas rrethanave tė ēėshtjes dhe diskrecionit tė gjyqtarėve. Kodi Penal parashikon gjithashtu edhe kushte pėr lirimin me kusht tė tė dėnuarve me burgim tė pėrjetshėm. Konkretisht, njė i dėnuar i cili vuan njė dėnim me burgim tė pėrjetshėm mund tė lirohet me kusht nga gjykata nėse ai ka vuajtur tė paktėn tridhjetė e pesė vjet burgim dhe nėse gjatė periudhės sė vuajtjes sė dėnimit ka mbajtur sjellje shembullore dhe qėllimi i riedukimit tė tij ėshtė arritur. Pėrsa i pėrket dėnimit me vdekje, Gjykata Kushtetuese me Vendimin Nr. 65 datė 10.12.1999 shpalli si antikushtetues dėnimin me vdekje nė kohė paqe, qė parashikohej nė Kodin Penal  dhe Kodin Penal Ushtarak. Kjo u nxit si rrjedhojė e aderimit tė Shqipėrisė nė Statutin e Kėshillit tė Europės.

Duke iu referuar  statistikave, numri mė i lartė i personave tė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm, nė periudhėn janar 2013-janar 2017, ėshtė shėnuar nė muajin janar tė vitit 2017, ne 164 tė dėnuar. Vihet re njė tendencė nė rritje e personave  tė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm qė e vuajnė kėtė dėnim nė IEVP, nga viti nė vit. Numri mė i ulėt i kėsaj kategorie tė dėnuarish ėshtė shėnuar nė janar 2014, me 122 tė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm. Kjo ka ardhur si rezultat i politikės sė ashpėrsimit dhe rritjes sė kriminalitetit pėr krimet e rėnda. Kodi i procedurės Penale, ka parashikuar nė nenin 75/a, krimet e rėnda sipas njė liste shteruese. Pėrsa i pėrket kategorisė sė personave tė dėnuar nga 20 deri nė 35 vite burgim, nė janar 2017, numri i personave tė dėnuar me kėtė fashė dėnimi shėnonte 348 persona.

Tė dėnuar sipas masave tė ndryshme tė dėnimit me burgim  nė IEVP nė Republikėn e Shqipėrisė Janar 2013-Janar 2017


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve
Koment: ODA

Kategoria tjetėr e marrė nė analizė, ėshtė ajo e personave tė dėnuar nga 15 deri nė 20 vite burgim, nė krahasimet janar 2013- janar 2017. Shifra mė e lartė e personave tė dėnuar me kėtė masė dėnimi, ėshtė shėnuar nė janar  2014, me 406 persona qė e vuajnė kėtė dėnim nė Institucione.


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve
Koment: ODA

Pjesa mė e madhe e tė dėnuarve, janė dėnuar nga gjykatat, me mė pak se 15 vjet heqje lirie. Numri mė i lartė i kėsaj kategorie qė e vuajnė dėnimin nė IEVP, ėshtė shėnuar nė janar 2014, me 2171 tė dėnuar me mė pak se 15 vjet heqje lirie. Ky numėr ėshtė ulur ndjeshėm nė janar 2016, duke arritur nė 1440 tė dėnuar me mė pak se 15 vjet burgim.

Mbajtja e njė tė burgosuri nė institucionet e vuajtjes sė dėnimit apo paraburgim ėshtė njė proces qė ka kosto financiare. Pėrllogaritur sipas pagesave pėr burgjet tė bėra pėrmes transaksioneve tė thesarit tė shtetit, nė vitin 2013 vlerėsohej se njė i burgosur mesatarisht kushtonte ēdo vit pesėqind e njėzet e katėr mijė lekė. Pėrllogaritja ėshtė bėrė nė njė hulumtim tė realizuar nga Open Data Albania.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Kejsi Kosta