Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tė dėnuar qė vuajnė dėnimet nė institucion, dhe tė paraburgosur nėn masa sigurimit Janar 2013-Janar 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi numrit tė tė dėnuarve me burgim nė Institucionet e Ekzekutimit tė Vendimeve Penale IEVP, dhe tė  paraburgosurve qė janė nėn masa sigurie nė Institucionet e Paraburgimit, nė Republikėn e Shqipėrisė. Tė dhėnat  bazohen tek Statistikat e Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Burgjeve, ndėrsa pėrpunimi, komente dhe analiza ėshtė realizuar nga ODA. Analiza realizohet duke krahasuar tė dhėnat e muajve janar, tė viteve 2013, 2014, 2015, 2016 dhe 2017, pėr kategorinė e tė dėnuarve me burgim dhe tė paraburgosurve nė sistemin e burgjeve.

Kategoria e tė dėnuarve nė formė tė prerė me burgim dhe qė janė nė vajtje dėnimi nė njė institucion ka shėnuar numrin mė tė lartė nė janar  tė vitit 2014 (pesėvjeēari 2013 – 2017). Konkretisht, nė Institucionet e Ekzekutimit tė Vendimeve Penale, kanė vuajtur dėnimin me burgim 3125 persona. Nė muajin janar 2017, nė IEVP, ėshtė shėnuar numri mė i ulėt i tė dėnuarve qė vuajnė dėnimin me burgim, konkretisht 2681 tė tillė.

Tė dėnuar me burgim nė IEVP nė Republikėn e Shqipėrisė Janar 2013 – Janar 2017


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve
Koment: ODA
Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve
Koment: ODA

Pėrsa i pėrket kategorisė sė tė paraburgosurve nė Institucionet e Paraburgimit, nė pesė vitet e marra nė analizė, pėr muajt janar, numri mė i lartė i tyre ėshtė shėnuar nė janar tė vitit 2015. Konkretisht, nė kėtė muaj kanė vuajtur masat e sigurimit nė Intitucionet e Paraburgimit 3014 tė paraburgosur. Numri mė i ulėt i tyre ėshtė shėnuar nė janar tė vitit 2013, me 1796 tė paraburgosur.

Tė paraburgosur nė masa sigurimi nė institucion  Janar 2013 – Janar 2017


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve
Koment: ODA
Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve
Koment: ODA

Nė tre fillim vitet e fundit, rezulton se numri i tė paraburgosurve ėshtė mė i lartė se numri i personave tė dėnuar me burgim me vendim gjykate. Kjo ėshtė shenjė edhe e pėrdorimit tė limiteve ligjore nė gjykim, duke shtyrė dhe bėrė mė tė gjatė kohėn e qėndrimit nėn njė masė sigurie pėrpara marrjes sė dėnimit.
Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve
Koment: ODA

Njė aspekt shumė i rėndėsishėm ėshtė amnistia dhe falja. Sipas Kodit Penal, nė nenin 71 parashikohet qė me aktin e amnistisė organi kompetent pėrjashton nga ndjekja penale, nga vuajtja tėrėsisht apo pjesėrisht e dėnimit ose bėn zėvendėsimin e dėnimit me njė lloj dėnimi mė tė butė. Amnistia shtrihet pėr ato vepra penale tė kryera deri njė ditė para shpalljes sė saj, veē rastit kur nė aktin pėrkatės vendoset ndryshe. Organi kompetent nė kėtė rast ėshtė, Kuvendi i Shqipėrisė.   

Nė nenin 70, Kodi Penal, parashikon qė me aktin e faljes organi kompetent pėrjashton tėrėsisht apo pjesėrisht personin nga vuajtja e dėnimit tė dhėnė me njė vendim gjyqėsor ose bėn zėvendėsimin e dėnimit me njė lloj dėnimi mė tė butė. Organi kompetent nė kėtė rast, ėshtė Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė. Aktet e faljes janė individuale dhe mė tė rralla sesa amnistitė.

Nė muajin janar 2017 vihet re njė numėr i ulėt personash tė dėnuar nė Institucione krahasuar me dhjetor 2016, e kjo por shkak tė Ligjit pėr Amnistinė i miratuar nė Kuvend nė datėn 22 dhjetor 2016. Gjithashtu mė parė nė janar tė vitit 2016 ėshtė shėnuar njė numėr mė i ulėt i tė dėnuarve dhe i tė paraburgosurve nė Institucionet e Ekzekutimit tė Vendimeve Penale pėr shkak tė  amnistisė, e cila e filloi zbatimin mė 21 janar 2016. Me propozim tė Ministrisė sė Drejtėsisė dhe Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Burgjeve, u miratua ligji nr. 154 datė 21.12.2015 “Pėr dhėnie amnistie”. Nga ligji i amnistisė nė Sistemin e Burgjeve pėrfituan 968 persona.

Mė 10 prill 2014, hyri nė fuqi ligji nr. 22 datė 10.03.2014 “Pėr dhėnie amnistie” sipas tė cilit  pėrfituan 813 persona me heqje lirie. Rezultati i kėsaj amnistie ėshtė reflektuar nė uljen e numrit tė tė dėnuarve me burgim qė e vuajnė kėtė dėnim nė IEVP, nė muajin prill, nė 2461 tė dėnuar.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Kejsi Kosta