Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Frekuenca e Ndryshimit tė Pronėsisė dhe Fitimit i Institucioneve Financiare Jo-Banka nė Shqipėri - Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Frekuencėn e Ndryshimit tė Pronėsisė dhe Fitimin e Institucioneve Financiare Jo-Banka. Nė kuptim tė kėtij hulumtimi termi “institucion financiar jo-bankė” ėshtė nė pėrputhje me rregulloren e Bankės sė Shqipėrisė nr. 1, datė 17.01.2013 “Pėr licensimin dhe ushtrimin e veprimtarisė nga subjektet financiare jo-banka”, sipas tė cilės janė: Subjektet financiare jo-banka; Institucionet financiare tė mikrokredisė dhe Institucionet e parasė elektronike. Nė bazė tė ekstrakteve tė Institucioneve Financiare Jo-Banka pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, frekuenca e ndryshimit tė pronėsisė dhe fitimi i kėtyre subjekteve siē deklarohet nė ekstraktin e QKB, paraqitej si vijon:

Kapitali i Institucioneve Financiare Jo-Banka nė Shqipėri ka pėsuar ndryshime nė pronėsi rreth 67 herė nė periudhėn 2004 – 2016. Krahasuar me totalin e 28 IFJB tė licensuara qė operojnė nė Shqipėri kjo frekuencė e ndryshimit tė kapitalit konsiderohet e ulėt.

Gjatė periudhės 2004 – 2016, Institucioni Financiar Jo-Bankė qė ka pasur numrin mė tė madh tė ndryshimeve tė pronėsisė ėshtė Fondi Besa me 14 herė e shoqėruar nga subjekti Final me 10 herė dhe Lendeslease me 8 herė. Janė rreth 10 Institucionet Financiare Jo-Banka, tė cilat s’kanė bėrė asnjė ndryshim pronėsie qė nga momenti i krijimit tė tyre.

Numri mė i madh i ndryshimit tė pronėsisė sė Institucioneve Financiare Jo-Banka nė Shqipėri ka ndodhur nė vitiet 2016 me 10 herė, e ndjekur nga viti 2008 me 9 herė dhe viti 2013 me 8 herė, vitet 2009 e 2012 me nga 7 herė secila. Qė nga ndryshimi i parė i pronėsisė sė IFJB nė vitin 2004, vetėm nė 2 vite nuk ka pasur asnjė ndryshim pronėsie nė kapitalin e Institucioneve Financiare Jo-Banka: 2005 dhe 2006.

Sa i pėrket destinacionit tė ndryshimit tė pronėsisė sė Institucioneve Financiare Jo-Banka, rezulton se nė periudhėn 2004 – 2016, nė rreth 55 herė (ose 82% tė rasteve) ndryshimet kanė qenė brenda tė njėjtit vend origjine (nga ku 51 here kanė qenė brenda Shqipėrisė), ndėrsa nė 18% tė rasteve, aksionarėt e rinj kanė pasur njė vend tė ndryshėm origjine.Burimi: Ekstraktet e IFJB nė QKB, 15 Mars 2017
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: Ekstraktet e IFJB nė QKB, 15 Mars 2017
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: Ekstraktet e IFJB nė QKB, 15 Mars 2017
Komentet dhe Analiza: ODA


Frekuenca e Ndryshimit te Pronesise dhe Fitimi i Institucioneve Financiare Jo-Banka ne Shqipėri pėr periudhėn 2014 -2015Burimi: Ekstraktet e IFJB nė QKB, 15 Mars 2017
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė vlerėsimin e fitimit tė Institucioneve Financiare Jo-Banka janė analizuar dy indikatorė tė rėndėsishėm qė karakterizojnė fitimin siē janė:  fitimi/humbja para tatimit (EBITA), i cili tregon vlerėn monetare tė fitimit (bruto) tė njė shoqėrie, pa zbritur ende detyrimet fiskale tė tatimit mbi fitimin dhe norma e kthimit mbi kapitalin e angazhuar (ROCE), e cila tregon eficiencėn e pėrdorimit tė kapialit pėrmes njė raporti (%) mes EBITA dhe kapitalit tė shoqėrisė. Nė bazė tė dhėnave zyrtare nga ekstraktet pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, situata e fitueshmėrisė sė Institucioneve Financiare Jo-Banka nė 2014 - 2015 paraqitej si vijon:

Fitimi/Humbja para tatimit (EBITA) Rezulton njė fitim para tatimit i mjaftueshėm si nė vitin 2014 ashtu edhe nė vitin 2015, i cili karakterizohet nga njė trend rritės nė rreth 20 IFJB (rreth 72% e rasteve). Fitimi i Institucioneve Financiare Jo-Banka nė vitin 2014 rezulton tė jetė rreth 1.71 miliardė Lekė, ose rreth 12.2 milionė Euro. Ndėrsa nė vitin 2015 fitimi para tatimit i IFJB rezulton tė ketė pasur njė rritje prej rreth 7.5% nė nivelin e 1.84 miliardė Lekėve ose rreth 13.4 milionė Eurove.

Kur krahasohet trendi i fitimit para tatimit tė 28 Institucione Financiare Jo-Banka gjithsej pėr vitiet 2014 dhe 2015 konstatohet: fitim me trend rritės pėr 12 IFJB (ose 43% tė rasteve); fitim me trend rėnės pėr 5 IFJB (18% tė rasteve); pėrmirėsim tė pozicionit financiar duke ulur nivelin e humbjes pėr 3 IFJB (11% tė rasteve); humbje pėr 4 IFJB (ose 14% tė rasteve) ndėrsa nuk ka tė dhėna pėr 4 IFJB (14% tė rasteve). Institucionet Financiare Jo-Bankė me fitimin mė tė lartė nė vlerė absolute janė Kastrati, i shoqėruar nga Fondi Besa, Unioni Financiar Tiranė dhe Ak-Invest. Nė rastin e Kastrati shpk, objekt i biznesit nuk ėshtė vetėm aktiviteti sipas licencimit nga Banka e Shqipėrisė. Institucioni Financiar Jo Bankė me rritjen mė tė madhe tė fitimit para tatimit nė periudhėn 2014  me 2015 janė NOA dhe Shoqėria e Parė e Investimeve – FAF, pėrkatėsisht me 7 herė dhe 6 herė krahasuar me vitin 2014. Institucionet Financiare Jo-Bankė me rėnien (humbjen) mė tė madhe nė vlerė absolute janė Vodafone M-Pesa, i shoqėruar nga Albanian Leasing, Capital Invest, dhe IuteCredit Albania.

Norma e Kthimit mbi Kapitalin e Angazhuar (ROCE) Institucionet Financiare Jo-Banka nė Shqipėri rezultojnė me njė normė tė kthimit tė kapitalit tė angazhuar (ROCE) nė masėn 16.6%, njė nivel ky jo i lartė i pėrdorimit eficient tė kapitalit nė kėtė sektor. Megjithatė, nė disa prej kėtyre subjekteve ky tregues nuk ėshtė shumė i besueshėm pėr shkak tė nivelit tė ulėt tė kapitalizimit qė kanė kėto IFJB (shumica janė “sh.p.k.” dhe kanė njė nivel minimalist kapitali prej 100.000 Lekėsh, edhe pse kanė volume tė konsiderueshme aktiviteti dhe fitimi.

Pėr vitin 2015 rezulton qė janė 17 Institucione Financiare jo Banka (ose 60.7% e rasteve) qė kanė njė nivel pozitiv tė kthimit nga kapitali i angazhuar (ROCE). 9 IFJB (ose 32.1% e rasteve) kanė dalė me humbje e kanė kėtė normė negative, ndėrsa pėr 2 tė tjera (ose 7.2% e rasteve) nuk ka tė dhėna mbi fitimin e vitit 2015. Institucionet Financiare Jo-Banka qė janė me fitim dhe qė kanė nivelin mė tė lartė tė pėrdorimit eficient tė kapitalit tė angazhuar (ROCE) pėr vitin 2015 janė Unioni Financiar Tiranė dhe Kastrati. Institucionet Financiare Jo-Banka qė kanė nivelin me tė ulėt tė pėrdorimit eficient tė kapitalit tė angazhuar (ROCE) pėr vitin 2015 janė Vodafone M-Pesa dhe Capital Invest.

Institucionet Financiare Jo-Banka - Norma e Kthimit te Kapitalit te Angazhuar (ROCE) - viti 2015Burimi: Ekstraktet e IFJB nė QKB, 15 Mars 2017
Komentet dhe Analiza: ODA

Pasaporta me tė dhėna mbi shoqėritė tregtare tė cilat realizojnė aktivitet si Institucione Financiare Jo-Banka IFJB nė Shqipėri ju mund ti gjeni duke klikuar nė portalin mė tė ri pėr tė dhėna tė hapura nė gjuhėn shqipe opencorporates.al . tė dhėnat janė pėrditėsuar sipas Ekstraktit tė Qendrės Kombėtare tė Biznesit nė datėn 15 Mars 2017. Gjithashtu nė portalin Open Data Albania janė publikuar edhe artikuj tė tjerė mbi IFJB mbi Objekti i Aktivitetit dhe Origjina e Kapitalit sikurse Struktura e Kapitalit Financiar pėr Institucionet Financiare Jo Banka.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA