Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Pensionet e Pleqėrisė nė Qytet dhe Fshat

9 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pensionin mesatar dhe minimal nė fshat dhe qytet nė Shqipėri gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit. Raporti bazohet nė tė dhėnat e INSTAT, mbi pensionin mujor tė individėve qė e pėrfitojnė atė.

Gjatė viteve tė fundit, pensioni mesatar i pleqėrisė ka ndryshuar sipas grafikut:

 

Burimi: INSTAT
Analiza dhe Komentet: ODA


Nga tė dhėnat rezulton se nė 2009, pensioni mesatar mujor nė qytet ishte 12,032 lek, ndėrsa nė fshat 6,656 lek.

Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, vlera e pensionit ka ardhur nė rritje. Rritja mė e madhe e pensionit tė pleqėrisė nė qytet rezulton nė 1998 (me njė rritje prej 20%), dhe nė fshat nė 2009 (me njė rritje prej 29%). Ndėrkohė pensionet mesatare nė qytet dhe fshat kanė pėsuar rritjen mė tė ulėt nė 1997 (pėrkatėsisht 4% dhe -7%).

Ndėrkohė pensioni minimal, i cili pėrcaktohet nga Kėshilli i Ministrave ka ndryshuar nė kėtė mėnyrė:

 

Burimi: INSTAT
Analiza dhe Komentet: ODA


Nė vitin 2009, pensioni mesatar nė qytet rezulton 12,032 lek, ndėrsa nė fshat 6,656 lek nė muaj.

Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, vlera e pensionit minimal ka ardhur nė rritje. Rritja mė e madhe e pensionit tė pleqėrisė nė qytet rezulton nė 1998 (me njė rritje prej 23%), dhe nė fshat nė 2001 (me njė rritje prej 30%). Pensionet minimale nė qytet dhe fshat nuk janė rritur vetėm nė 1997.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: