Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Audtimi Ligjor i Institucioneve Financiare Jo-Banka nė Shqipėri - Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim dhe ka publikuar artikuj bazuar nė gjetjet e kėtyre vrojtimeve lidhur me institucionet financiare jo-banka nė Republikėn e Shqipėrisė e nė vecanti me Auditimin Ligjor tė Institucioneve Financiare Jo-Banka. Nė kuptim tė kėtij hulumtimi termi “institucion financiar jo-bankė” ėshtė nė pėrputhje me rregulloren e Bankės sė Shqipėrisė nr. 1, datė 17.01.2013 “Pėr licensimin dhe ushtrimin e veprimtarisė nga subjektet financiare jo-banka”, sipas tė cilės janė: Subjektet financiare jo-banka; Institucionet financiare tė mikrokredisė dhe Institucionet e parasė elektronike. Sipas nenit 2, tė ligjit nr.10 091, datė 5.03.2009 “Pėr auditimin ligjor, organizimin e profesionit tė audituesit ligjor dhe tė kontabilistit tė miratuar”: Auditim Ligjor” ėshtė njė auditim i pavarur i pasqyrave financiare vjetore, ndėrsa Shoqėri Auditimi ėshtė njė person juridik, i regjistruar dhe i miratuar nga autoritetet kompetente pėr tė kryer auditime ligjore nė pėrputhje me kriteret e parashikuara nė kėtė ligj.

Ligji nr. 9901, datė 14.4.2008, “Pėr Tregtarėt dhe Shoqėritė Tregtare” (i ndryshuar) nuk e bėn tė detyrueshėm auditimin ligjor pėr shoqėritė me pronėsi tė kufizuar (Sh.P.K), ndėrsa nenet 154, pika “ė” dhe neni 166, pika 2, kėrkojnė qartėsisht qė kėshillat e administrimit apo mbikėqyrės tė shoqėrive aksionere (Sh.A) duhet tė sigurojnė qė auditimi i librave dhe i regjistrimeve kontabėl tė kryhet tė paktėn njė herė nė vit nga njė ekspert kontabėl i autorizuar dhe i pavarur.

Nė bazė tė ekstrakteve tė Institucioneve Financiare Jo-Banka pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, auditimi ligjor i kėtyre subjekteve siē deklarohet nė ekstraktin e QKB, paraqitej si vijon: Janė gjithsej 20 shoqėri auditimi dhe rreth 11 Ekspertė Kontabėl tė Autorizuar (EKA janė persona fizikė individė tė cilėt nė bazė tė legjislacionit nė fuqi kryejnė auditime ligjore njėlloj si shoqėritė e auditimit) qė kanė realizuar gjithėsej 156 auditime pėr tė gjitha Institucionet Financiare Jo-Banka nė dekadėn e fundit, ndėrkohė qė nė 36 raste nuk ka tė dhėna pėr auditimin e IFJB nė periudhėn 2007-2016;

Audtimi Ligjor i Institucioneve Financiare Jo-Banka ne periudhen 2007-2016Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Pėr shkak tė formės ligjore tė organizimit tė tyre (Sh.A kundrejt Sh.P.K), jo tė gjitha Institucionet Financiare Jo-Banka e kanė pasur tė detyrueshėm procesin e auditimit ligjor. Megjithatė, nga hulumtimi i ODA, rezulton se tė gjithė IFJB tė organizuara si Sh.A respektojnė detyrimin ligjor tė auditimit tė paktėn njė herė nė vit, ndėkohė qė edhe pse nuk e kanė me detyrim, tė gjithė IFJB tė formės ligjore Sh.P.K kryejnė auditim ligjor me frekuencė tė kėnaqshme.

Janė 15 IFJB tė organizuara si Sh.A (ose 53.6%e rasteve) tė cilat kanė pasur rreth 111 auditime (ose 71.2% tė totalit) nė periudhėn 2007-2016 tė realizuara me 29 shoqėri audituese (69% e rasteve) dhe 30 individė EKA. Gjithashtu, 13 IFJB tė organizuara si Sh.P.K (ose 46.4%e rasteve) tė cilat kanė pasur rreth 45 auditime (ose 28.8% tė totalit) nė periudhėn 2007-2016 tė realizuara me 13 shoqėri audituese (31% e rasteve) dhe 9 individė EKA;

Auditimi Ligjor i Institucioneve Financiare Jo-Banka sipas Shoqerive te Auditimit ne periudhen 2007-2016


Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Institucionet Financiare Jo-Banka preferojnė tė ruajnė bashkėpunimin me tė njėjtėn shoqėrinė audituese apo individ EKA. Jo nė pak raste edhe IFJB qė janė Sh.A bashkėpunojnė me individė EKA.  Nė njė rast pėr Institucion Financiar Jo Bankė si dhe ėshtė Posta Shqiptare, ėshtė bashkėpunuar me 5 shoqėri audituese dhe nė tre vite ka pasur auditime me mė shumė se 1 auditues ligjor. Njė Insitucion Financiar Jo Bankė (Shoqėria e Parė e Zhvillimit) ka bashkėpunuar me 4 shoqėri audituese, e ndjekur nga dy Institucione Financiare Jo Banka qė kanė bashkėpunuar me nga 3 shoqėri audituese. Vetėm dy Institucione Financiare Jo Banka (Capital Invest dhe Agro Partner), nuk kanė bashkėpunuar me asnjė shoqėri audituese, por kanė preferuar individėt e licencuar si Ekspet Kontabėl.

Nė 13 IFJB (46.4% e rasteve tė auditimit) ėshtė preferuar tė kryejnė njė auditim ligjor nė vijimėsi 3 vjecare me tė njėjtėn firmė apo individ EKA. Rreth 17 IFJB (tek Posta Shqiptare disa shoqeri sė bashku bėjnė tė njėjtin auditim) kanė preferuar tė kryejnė njė auditim ligjor nė vijimėsi 2 vjecare me tė njėjtėn firmė apo individ EKA. Ndėrsa 18 IFJB (64.3% e rasteve tė auditimit) kanė patur auditime tė izoluara vetėm me njė shoqėri auditimi, pa pasur vijimėsi, duke ndryshuar audituesin nga viti nė vit;


Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Tregu i auditimit ligjor tė Institucioneve Financiare Jo-Banka nė Shqipėri pėr periudhėn 2007-2016 dominohet nė masėn 40.4% nga tre shoqėritė e mėdha audituese tė kryesuar nga KPMG Albania shpk (31 auditime ose 19.9%), e ndjekur nga Deloitte Albania shpk (19 auditime ose 12.2%) dhe PĖC Albania (13 auditime ose 8.3%). Ndėrkohė qė edhe numri i auditimeve tė realizuara nga individėt Ekspert Kontabėl pėr IFJB ėshtė i konsiderueshėm me 38 auditime ose rreth 24.4% tė rasteve.

Janė 5 IFJB qė kanė realizuar vetėm nga 1 auditim secila ose me pak se 1 (kur kanė bėrė auditime tė pėrbashkėta) nė periudhėn 2007-2016. Shoqėritė e auditimit qė kanė bashkėpunuar me mė shumė IFJB janė KPMG Albania me 7 IFJB (25% e rasteve), e ndjekur nga Deloitte Albania me 5 IFJB (17.9% e rasteve) dhe PĖC Albania e Grant Thorton me nga 4 IFJB secila. Janė 11 IFJB (39.3%) qė kanė bashkėpunuar pėr auditimin ligjor me individė Ekspert Kontabėl.Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Pasaporta me tė dhėna mbi shoqėritė tregtare tė cilat realizojnė aktivitet si Institucione Financiare Jo-Banka IFJB nė Shqipėri ju mund ti gjeni duke klikuar nė portalin mė tė ri pėr tė dhėna tė hapura nė gjuhėn shqipe opencorporates.al. tė dhėnat janė pėrditėsuar sipas Ekstraktit tė Qendrės Kombėtare tė Biznesit nė datėn 15 Mars 2017. Gjithashtu nė portalin Open Data Albania janė publikuar edhe artikuj tė tjerė mbi IFJB mbi Objekti i Aktivitetit dhe Origjina e Kapitalit sikurse Struktura e Kapitalit Financiar pėr Institucionet Financiare Jo Banka.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA