Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Administrimi i Institucioneve Financiare Jo-Banka nė Shqipėri - Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim dhe ka publikuar artikuj bazuar nė gjetjet e kėtyre vrojtimeve lidhur me institucionet financiare jo-banka nė Republikėn e Shqipėrisė e nė vecanti me Administrimin e Institucioneve Financiare Jo-Banka. Nė kuptim tė kėtij hulumtimi termi “institucion financiar jo-bankė” ėshtė nė pėrputhje me rregulloren e Bankės sė Shqipėrisė nr. 1, datė 17.01.2013 “Pėr licensimin dhe ushtrimin e veprimtarisė nga subjektet financiare jo-banka”, sipas tė cilės janė: Subjektet financiare jo-banka; Institucionet financiare tė mikrokredisė dhe Institucionet e parasė elektronike. Nuk ka njė nen tė mirėfilltė  nė ligjin nr. 9901, datė 14.4.2008, “Pėr Tregtarėt dhe Shoqėritė Tregtare” ku tė pėrcaktohet administrim i shoqėrive me pronėsi tė kufizuar apo shoqėritė aksionare.

Gjithėsesi, nė mjaft nene nė mėnyrė indirekte pėrcaktohet qartė qė organet drejtuese qė administrojnė aktivitetin janė: pėr Sh.P.K-tė Administratorėt dhe Asambleja e Pėrgjishme e Ortakėve dhe pėr Sh.A-tė Administratorėt dhe anėtarėt e kėshillit tė administrimit (Sh.A me njė nivel) apo kėshillit mbikėqyrės (Sh.A me dy nivele). Gjithashtu, duke qenė se, nė formularin e deklarimit tė tė dhėnave nė Qendrėn Kombėtare tė Biznesit, raportohet vetėm nė lidhje me Administratorėt, Ortakėt, Kėshillin  Administrimit dhe apo Kėshillin Mbikėqyrės, edhe kuptimi i termit “administrim” nė kėtė artikull merr nė konsideratė kėto grupe administratorėsh tė Institucioneve Financiare Jo-Banka nė Shqipėri.

Nė bazė tė ekstrakteve tė Institucioneve Financiare Jo-Banka pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, administrimi i kėtyre subjekteve siē deklarohet nė ekstraktin e QKB, paraqitej si vijon: Institucionet Financiare Jo-Banka nė Republikėn e Shqipėrisė janė tė themeluara si subjekte juridike tė formave Sh.A dhe Sh.P.K, me njė dhe dy nivele organizimi (pėr sh.a-tė), nė pėrputhje me ligjin “Pėr Tregtarėt dhe Shoqėritė Tregtare”. Nė I28 institucionet Financiare Jo-Banka nė Shqipėri janė 33 administrator ku raporti gjinor qėndron 24 meshkuj dhe 9 femra. Nė 5 raste administratorėt janė shtetas tė huaj qė punojnė nė Shqipėri.

Nė Institucioneve Financiare Jo-Banka nė Shqipėri dominojnė anėtarėt e kėshillave drejtues tė gjinisė mashkullore me shtetėsi shqiptare. 28 IFJB sė bashku kanė gjithsej 63 anėtarė tė kėshilli drejtues, prej tė cilėve 49 janė meshkuj (ose 77.8%) dhe 14 janė femra (ose 22.2%). 14 anėtarė (ose 22.2%) janė me origjinė tė huaj ndėrsa, 49 (ose 77.8%) janė anėtarė vendas. Tė gjitha Institucionet Financiare Jo-Banka qė janė tė organizuara si shoqėri aksionere (Sh.A) janė nė pėrputhje me nenet 155, pika 1 dhe 167, pika 4 tė ligjit “Pėr Tregtarėt dhe Shoqėritė Tregtare” sipas tė cilave kėshilli i administrimit dhe kėshilli mbikėqyrės pėrbėhet nga tė paktėn 3 apo njė numėr mė i madh, por jo mė shumė se 21 anėtarė. Janė 5 Institucione Financiare Jo-Bankė (ose 17.9% e rasteve) qė kanė nga 2 administratorė ndėrsa 23 IFJB e tjera kanė nga 1 administrator (82.1% e rasteve).

Institucionet Financiare Jo-Banka qė kanė numrin mė tė madh tė anėtarėve tė kėshillit drejtues janė Posta Shqiptare dhe Albania Leasing me nga 6 anėtarė (nga 9.5% tė rasteve secila), tė ndjekura nga 6 IFJB me nga 5 anėtarė secila, 7 IFJB me nga 3 anėtarė secila. Rreth 13 IFJB (ose 47% e totalit) nuk kanė asnjė anėtar tė kėshillit tė administrimit, sepse janė tė organizuara sipas formės ligjore shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar.

Institucionet Financiare Jo-Banka sipas numrit te AdministratoreveBurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA


Institucionet Financiare Jo-Banka sipas nr. te Anėtareve te Kėshillave Drejtues


Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA


Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA


Njėzet e dy IFJB (78.6% e rasteve) kanė nė strukturėn e tyre tė paktėn njė administrator mashkull, ndėrsa vetėm 8 IFJB (28.6% e rasteve) kanė tė paktėn njė administratore femėr. 6 IFJB (21.4% e rasteve) i kanė tė gjithė administratorėt femra, ndėrsa nė 20 IFJB (71.4% e rasteve) tė gjithė administratorėt janė meshkuj. 15 IFJB (53.6% e rasteve) kanė tė paktėn njė prej anėtarėve tė kėshillit drejtues mashkull, ndėrsa vetėm 8 IFJB (28.6% e rasteve) kanė tė paktėn njė anėtare femėr. 8 IFJB (28.6% e rasteve) i kanė tė gjithė anėtarėt e kėshillit drejtues meshkuj, ndėrsa asnjė IFJB nuk i ka tė gjithė anėtarėt e kėshillit drejtues femra.

Administrimi i Institucioneve Financiare Jo-Banka ne Shqipėri - Mars 2017Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA


Katėr IFJB (14.3% e rasteve) kanė nė strukturėn e tyre tė paktėn njė administrator me shtetėsi tė huaj (tė gjithė meshkuj), ndėrsa 24 IFJB (85.7% e rasteve) kanė tė paktėn njė administrator me shtetėsi shqiptare (19 meshkuj dhe 9 femra), 6 IFJB (21.4% e rasteve) kanė tė paktėn njė prej anėtarėve tė kėshillit drejtues me shtetėsi tė huaj (13 meshkuj dhe 1 femėr), ndėrsa 14 IFJB (50% e rasteve) kanė tė paktėn njė anėtar tė kėshillit drejtues me shtetėsi shqiptare (50 meshkuj dhe 13 femra).Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Pasaporta me tė dhėna mbi shoqėritė tregtare tė cilat realizojnė aktivitet si Institucione Financiare Jo-Banka IFJB nė Shqipėri ju mund ti gjeni duke klikuar nė portalin mė tė ri pėr tė dhėna tė hapura nė gjuhėn shqipe opencorporates.al . tė dhėnat janė pėrditėsuar sipas Ekstraktit tė Qendrės Kombėtare tė Biznesit nė datėn 15 Mars 2017. Gjithashtu nė portalin Open Data Albania janė publikuar edhe artikuj tė tjerė mbi IFJB mbi Objekti i Aktivitetit dhe Origjina e Kapitalit sikurse Struktura e Kapitalit Financiar pėr Institucionet Financiare Jo Banka.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA