Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Objekti i Aktivitetit dhe Origjina e Kapitalit tė Institucioneve Financiare Jo-Banka nė Shqipėri - Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar lidhur me institucionet financiare jo-banka nė Republikėn e Shqipėrisė e nė veēanti me Nėn sektorin apo Fushėn e Aktivitetit dhe Origjinėn e Kapitalit tė Institucioneve Financiare Jo-Banka. Nė kuptim tė kėtij hulumtimi termi “institucion financiar jo-bankė” ėshtė nė pėrputhje me rregulloren e Bankės sė Shqipėrisė nr. 1, datė 17.01.2013 “Pėr licensimin dhe ushtrimin e veprimtarisė nga subjektet financiare jo-banka”, sipas tė cilės janė Subjektet financiare jo-banka, Institucionet financiare tė mikrokredisė dhe Institucionet e parasė elektronike.

Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga Banka e Shqipėrisė por edhe nga ekstraktet e institucioneve financiare jo-banka pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, objekti nėnsektori i  aktivitetit dhe origjina e kapitalit tė kėtyre subjekteve siē deklarohet nė ekstraktin e QKB, paraqitej si vijon: Institucionet Financiare Jo-Banka tė licensuara nga Banka e Shqipėrisė, ushtrojnė aktivitetin tė klasifikuara nė 3 grupe kryesore: 20 Institucione Financiare Jo-Banka (IFJB); 4 Institucione tė Parasė Elektronike (IPE) dhe  4 Institucione Financiare tė Mikrokredisė (IFM).

Klasifikimi dhe Fusha e Aktivitetit te Institucioneve Financiare Jo-Banka nė Shqipėri - 15 Mars 2017Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Institucionet financiare jo-banka (IFJB, IPE dhe IFM) nė Shqipėri ushtrojnė aktivitetin nė rreth 13 fusha nėnsektor tė ndryshėm. Rreth 7 fusha (53.8% e totalit) ku ushtrohet aktiviteti i pėrkasin grupit tė Institucioneve Financiare Jo-Banka (IFJB), e shoqėruar nga 4 fusha (30.8% e totalit) ku ushtrohet aktiviteti qė i pėrkasin grupit tė Institucioneve tė Parasė Elektronike (IPE) dhe 2 fusha (15.4% e totalit) ku ushtrohet aktiviteti qė i pėrkasin grupit tė Institucioneve Financiare tė Mikrokredisė (IFM).

Nėnsektori apo fusha ku janė mė aktive institucionet financiare jo-banka (IFJB, IPE dhe IFM) nė Shqipėri janė Shėrbimet Kėshilluese, Ndėrmjetėse dhe Ndihmėse me 19 subjekte qė e ofrojnė, e ndjekur nga Qiraja Financiare me 13 subjekte qė e ofrojnė, Shėrbimi i Pagesave dhe Transferimit tė parave me 12 subjekte qė e ofrojnė dhe Factoring me 10 subjekte qė e ofrojnė. Fusha e aktivitetit mė pak e ofruar nga kėto subjekte ėshtė emetimi i parasė elektronike qė ofrohet si shėrbim vetėm nga 1 subjekt, dhe mikrokredia qė ofrohet nga 4 subjekte;Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA


Parė nė kėndvėshtrimin e madhėsisė sė kapitalit tė 20 Institucione Finaciare Jo-Banka (IFJB) kanė rreth 72% tė totalit tė kapitalit, tė ndjekura nga 4 Institucione tė Parasė Elektronike (IPE) qė mbajnė 14% tė totalit dhe 2 Inftitucione Financiare tė Mikrokredisė (IFM) qė mbajnė 14% tė kapitalit.

Shtrirja gjeografike e institucioneve financiare jo-banka ėshtė shumė e pėrqendruar. Kėshtu tė gjitha kėto subjekte e kanė selinė e tyre nė Tiranė. Ndėrkohė qė statusi i regjistrimit nė regjistrin e QKB i tė gjithė institucioneve financiare jo-banka qė ushtrojnė aktivitetin nė Shqipėri ėshtė “aktiv” dhe asnjeri prej kėtyre subjeteve nuk ėshtė nė situatė likuidimi apo falimentimi.

Bazuar nė origjinėn e kapitalit tė institucioneve financiare jo-banka, rezulton se rreth 19 subjekte (68% e numrit total) kanė njė kapital me origjinė shqiptare, i cili pėrbėn rreth 82% tė totalit tė kapitalit. 6 subjekte (21% e numrit total) kanė njė kapital me origjinė tė huaj, i cili pėrbėn rreth 12% tė totalit tė kapitalit, ndėrsa 3 subjekte (11% e numrit total) kanė njė kapital me origjinė mikse (shqiptare dhe tė huaj), i cili pėrbėn rreth 6% tė totalit tė kapitalit;Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Institucionet Financiare Jo-Banka tė licensuara nga Banka e Shqipėrisė kanė njė prezencė kapitali me origjinė nga 13 shtete (duke pėrfshirė Shqipėrinė) dhe 4 rajone. Kapitali i 26 institucioneve financiare jo-banka ka origjinė nga vendet e rajonit tė Europės (duke pėrfshirė 19 subjekte me kapital nga Shqipėria). Kapitali i 2 institucioneve financiare jo-banka origjinon nga rajoni i Amėrikės sė Veriut (SH.B.A). Vetėm kapitali i njė subjekti ėshtė nga rajoni i Euro-Azisė (Hong-Kong) dhe Lindjes sė Mesme (Arabia Saudite).

Origjina e Kapitalit Aksionar te Institucioneve Financiare Jo-Banka - 15 Mars 2017Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Pasaporta me tė dhėna mbi shoqėrite tregtare tė cilat realizojnė aktivitet si Institucione Financiare Jo-Banka IFJB nė Shqipėri ju mund ti gjeni duke klikuar nė portalin mė tė ri pėr tė dhėna tė hapura nė gjuhėn shqipe opencorporate.al. tė dhėnat janė pėrditėsuar sipas Ekstraktit tė Qendrės Kombėtare tė Biznesit nė datėn 15 Mars 2017.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA