Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Administrimi i Kompanive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017 raporte gjinore

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Administrimin e Shoqėrive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė. Nė kuptim tė kėtij hulumtimi termi shoqėri biznesi e lidhur ėshtė nė pėrputhje me ligjin nr. 9662, datė 18.12.2006 Pėr Bankat nė Republikėn e Shqipėrisė, sipas tė cilit: persona tė lidhur (ndėr tė tjera) janė dy ose mė shumė persona, tė lidhur mes tyre nė njė marrėdhėnie bashkėkontrolli (neni 9.1, pika c) ose persona me njė marrėdhėnie tė veēantė me bankėn janė (ndėr tė tjera) aksionerėt e bankės, tė cilėt zotėrojnė 5 pėr qind ose mė shumė tė kapitalit (neni 9.2, pika a). Nuk ka njė nen tė mirėfilltė  nė ligjin nr. 9901, datė 14.4.2008, “Pėr Tregtarėt dhe Shoqėritė Tregtare” ( i ndryshuar) qė flet pėr administrimin e shoqėrive me pronėsi tė kufizuar apo shoqėritė aksionare. Gjithėsesi, nė mjaft nene nė mėnyrė indirekte pėrcaktohet qartė qė organet drejtuese qė administrojnė aktivitetin janė: pėr shoqėritė me pėrgjegjėsi tė kufizuar Administratorėt dhe Asambleja e Pėrgjithshme e Ortakėve dhe pėr shoqėritė aksionere administratorėt dhe anėtarėt e kėshillit tė administrimit (Sh.A me njė nivel) apo kėshillit mbikėqyrės (Sh.A me dy nivele).

Duke qenė se, nė formularin e deklarimit tė tė dhėnave nė QKB, raportohet vetėm nė lidhje me Administratorėt, Ortakėt, Kėshillin  Administrimit dhe/apo Kėshillim Mbikėqyrės, edhe kuptimi i termit “administrim” nė kėtė artikull merr nė konsideratė kėto grupe administratorėsh.

Nė bazė tė ekstrakteve tė shoqėrive tė lidhura me bankat pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, administrimi i kėtyre subjekteve siē deklarohet nė ekstraktin e QKB, paraqitej si vijon: Kompanitė e lidhura me bankat e nivelit tė dytė nė Republikėn e Shqipėrisė janė tė themeluara si subjekte juridike tė tė gjitha formave (sh.p.k, sh.a, sh.k.k) me njė dhe dy nivele organizimi (pėr sh.a-tė), nė pėrputhje me ligjin “Pėr Tregtarėt dhe Shoqėritė Tregtare”. Nė kompanitė e lidhura me bankat e nivelit tė dytė nė Shqipėri dominojnė administratorėt e gjinisė mashkullore me shtetėsi shqiptare. 15 kompanitė e lidhura me bankat sė bashku kanė gjithsej 31 administratorė, prej tė cilėve 22 janė meshkuj (ose 71%) dhe 9 janė femra (ose 29%). 3 drejtues (ose 10%) janė me origjinė tė huaj qė punojnė e jetojnė nė Shqipėri ndėrsa, 28 (ose 90%) janė administratorė vendas.

 Nė kompanitė e lidhura me bankat e nivelit tė dytė nė Shqipėri dominojnė anėtarėt e kėshillave drejtues tė gjinisė mashkullore me shtetėsi shqiptare. 15 kompanitė e lidhura me bankat sė bashku kanė gjithsej 43 anėtarė tė kėshilli drejtues, prej tė cilėve 26 janė meshkuj (ose 60.5%) dhe 17 janė femra (ose 39.5%). 9 anėtarė (ose 21%) janė me origjinė tė huaj ndėrsa, 34 (ose 79%) janė anėtarė vendas. Tė gjitha kompanitė e lidhura me bankat qė janė tė organizuara si shoqėri aksionere (sh.a) janė nė pėrputhje me nenet 155, pika 1 dhe 167, pika 4 tė ligjit “Pėr Tregtarėt dhe Shoqėritė Tregtare” sipas tė cilave kėshilli i administrimit dhe kėshilli mbikėqyrės pėrbėhet nga tė paktėn 3 apo njė numėr mė i madh, por jo mė shumė se 21 anėtarė. Kompania e lidhur me bankat qė ka numrin mė tė madh tė administratorėve ėshtė Unioni Shqiptar i Kursim Kreditit me 9 administratorė (29% e rasteve), e ndjekur nga DV-Altourist Hoteliers me 5 administratorė (16% e rasteve), katėr kompani me nga 2 administratorė (26% e rasteve) ndėrsa nėntė kompani me nga 1 administrator tė vetėm (29% e rasteve). Kompania e lidhur me bankat qė ka numrin mė tė madh tė anėtarėve tė kėshillit drejtues ėshtė Raiffeisen Invest me 8 anėtarė (18.6% tė rasteve), e ndjekur nga AK-Invest dhe Credins Invest me nga 5 anėtarė (23.3% tė rasteve), dhe shtatė kompani me nga 3 anėtarė (rreth 49% tė rasteve). DV-Altourist Hoteliers  dhe Saudi Brothers Commercial Company nuk kanė asnjė anėtar tė kėshillit drejtues pasi janė nė proces likuidimi;

Kompanite e Lidhura me Bankat sipas nr. te Administratoreve
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Kompanite e Lidhura me Bankat sipas nr. te Anetareve te Keshillave Drejtues

Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

12 kompani tė lidhura me bankat (80% e rasteve) kanė nė strukturėn e tyre tė paktėn njė administrator mashkull, ndėrsa vetėm 6 kompani (40% e rasteve) kanė tė paktėn njė administratore femėr. 3 kompani tė lidhura me bankat (20% e rasteve) i kanė tė gjithė administratorėt femra, ndėrsa nė 9 kompani tė lidhura me bankat (60% e rasteve) tė gjithė administratorėt janė meshkuj;

12 kompani tė lidhura me bankat (80% e rasteve)  kanė tė paktėn njė prej anėtarėve tė kėshillit drejtues mashkull, ndėrsa vetėm 6 kompani (40% e rasteve) kanė tė paktėn njė anėtare femėr. 7 kompani tė lidhura me bankat (46.7% e rasteve) i kanė tė gjithė anėtarėt e kėshillit drejtues meshkuj, ndėrsa vetėm 1 kompani (6.7% e rasteve) i ka tė gjithė anėtarėt e kėshllit drejtues femra;

Administrimi i Kompanive te Lidhura me Bankat e Nivelit te Dyte ne Shqipėri - Mars 2017Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Tre kompani tė lidhura me bankat (20% e rasteve) kanė nė strukturėn e tyre tė paktėn njė administrator me shtetėsi tė huaj (tė gjithė meshkuj), ndėrsa 14 kompani tė lidhura me bankat (93.3% e rasteve) kanė tė paktėn njė administrator me shtetėsi shqiptare (19 meshkuj dhe 9 femra).Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA


5 kompani tė lidhura me bankat (33.3% e rasteve)  kanė tė paktėn njė prej anėtarėve tė kėshillit drejtues me shtetėsi tė huaj (7 meshkuj dhe 2 femra), ndėrsa 12 kompani tė lidhura me bankat (80% e rasteve) kanė tė paktėn njė anėtar tė kėshillit drejtues me shtetėsi shqiptare (19 meshkuj dhe 15 femra).Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania, pėrpunim tė dhėnash Erjona Rogtina