Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Frekuenca e Ndryshimit tė Pronėsisė dhe Fitimi i Kompanive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė, Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Frekuencėn e Ndryshimit tė Pronėsisė dhe Fitimin e Shoqėrive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė. Nė kuptim tė kėtij hulumtimi termi shoqėri e lidhur, ėshtė nė pėrputhje me ligjin nr. 9662, datė 18.12.2006 Pėr Bankat nė Republikėn e Shqipėrisė, sipas tė cilit: persona apo subjekte tė lidhur (ndėr tė tjera) janė dy ose mė shumė persona, tė lidhur mes tyre nė njė marrėdhėnie bashkėkontrolli (neni 9.1, pika c)  ose persona me njė marrėdhėnie tė veēantė me bankėn janė (ndėr tė tjera) aksionerėt e bankės, tė cilėt zotėrojnė 5 pėr qind ose mė shumė tė kapitalit (neni 9.2, pika a).

Nė bazė tė ekstrakteve tė kompanive tė lidhura me bankat pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, frekuenca e ndryshimit tė pronėsisė dhe fitimi i kėtyre subjekteve siē deklarohet nė ekstraktin e QKB, paraqitej si vijon: Kapitali i kompanive tė lidhura me bankat nė Shqipėri ka pėsuar ndryshime nė pronėsi rreth 23 herė nė periudhėn 2002 – 2016. Arsyet e kėtyre ndryshimeve tė pronėsisė klasifikohen kryesisht ne dy grupe: pėr shkak tė ristrukturimit tė kompanive mėma dhe konsolidimit tė tyre nė kompani holding; ose pėr shkak tė konsolidimit tė kapitalit nė duart e aksionerėve mazhoritarė.

Gjatė periudhės 2002 – 2016, kompania e lidhur me bankat qė ka pasur numrin mė tė madh tė ndryshimeve tė pronėsisė ėshtė Credins Leasing me 8 herė e shoqėruar nga Prima sh.p.k me 5 herė, dhe Credins Invest me 3 herė. Kompanitė qė kanė lidhje me bankat, tė cilat s’kanė bėrė asnjė ndryshim pronėsie qė nga momenti i krijimit tė tyre janė 6, prej tė cilave 3 janė tashmė tė likuiduara.

Sa i pėrket destinacionit tė ndryshimit tė pronėsisė sė kompanive tė lidhura me bankat, rezulton se nė periudhėn 2002 – 2016, nė rreth 70% tė rasteve ndryshimet kanė qenė brenda tė njėjtit vend origjine, ndėrsa nė 30% tė rasteve, pronarėt e rinj kanė pasur njė vend tė ndryshėm origjine.


Burimi: Ekstraktet e Bankave nė QKB, 15 Mars 2017
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: Ekstraktet e Bankave nė QKB, 15 Mars 2017
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: Ekstraktet e Bankave nė QKB, 15 Mars 2017
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė vlerėsimin e fitimit tė kompanive tė lidhura me bankat e nivelit tė dytė janė analizuar dy indikatorė tė rėndėsishėm qė karakterizojnė fitimin siē janė: fitimi/humbja para tatimit (EBITA), i cili tregn vlerėn monetare tė fitimit (bruto) tė njė shoqėrie, pa zbritur ende detyrimet fiskale tė tatimit mbi fitimin, dhe norma e kthimit mbi kapitalin e angazhuar (ROCE), e cila tregon eficiencėn e pėrdorimit tė kapialit pėrmes njė raporti (%) mes EBITA dhe kapitalit tė shoqėrisė.  Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga ekstraktet pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, situata e fitueshmėrisė sė kompanive tė lidhura me bankat nė 2014 - 2015 paraqitej si vijon:

Fitimi/Humbja para tatimit (EBITA) rezulton njė fitim para tatimit i mjaftueshėm si nė vitin 2014 ashtu edhe nė vitin 2015, edhe pse me njė trend rėnės. Fitimi i kompanive tė lidhura me bankat nė vitin 2014 rezulton tė jetė rreth 810 milionė Lekė, ose rreth 5.8 milionė Euro. Ndėrsa nė vitin 2015 fitimi para tatimit i kėtyre subjekteve rezulton tė ketė pėsuar njė rėnie prej rreth 31.2% nė nivelin e 557 milionė Lekėve ose rreth 4 milionė Eurove. Nė vitin 2014 rezulton qė 9 nga 15 kompani tė lidhura me bankat tė jenė me fitim para tatimit, 2 me humbje, ndėrsa 4 nuk kanė tė dhėna mbi fitimin. Nė vitin 2015 rezulton qė 7 kompani tė lidhura me bankat janė me fitim, 3 me humbje, ndėrsa 5 nuk kanė tė dhėna mbi fitimin. Pjesa mė e madhe e kompanive pėr tė cilat ska tė dhėna mbi fitimin nė 2014-2015, janė nė likuidim.

Kur krahasohet trendi i fitimit para tatimit tė 15 kompanive gjithsej tė lidhura me bankat pėr vitiet 2014 dhe 2015 shihet: fitim me trend rritės pėr 5 kompani (ose 33.3 tė rasteve), fitim me trend nė rėnie pėr 2 kompani (13.3 tė rasteve), humbje pėr 3 kompani (ose 20% tė rasteve) dhe nuk ka tė dhėna pėr 5 kompani (33.3% tė rasteve).

Frekuenca e Ndryshimit te Pronėsisė dhe Fitimi i Kompanive te Lidhura me Bankat e Nivelit te Dyte ne Shqipėri pėr periudhėn 2014 -2015Burimi: Ekstraktet e Bankave nė QKB, 15 Mars 2017
Komentet dhe Analiza: ODA

Norma e Kthimit mbi Kapitalin e Angazhuar (ROCE),  shoqėritė e lidhura me bankat nė Shqipėri rezultojnė me njė normė tė kthimit tė kapitalit tė angazhuar (ROCE) nė masėn e rreth 14.7%, njė nivel ky jo i lartė i pėrdorimit eficient tė kapitalit nė kėtė sektor. Megjithatė, nė disa prej kėtyre kompanive  ky tregues nuk ėshtė shumė i besueshėm pėr shkak tė nivelit tė ulėt tė kapitalizimit qė kanė kėto kompani (shumica janė “sh.p.k.” dhe kanė njė nivel minimlaist kapitali prej 100.000 Lekėsh, edhe pse kanė volume tė konsiderueshme aktiviteti dhe fitimi.

Kompanitė e Lidhura me Bankat - Norma e Kthimit te Kapitalit te Angazhuar (ROCE) - viti 2015Burimi: Ekstraktet e Bankave nė QKB, 15 Mars 2017
Komentet dhe Analiza: ODA

Pėr vitin 2015 rezulton qė janė 7 kopani tė lidhura me bankat qė kanė njė nivel pozitiv tė kthimit nga kapitali i angazhuar (ROCE). 3 kompani kanė dalė me humbje e kanė kėtė normė negative, ndėrsa pėr 5 tė tjera nuk ka tė dhėna mbi fitimin e vitit 2015. Kompanitė e lidhura me bankat qė janė me fitim dhe qė kanė nivelin mė tė lartė tė pėrdorimit eficient tė kapitalit tė angazhuar (ROCE) pėr vitin 2015 janė EDRO shpk dhe Raiffeisen Invet.Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :
      Kontribues: Open Data Albania, pėrpunim tė dhėnash Erjona Rogtina