Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Sektorė tė Aktivitetit tė biznesit dhe Origjina e Kapitalit tė Kompanive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė nė Shqipėri 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar nė lidhje me Sektorin Ekonomik dhe Origjinėn e Kapitalit Aksionar tė Shoqėrive tė Biznesit tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė. Nė kuptim tė kėtij hulumtimi termi Shoqėri e lidhur ėshtė nė pėrputhje me ligjin nr. 9662, datė 18.12.2006 Pėr Bankat nė Republikėn e Shqipėrisė, sipas tė cilit: persona tė lidhur (ndėr tė tjera) janė dy ose mė shumė persona, tė lidhur mes tyre nė njė marrėdhėnie bashkėkontrolli (neni 9.1, pika c) dhe persona me njė marrėdhėnie tė veēantė me bankėn janė (ndėr tė tjera) aksionerėt e bankės, tė cilėt zotėrojnė 5 pėr qind ose mė shumė tė kapitalit (neni 9.2, pika a).

Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga Banka e Shqipėrisė dhe nga ekstraktet e shoqwrive tė lidhura me bankat pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017 shoqėritė e lidhura me bankat e nivelit tė dytė nė Shqipėri ushtrojnė aktivitetin nė 8 sektorė tė ekonomisė sė vendit duke pėrfshirė tregun financiar, farmaceutikėn, bujqėsinė, turizmin, tregtinė dhe industrinė. Rreth 10 shoqėri tė lidhura me bankat (67% e rasteve) ushtrojnė aktivitetin vetėm nė njė sektor (tregun financiar), ndėrsa 2 prej tyre (13.3% e rasteve) e ushtrojnė aktivitetin nė 2 sektorė njėherėsh. 3 kompanitė e tjera (20% e rasteve) e ushtrojnė aktivitetin nė 3, 4 dhe 5 sektorė njėherėsh.

Shoqėritė e lidhura me bankat e nivelit tė dytė nė Shqipėri, ushtrojnė aktivitetin nė rreth 30 fusha nėnsektor  tė ndryshėm sipas tetė ndarjeve kryesore sektoriale. Rreth 17 nėnsektor ku ushtrohet aktiviteti i pėrkasin Tregut Financiar. Mė pas renditet Transporti, Ndėrtimi dhe Farmaceutika.  11 kompani  tė lidhura me bankat ushtrojnė aktivitet nė 17 nėnsektor tė Tregut Financiar. 4 kompani  tė lidhura me bankat ushtrojnė aktivitet nė njė nėnsektor tė Tregtisė (import-eksport dhe shitje me shumice/pakicė).   3 kompani  ushtrojnė aktivitet nė 1 nėnsektor tė Turizmit. 2 kompani ushtrojnė aktivitet nė 5 nėnsektor tė Transportit. 2 kompani  tė tjera (13.3%) ushtrojnė aktivitet nė 2 nėnsektor tė Ndėrtimit. Ndėrsa kompanitė e tjera ushtrojnė aktivitet nė njė nga sektorėt Industri, Bujqėsi e Farmaceutikė.

Nėnsektori ku janė mė aktive kompanitė e lidhura me bankat e nivelit tė dytė janė kredidhėnia me 5 shoqėri qė e ofrojnė, e ndjekur nga qiraja financiare dhe veprimtaria tregtare (import-eksport, tregti me pakicė-shumicė) me nga 4 kompani secila. Nėnsektorė tė tjerė janė Kėmbimi Valutor, Kėshillimin Financiar, Transportin dhe Hoteleri-Turizmi me nga 3 kompani secila.Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Bazuar nė origjinėn e kapitalit tė kompanive tė lidhura me bankat, rezulton se rreth 6 kompani (40% e numrit total) kanė njė kapital me origjinė shqiptare, i cili pėrbėn rreth 53% tė totalit tė kapitalit. 5 kompani (33% e numrit total) kanė njė kapital me origjinė tė huaj, i cili pėrbėn rreth 22% tė totalit tė kapitalit, ndėrsa 4 kompani (27% e numrit total) kanė njė kapital me origjinė mikse (shqiptare dhe tė huaj), i cili pėrbėn rreth 25% tė totalit tė kapitalit;
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Shtrirja gjeografike e kompanive tė lidhura me bankat e nivelit tė dytė ėshtė shumė e pėrqendruar. Kėshtu rreth 14 kompani ose 93.3% e rasteve e kanė selinė e tyre nė Tiranė, ndėrkohė qė vetėm 1 kompani e ka selinė nė Vlorė. Asnjėra prej kompanive nuk rezulton tė ketė degė apo shtrirje nėpėr qytetet e tjera, ndryshe nga selia e regjistrimit;

Statusi i regjistrimit nė regjistrin e QKB i 10 kompanive tė lidhura me bankat e nivelit tė dytė qė ushtrojnė aktivitetin nė Shqipėri ėshtė aktiv, ndėrkohė qė 3 prej tyre (DV-Albturist Hoteliers, Saudi Brothers Commercial Company dhe Tirana Leasing) janė me status “nė likujdim e sipėr”, ndėrsa 2 tė tjera (Credins Leasing dhe Sogelease Albania) janė likuiduar pėr shkak tė bashkimit me pėrthithje me bankat qė kanė pasur si aksionare mėma;

Fusha e Aktivitetit dhe Origjina e Kapitalit te Kompanive te Lidhura me Bankat e Nivelit te Dyte - 15 Mars 2017Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania, pėrpunim tė dhėnash Erjona Rogtina