Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

Struktura e Kapitalit Aksionar tė Shoqėrive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė Ekstrakt Qendra Kombėtare e Biznesit, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Strukturėn e Kapitalit Aksionar tė Shoqėrive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė. Nė kuptim tė kėtij hulumtimi termi shoqėri e lidhur ėshtė nė pėrputhje me ligjin nr. 9662, datė 18.12.2006 “Pėr Bankat nė Republikėn e Shqipėrisė”, sipas tė cilit: persona apo subjekte tė lidhur (ndėr tė tjera) janė dy ose mė shumė persona, tė lidhur mes tyre nė njė marrėdhėnie bashkėkontrolli (neni 9.1, pika c) ose persona me njė marrėdhėnie tė veēantė me bankėn janė (ndėr tė tjera) aksionerėt e bankės, tė cilėt zotėrojnė 5 pėr qind ose mė shumė tė kapitalit (neni 9.2, pika a).

Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga Banka e Shqipėrisė por edhe nga ekstraktet e shoqėrive tė lidhura me bankat pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, struktura dhe vlera e kapitalit aksionar tė kompanive tė lidhura tė Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Shqipėri, ku me kapital nėnkuptojmė kapitalin e  paguar tė paraqitur nė ekstraktin e QKB, paraqitej si vijon: Janė rreth 15 shoqėri tė lidhura me 6 banka tė nivelit tė dytė. 10 banka nuk kanė kompani tė lidhura qė operojnė nė Republikėn e Shqipėrisė. Vlera totale e kapitalit aksioner tė 15 kompanive tė lidhura me bankat arrin nė nivelin e rreth 3.8 miliardė Lekė, ose rreth 28 milionė Euro.

Bazuar nė madhėsinė e kapitalit tė paguar, kompania e lidhur me bankat qė ka kapitalin mė tė madh ėshtė shoqėria Credins Leasing (e lidhur me Bankėn Credins) me rreth 24.4% tė totalit, e shoqėruar nga shoqėria DV- Altorurist Hoteliers (e lidhur me Bankėn Raiffeisen) me rreth 17.8% tė totalit, shoqėria A.F.C. (e lidhur me Bankėn Credins) me 14.6% tė totalit, shoqėria Ak-Invest (e lidhur me Bankėn Credins) me 14% tė totalit dhe Tirana Leasing (e lidhur me Bankėn Tirana) me 10.5% tė totalit tė kapitalit tė kompanive tė lidhura me bankat. Kompanitė e tjera tė lidhura kanė njė kapital nė vlera mė modeste.

Struktura e Kapitalit Aksionar te kompanive te Lidhura me Bankat e Nivelit te Dyte - 15 Mars 2017Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA


Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Rreth 8 shoqėri janė tė lidhur me Bankėn Credins, e shoqėruar nga 3 shoqėri janė tė lidhura me Bankėn Raiffiesen, kurse secila prej shoqėrive tė tjera ėshtė e lidhur me njė bankė tė ndryshme. 8 kompani (ose 53% e rasteve) janė shoqėri bija ose filiale tė bankave tė nivelit tė dytė nė vend, ndėrsa pjesa tjetėr prej 7 kompanish (ose 47% e rasteve) janė aksionere nė strukturėn e kapitalit tė bankave tė nivelit tė dytė nė vend.Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA


Tetė kompani tė lidhura me bankat janė tė organizuara sipas formės ligjore shoqėri aksionere (Sh.a), ndėrsa 6 prej tyre janė tė organizuara si shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar (Sh.p.k). Njė kompani e lidhur me bankat ėshtė e organizuar si shoqėri kursim-krediti (Sh.k.k). Vetėm 1 nga tė 15 kompanitė e lidhura me bankat ėshtė me pronėsi mikse me kapital privat dhe shtetėror, ndėrkohė qė gjithė tė tjerat kanė me kapital jo publik.

Tė dhėna mbi Strukturėn e Kapitalit tė Kompanive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė nė Shqipėri - Mars 2017Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Numėrohen rreth 46 aksionerė nė tė 15 shoqėritė e lidhura me bankat e nivelit tė dytė nė Shqipėri, qė zotėrojnė nė total prej rreth 8.6 milionė aksionesh. 23 aksionerė tė shoqėrive tė lidhura me bankat e nivelit tė dytė janė persona juridikė tė formave tė ndryshme (shoqėri aksionere, shoqėri me pronėsi tė kufizuar dhe shoqėri kursim-krediti) qė zotėrojnė rreth 45.7% tė totalit tė kapitalit, ndėrsa rreth 23 aksionerė janė persona individ dhe zotėrojnė rreth 54.3% tė totalit tė kapitalit. Kompanitė e lidhura me bankat me numrin mė tė madh tė aksionerėve janė Credins Leasing me 14 aksionerė e ndjekur nga Unioni i Kursim Kreditit me 10 aksionerė. Pjesa tjetėr e kompanive tė lidhura me bankat (87% e rasteve) kanė 1 deri nė 3 aksionerė.Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :
      Kontribues: Open Data Albania , pėrpunim i tė dhėnave Erjona Rogtina