Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Auditimi Ligjor i Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Shqipėri 2007-2016, Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi dinamikėn e Autidimit Ligjor tė Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Republikėn e Shqipėrisė. Bankat e Nivelit tė Dytė, janė shoqėri me seli nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, qė ushtrojnė veprimtari bankare duke pėrfshirė por pa u kufizuar me pranimin e depozitave monetare ose i fondeve tė tjera tė ripagueshme nga publiku dhe pėrdorimi i tyre pėr dhėnie kredie, si dhe emetimi i mjeteve tė pagesės nė formėn e parasė elektronike.

Sipas nenit 2, tė ligjit nr. 10 091, datė 5.03.2009 Pėr auditimin ligjor, organizimin e profesionit tė audituesit ligjor dhe tė kontabilistit tė miratuar:  Auditim Ligjor ėshtė njė auditim i pavarur i pasqyrave financiare vjetore, ndėrsa. Shoqėri Auditimi ėshtė njė person juridik, i regjistruar dhe i miratuar nga autoritetet kompetente pėr tė kryer auditime ligjore nė pėrputhje me kriteret e parashikuara nė kėtė ligj. Gjithashtu Banka e Shqipėrisė ka njė bazė ligjore tė plotė pėr rregullimin e procedurės sė auditimit ligjor tė bankave sipas sė cilės: llogaritė kontabėl dhe raportet financiare tė bankave sipas ligjit “Pėr kontabilitetin dhe pasqyrat financiare” dhe nė pėrputhje me standardet ndėrkombėtare tė kontabilitetit (neni 47, pika 2). Audituesi ligjor duhet tė jetė person juridik i licensuar (neni 48, pika1);  audituesi ligjor duhet tė zėvendėsohet brenda njė periudhe maksimale prej 7 vjetėsh nga data e caktimit

Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga ekstraktet e shoqėrive tregtare banka, pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), situata e auditimit ligjor nė bankat e nivelit tė dytė pėr periudhėn 2007-2016 paraqitej si vijon: Janė gjithsej 7 shoqėri auditimi qė kanė realizuar gjithsej 157 auditime pėr tė gjitha bankat e nivelit tė dytė nė dekadėn e fundit, ndėrkohė qė nuk ka tė dhėna pėr auditimin e njė banke nga 2007-2010.

Audtimi Ligjor i Bankave te Nivelit te Dyte ne periudhėn 2007-2016

Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Tė gjitha bankat kanė qenė nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi nė pėrzgjedhjen e audituesve ligjorė si persona juridikė (shoqėri auditimi); Tė gjitha bankat i kanė realizuar auditimet ligjore sipas standardeve ndėrkombėtare tė kontabilitetit (IFRS), nė pėrputhje tė plotė me legjislacionin nė fuqi; Bankat nuk reflektojnė ndryshime tė shpeshta tė shoqėrive audituese, kjo edhe pėr shkak tė procedurės burokratike qė kėrkon miratimi paraprak i ndryshimit nga Banka e Shqipėrisė.

 Dymbėdhjetė banka kanė bashkėpunuar vetėm me 2 shoqėri auditimi (ose 75% tė rasteve) nė periudhėn 2007-2016, ndėrsa 4 banka (ose 25% e rasteve) me 3 shoqėri tė ndryshme auditimi; Njė tjetėr faktor qė ndikon nė ndryshimin e shoqėrisė audituese ėshtė edhe kufizimi 7 vjeēar qė ka ligji. Kėshtu, 4 banka (25% e rasteve) kanė pasur njė bashkėpunim 7 vjeēar tė njė pas njėshėm me tė njėjtėn shoqėri audituese, tė ndjekura nga 4 banka tė tjera qė kanė ruajtur kėtė marrėdhėnie me tė njėjtėn shoqėri audituese. Pjesa mė e madhe e bankave (rreth 11 apo 69% e tyre), kanė preferuar tė ndryshojnė shoqėrinė e auditimit njė herė nė 2 apo 3 vjet;


Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Rreth 56% e 157 auditimeve nė sektorin bankar gjatė periudhės 2007 – 2016 janė realizuar nga dy shoqėri auditimi: Deloitte dhe KPMG. Shoqėria audituese me numrin mė tė madh tė auditimeve me bankat e nivelit tė dytė nė kėtė periudhė ėshtė Deloitte e cila ka realizuar 45 auditime (ose 28.7% tė rasteve). Ajo ndiqet nga KPMG me 43 auditime nė sektorin bankar (ose rreth 27.4% tė rasteve). Shoqėritė audituese qė kanė realizuar numrin mė tė vogėl tė auditmeve nė sektorin bankar pėr tė njėjtėn periudhė janė Grant Thorton me 1 auditim (ose 0.6% tė rasteve) e shoqėruar na BDO me 9 auditime (ose rreth 6% e rasteve).

Audtimi Ligjor i Bankave te Nivelit te Dyte sipas Shoqerive te Auditimit ne periudhen 2007-2016Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Shoqėritė audituese qė kanė bashkėpunuar (audituar) me numrin mė tė madh tė bankave janė pėrsėri Deloite dhe KPMG me nga 10 banka, tė ndjekura nga Ernst & Young me 6 banka. Ndėrsa shoqėritė audituese qė kanė bashkėpunuar me mė pak banka nė sistem, janė Grant Thorton me 1 bankė, e ndjekur nga ALB DD me 2 banka dhe BDO me 3 banka.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania , pėrpunim i tė dhėnave Erjona Rogtina