Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Faturimet dhe arkėtimet e energjisė elektrike 2002-2009

8 vite mė parė
share()?>

Elementi i dytė qė ndihmon nė pėrcaktimin e eficencės sė pėrdorimit tė energjisė elektrike ėshtė niveli i arkėtimeve krahasuar me faturimet.

 

Burimi: Raporti vjetor 2009 i ERE-s
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Sic mund tė shikohet, niveli i faturimeve nė vlerė absolute ka ardhur gjithmonė nė rritje. Kjo shpjegohet pjesėrisht nga rritja e nivelit tė konsumit tė energjisė elektrike, rritja e cmimeve, por edhe nga rritja e sasisė sė energjisė sė faturuar. Megjithatė, situata me arkėtimet lė shumė pėr tė dėshiruar. Ajo mund tė jetė rritur nė vlerė absolute (matur me miliardė lekė), por krahasuar me faturimet, pas vitit 2007 ajo ka rėnė nga 89% nė 76%. Nė fakt, njė ndėr kritikat mė tė fuqishme drejtuar KESH dhe OSSH para privatizimit ishte paaftėsia nė arkėtimin e faturave dhe ndalimit tė vjedhjes sė energjisė elektrike. Privatizimi i OSSH nga CEZ nė vitin 2009 duket se ėshtė shoqėruar me njė pėrkeqėsim tė ndjeshėm tė treguesve krahasuar me njė vit mė parė.

Bazuar edhe nė tė dhėnat pėr humbjet totale, nė vitin 2009, pėr cdo 100 KWh tė futur nė rrjet, 35 KWh janė humbje, pra KWh qė nuk kanė arritur as tė faturohen. Pjesa mė e madhe e humbjeve (97%) pėrbėhet nga Humbjet nė Shpėrndarje dhe ėshtė pėrgjegjėsi e drejtpėrdrejtė e OSSH-sw administrimi i tyre. Nga energjia qė shpėrndahet, vetėm 76.4% arkėtohet. Kjo do tė thotė se pėrfundimisht, pėr cdo 100 KWh qė hidhet nė rrjet, vetem 50.4 KWh arkėtohen. Pra, koeficenti i efektivitetit tė shpėrndarjes ėshtė 50.4% .


Pėr cdo 100 KWh qė hidhet nė rrjet, 33.98% janė humbje nė shpėrndarje. Nga 66.02% (100%-33.98%) e energjisė qė shpėrndahet, vetėm 76.4% arkėtohet. Pėr rrjedhojė, koeficenti i efektivitetit tė shpėrndarjes do tė llogaritej: 76.4% e 66.02% = 50.439%Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja