Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Humbjet totale tė Energjisė Elektrike (2002-2010)

8 vite mė parė
share()?>

Njė ndėr parametrat e rėndėsishėm pėr matjen e eficencės sė konsumit tė energjisė elektrike ėshtė Niveli i Humbjeve. Prej vitesh ai ka qenė njė ndėr problemet kryesore tė kėtij sektori dhe duket se ende vazhdon tė jetė shumė i pranishėm. Humbjet totale pėrbėhen nga Humbjet nė Sistemin e Shpėrndarjes, Humbjet nė Sistemin e Transmetimit dhe Humbjet jo teknike, qė i referohen energjisė elektrike tė marrė nga rrjeti nėpėrmjet lidhjeve ilegale.

 

Burimi:
Te dhenat per vitet 2002-2009:Raporti 2009 i ERE-s
Te dhenat per vitin 2010: Bilanci Energjitik i INSTAT
Perpunimi dhe komentet: ODA


Sic mund tė shikohet edhe nga grafiku, situata ėshtė shumė problematike. Deri nė vitin 2006, mesatarisht 40% e energjisė elektrike ėshtė Humbje dhe as nuk arrin tė faturohet. Situata duket se ka pasur njė pėrmirėsim prej 2007-s, megjithatė masat qė janė propozuar nė Strategjinė Sektoriale tė Energjisė 2006-2020 nuk janė zbatuar dhe as kanė dhėnė efektin e pritshėm.

Nė 2009-n, Humbjet janė rreth 35% e energjisė elektrike tė futur nė sistem dhe kanė pėsuar rritje ne krahasim me njė vit mė parė. Ulja e eficencės nė pėrdorimin e energjisė elektrike ka ardhur si pasojė e njė menaxhimi tė dobėt tė sektorit tė shpėrndarjes nga OSSH dhe privatizimi i saj ende nuk ka dhėnė asnjė shenjė domethėnėse nė pėrmirėsimin e treguesve.

Viti 2010 paraqitet me njė pėrmirėsim tė nivelit tė humbjeve. Ato kanė shkuar nė nivelin 32%  dhe vendin kryesor vazhdojnė ta zėnė humbjet nė shpėrndarje me 88.2%, duke qėndruar ende larg parametrave tė pranueshėm.

Nė llogaritjen e pėrqindjes sė humbjeve ėshtė vendosur nė raport Humbja totale me Energjinė e futur nė rrjet. Energjia e futur nė rrjet ėshtė gjetur si shumė e zėrave nė Bilancin Energjitik tė botuar nga INSTAT: Energjia e pėrdorur nga konsumatorėt dhe Humbjet nė rrjet. 
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja