Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Fusha e Aktivitetit dhe Origjina e Kapitalit tė Kompanive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė nė Shqipėri - Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Fushėn e Aktivitetit dhe Origjinėn e Kapitalit tė Kompanive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė. Nė kuptim tė kėtij hulumtimi termi kompani e lidhur ėshtė nė pėrputhje me ligjin nr. 9662, datė 18.12.2006 “Pėr Bankat nė Republikėn e Shqipėrisė”, sipas tė cilit: persona tė lidhur (ndėr tė tjera) janė dy ose mė shumė persona, tė lidhur mes tyre nė njė marrėdhėnie bashkėkontrolli (neni 9.1, pika c); persona me njė marrėdhėnie tė veēantė me bankėn janė (ndėr tė tjera) aksionerėt e bankės, tė cilėt zotėrojnė 5 pėr qind ose mė shumė tė kapitalit (neni 9.2, pika a). Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga Banka e Shqipėrisė por edhe nga ekstraktet e kompanive tė lidhura me bankat pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, fusha e aktivitetit dhe origjina e kapitalit tė kėtyre subjekteve siē deklarohet nė ekstraktin e QKB, paraqitej si vijon:

Kompanitė e lidhura me bankat e nivelit tė dytė nė Shqipėri ushtrojnė aktivitetin nė 8 sektorė tė ekonomisė sė vendit duke pėrfshirė tregun financiar, farmaceutikėn, bujqėsinė, turizmin, tregtinė dhe industrinė; Rreth 10 kompani tė lidhura me bankat (67% e rasteve) ushtrojnė aktivitetin vetėm nė njė sektor (tregun financiar), ndėrsa 2 prej tyre (13.3% e rasteve) e ushtrojnė aktivitetin nė 2 sektorė njėherėsh. 3 kompanitė e tjera (20% e rasteve) e ushtrojnė aktivitetin nė 3, 4 dhe 5 sektorė njėherėsh.


11 kompani  tė lidhura me bankat (74%) ushtrojnė aktivitet nė fusha tė ndryshme tė sektorit tė Tregut Financiar. 4 kompani  tė lidhura me bankat (27%) ushtrojnė aktivitet tė sektorit tė Tregtisė (import-eksport dhe shitje me shumice apo pakicė).   3 kompani  (20%) ushtrojnė aktivitet nė sektorin e Turizmit. 2 kompani (13.3%) ushtrojnė aktivitet nė sektorin e Transportit. 2 kompani  tė tjera (13.3%) ushtrojnė aktivitet nė sektorin e Ndėrtimit. Ndėrsa kompanitė e tjera ushtrojnė aktivitet njė e nga njė nė sektorėt Industri, Bujqėsi e Farmaceutikė;

Fusha ku janė mė aktive kompanitė e lidhura me bankat e nivelit tė dytė janė kredidhėnia me 5 kompani qė e ofrojnė, e ndjekur nga qiraja financiare dhe veprimtaria tregtare (import-eksport, tregti me pakicė-shumicė) me nga 4 kompani secila qė e ofrojnė. Vijon me Kėmbimin Valutor, Kėshillimin Financiar, Transportin dhe Hoteleri-Turizmi me nga 3 kompani secila qė e ofrojnė;



Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Bazuar nė origjinėn e kapitalit tė kompanive tė lidhura me bankat, rezulton se rreth 6 kompani (40% e numrit total) kanė njė kapital me origjinė shqiptare, i cili pėrbėn rreth 53% tė totalit tė kapitalit. 5 kompani (33% e numrit total) kanė njė kapital me origjinė tė huaj, i cili pėrbėn rreth 22% tė totalit tė kapitalit, ndėrsa 4 kompani (27% e numrit total) kanė njė kapital me origjinė mikse (shqiptare dhe tė huaj), i cili pėrbėn rreth 25% tė totalit tė kapitalit;




Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Shtrirja gjeografike e kompanive tė lidhura me bankat e nivelit tė dytė ėshtė shumė e pėrqendruar. Kėshtu rreth 14 kompani ose 93.3% e rasteve e kanė selinė e tyre nė Tiranė, ndėrkohė qė vetėm 1 kompani e ka selinė nė Vlorė. Asnjėra prej kompanive nuk rezulton tė ketė degė apo shtrirje nėpėr qytetet e tjera, ndryshe nga selia e regjistrimit.

Statusi i regjistrimit nė regjistrin e QKB i 11 kompanive (ose 74% e rasteve) tė lidhura me bankat e nivelit tė dytė qė ushtrojnė aktivitetin nė Shqipėri ėshtė “aktiv”, ndėrkohė qė 2 prej tyre (Saudi Brothers Commercial Company dhe Tirana Leasing) janė me status “nė likujdim e sipėr”, ndėrsa 2 tė tjera (Credins Leasing dhe Sogelease Albania) janė likuiduar pėr shkak tė bashkimit me pėrthithje me bankat qė kanė pasur si aksionere mėma;

Fusha e Aktivitetit dhe Origjina e Kapitalit te Kompanive te Lidhura me Bankat e Nivelit te Dyte - 15 Mars 2017



Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA




Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA