Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Administrimi i Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Shqipėri - Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Administrimin e Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Republikėn e Shqipėrisė. Bankat e Nivelit tė Dytė, janė shoqėri me seli nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, qė ushtrojnė veprimtari bankare duke pėrfshirė por pa u kufizuar me pranimin e depozitave monetare ose i fondeve tė tjera tė ripagueshme nga publiku dhe pėrdorimi i tyre pėr dhėnie kredie, si dhe emetimi i mjeteve tė pagesės nė formėn e parasė elektronike.

Nė bazė tė nenit 32 tė ligjit nr. 9662 datė 18.12.2006 “Pėr bankat nė Republikėn e Shqipėrisė” (i ndryshuar), Banka drejtohet nga kėshilli drejtues dhe drejtoria, ku organet drejtuese konsiderohen: asambleja e aksionarėve; kėshilli drejtues; drejtoria (administratorėt ose drejtorėt ekzekutivė), si dhe komiteti i kontrollit.

Duke qenė se, nė formularin e deklarimit tė tė dhėnave nė QKB, raportohet vetėm nė lidhje me Kėshillin Drejtues dhe Drejtorėt Ekzekutivė, edhe kuptimi i termit “administrim” nė kėtė artikull merr nė konsideratė kėto dy grupe administratorėsh tė bankave tė nivelit tė dytė nė Shqipėri.

Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga ekstraktet e bankave pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, situata e administrimit tė kėtyre subjekteve paraqitej si vijon: Tė gjitha bankat e nivelit tė dytė nė Republikėn e Shqipėrisė janė tė themeluara si subjekte juridike me njė nivel organizimi, nė pėrputhje me ligjin “Pėr Shoqėritė Tregtare” dhe nenin 30 tė ligjit “Pėr bankat nė Republikėn e Shqipėrisė”; Nė bankat e nivelit tė dytė nė Shqipėri dominojnė drejtorėt ekzekutivė (administratorėt) e gjinisė mashkullore me shtetėsi tė huaj. 16 bankat sė bashku kanė gjithsej 31 drejtues ekzekutivė (administratorė), prej tė cilėve 23 janė meshkuj (ose 74.2%) dhe 8 janė femra (ose 25.8%). 19 drejtues (ose 61.3%) janė me origjinė tė huaj qė punojnė e jetojnė nė Shqipėri ndėrsa, 12 (ose 38.7%) janė administratorė vendas.

Nė bankat e nivelit tė dytė nė Shqipėri dominojnė anėtarėt e kėshillave drejtues tė gjinisė mashkullore me shtetėsi tė huaj, me njė nivel dominance mė tė theksuar sesa tek drejtuesit ekzekutivė. 16 bankat sė bashku kanė gjithsej 88 anėtarė tė kėshilli drejtues, prej tė cilėve 76 janė meshkuj (ose 86.4%) dhe 12 janė femra (ose 13.6%). 64 anėtarė (ose 72.7%) janė me origjinė tė huaj ndėrsa, 24 (ose 27.3%) janė anėtarė vendas;

2 banka nga 16 nė total (Banka NGB Albania dhe Banka Ndėrkombėtare Tregtare) janė nė shkelje tė nenit 35, pika 2 tė ligjit nr. 9662 datė 18.12.2006 “Pėr bankat nė Republikėn e Shqipėrisė” (i ndryshuar), sipas tė cilit kėshilli drejtues pėrbėhet nga njė numėr tek individėsh, jo mė pak se pesė dhe jo mė shumė se nėntė anėtarė;

Banka me numrin mė tė madh tė drejtuesve ekzekutivė ėshtė Banka Kombėtare Tregtare me 7 administratorė (6% e rasteve), e ndjekur nga Raiffiesen dhe NGB me nga 4 administratorė secila (13% e rasteve), tre banka me nga 2 administratorė (19% e rasteve) ndėrsa dhjetė banka me nga 1 administrator tė vetėm (62% e rasteve);

Katėr banka (25% e rasteve) kanė numrin mė tė madh tė anėtarėve tė kėshillit drejtues me nga 7 anėtarė (Banka Intesa Sanpaolo, Banka Amerikane e Investimeve, Banka Credins dhe Banka Union) , tė ndjekura nga Banka NBG (6% e rasteve) me 6 anėtarė, dhe dhjetė banka (rreth 63% e rasteve). Banka Ndėrkombėtare Tregtare (6% e rasteve) ka vetėm 4 anėtarė tė kėshillit drejtues;

Bankat sipas Numrit te Drejtuesve Ekzekutive
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA


Bankat sipas Numrit te Anėtarėve te Kėshillit DrejtuesBurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

15 banka (94% e rasteve) kanė nė strukturėn e tyre tė paktėn njė drejtor ekzekutiv (administrator) mashkull, ndėrsa vetėm 7 banka (44% e rasteve) kanė tė paktėn njė drejtor ekzekutiv femėr. Vetėm 1 bankė (6% e rasteve) i ka tė gjithė administratorėt femra, ndėrsa nė 9 banka (56% e rasteve) tė gjithė administratorėt janė meshkuj;

Tė gjitha bankat (100% e rasteve) kanė tė paktėn njė prej anėtarėve tė kėshillit drejtues mashkull, ndėrsa vetėm 9 banka (56% e rasteve) kanė tė paktėn njė anėtare femėr. 7 banka (44% e rasteve) i kanė tė gjithė anėtarėt e kėshillit drejtues meshkuj;

Administrimi I Bankave te Nivelit te Dyte ne ShqipėriBurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

12 banka (75% e rasteve) kanė nė strukturėn e tyre tė paktėn njė drejtor ekzekutiv (administrator) me shtetėsi tė huaj (18 meshkuj dhe 1 femėr), ndėrsa vetėm 9 banka (56% e rasteve) kanė tė paktėn njė drejtor ekzekutiv me shtetėsi shqiptare (5 meshkuj dhe 7 femra);

Tė gjitha bankat (100% e rasteve) kanė tė paktėn njė prej anėtarėve tė kėshillit drejtues me shtetėsi tė huaj (59 meshkuj dhe 5 femra), ndėrsa vetėm 10 banka (63% e rasteve) kanė tė paktėn njė anėtar tė kėshillit drejtues me shtetėsi shqiptare (17 meshkuj dhe 7 femra).Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA