Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Shtrirja Gjerografike e Bankave tė Nivelit tė Dytė nė territorin e Republikėn e Shqipėrisė - Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Shtrirjen Gjeografike tė Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Republikėn e Shqipėrisė sipas bashkive. Bankat e Nivelit tė Dytė, janė shoqėri me seli nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, qė ushtrojn veprimtari bankare duke pėrfshirė por pa u kufizuar me pranimin e depozitave monetare ose i fondeve tė tjera tė ripagueshme nga publiku dhe pėrdorimi i tyre pėr dhėnie kredie, si dhe emetimi i mjeteve tė pagesės nė formėn e parasė elektronike.

Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga Shoqata Shqiptare e Bankave, por edhe nga faqet zyrtare tė internetit apo ekstraktet e bankave pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, shtrirja gjeografike e 16 Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Shqipėri, ku me shtrirje gjeografike nėnkuptojmė prezencėn e bankave nė formėn e degėve, agjencive, bankomateve (ATM) dhe punonjėsit e tyre, paraqitej si vijon: Bankat e nivelit tė dytė nė Shqipėri kanė njė shtrirje gjeografike nė pothuaj gjithė territorin e vendit me prezencė totale nė rreth 61 bashki, me 374 degė, 146 agjenci, 852 bankomate dhe 6 894 punonjės. Ndėrkohė qė tė gjitha bankat e kanė Drejtorinė Qendrore dhe selinė e themelimit nė kryeqytet Tiranė.

Pjesa mė e madhe e bankave (12 nga 16) kanė filluar ta ushtrojnė aktivitetin me licensė nga Banka e Shqipėrisė pas njė periudhe deri dy vite pas themelimit. Pjesa tjetėr e bankave (4 nga 16) ose kanė marrė licensė nga Banka e Shqipėrisė me ligjin e vjetėr pėr bankat (para viti 1998) dhe pėr rrjedhojė janė detyruar tė ndryshojnė licensėn pėr t’iu pėrshtatur ligjit tė ri, ose janė themeluar si degė tė bankave tė huaja, e mė pas kanė ndryshuar formėn juridike (pas ndryshimit tė ligjit nė vitin 1998) duke u ristrukturuar juridikisht si shoqėri tė regjistruara nė Shqipėri.  

Prezenca e bankave me degė dhe agjenci nėpėr qytetet e vendit mund tė grupohet si vijon: Nė 33 qytete ose 54% tė rasteve ka prezencė tė vogėl (nga 1 deri nė 3 banka); Nė 18 qytete ose 30% tė rasteve ka prezencė tė mesme (nga 4 deri nė 10 banka), nė 10 qytete ose 16% tė rasteve ka prezencė tė madhe (nga 11 deri nė 16 banka).



Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqipėri dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA



Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqipėri dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA

Qytetet me prezencėn mė tė madhe tė bankave nė Shqipėri janė Tirana me 16 banka e shoqėruar nga Elbasani dhe Fieri me nga 15 banka dhe Shkodra me 14 banka. Janė rreth 18 qytete nga 61 nė total ku ushtrojnė aktivitetin bankat, nė tė cilat ka vetėm 1 bankė qė ushtron aktivitetin. Ndėrsa nė 5 qytete ka vetėm nga 2 banka qė ushtrojnė aktivitet.

Banka me shtrirjen gjeografike mė tė madhe nė territorin e Shqipėrisė ėshtė Banka Raiffiesen me njė prezencė nė 54 qytete, e ndjekur nga Banka Societe Generale Albania me 36 qytete, Banka Kombėtare Tregtare me 33 qytete dhe Banka Alpha Albania me 29 qytete. Bankat me shtrirjen gjeografike mė tė vogėl janė Banka e Kreditit e Shqipėrisė me prezencė nė 2 qytete, e shoqėruar nga Banka Ndėrkombėtare Tregtare me 3 qytete dhe Banka e Bashkuar e Shqiperisė me 4 qytete.

Prezenca e Detajuar e Bankave te Nivelit te Dyte neper Qytetet e Shqipėrisė



Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqipėri dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA

Banka qė ka numrin mė tė madh tė degėve nė territorin e Shqipėrisė ėshtė Banka Kombėtare Tregtare me 64 degė e shoqėruar nga Banka Credins me 48 degė dhe Banka Raiffeisen me 46 degė. Bankat me numrin mė tė vogėl tė degėve janė Banka e Parė e Investimeve dhe Banka e Kreditit e Shqipėrisė me nga 2 degė secila tė shoqėruara nga Banka e Bashkuar e Shqipėrisė me 4 degė. Banka qė ka numrin mė tė madh tė agjencive nė territorin e Shqipėrisė ėshtė Banka Raiffesen me 43 agjenci e shoqėruar nga Banka Kombėtare Tregtare me 25 agjenci dhe Banka Intesa Sanpaolo e Banka Procredit me nga 15 agjenci secila. 3 banka nuk kanė asnjė angjenci (Banka Veneto, Banka Ndėrkombėtare Tregtare dhe Banka Societe Generale), tė shoqėruara nga Banka e Kreditit e Shqipėrisė dhe Banka NBG Albania me nga njw agjenci secila. 2 banka kanė njė numėr mė tė madh agjencish se sa degėsh (Banka Procredit dhe Banka e Parė e Investimeve).

Banka qė ka numrin mė tė madh tė bankomatėve (ATM) nė territorin e Shqipėrisė ėshtė Banka Raiffesen me 194 Bankomate e shoqėruar nga Banka Kombėtare Tregtare me 148 banokomate dhe Banka Tirana me 71 bankomate. 2 banka nuk kanė asnjė bankomat (Banka e Bashkuar e Shqipėrisė dhe Banka e Kreditit e Shqipėrisė), tė shoqėruara nga Banka Ndėrkombėtare Tregtare me vetėm 6 bankomate nė gjithė Shqipėrinė;

Tė dhėna mbi Prezencėn e Bankave, Degėve, Agjencisė, ATM-ve dhe Numrin e Punonjėsve



Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqipėri dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA



Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqipėri dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA

Sistemi bankar shqiptar vazhdon tė mbetet njė ndėr punėdhėnėsit mė tė mėdhenj institucionalė nė vend. Sipas Shoqatės Shqiptare tė Bankave

nė tė 16 bankat e nivelit tė dytė qė operojnė nė Shqipėri janė tė punėsuar njė numėr total prej 6 894 punonjėsish. 3 bankat qė kanė numrin mė tė madh tė stafit dhe qė pėrbėjnė rreth 50% tė tė punėsuarve nė kėtė sektor janė Banka Raiffesen me 1 406 punonjės e shoqėruar nga Banka Kombėtare Tregtare me 1.285 punonjės dhe Banka Credins me 739 punonjės.

Ndėrsa bankat me stafin mė tė vogėl renditen Banka e Kreditit e Shqipėrisė me 28 punonjės, e ndjekur nga Banka e Bashkuar e Shqipėrisė me 78 punonjės dhe nga Banka Ndėrkombėtare Tregtare me 92 punonjės nė gjithė Shqipėrinė.



Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA