Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Instrumentet e Pagesės Elektronike dhe Bankingu Modern nė Bankat e Nivelit tė Dytė nė Shqipėri 2013 deri 2015

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me produktet dhe shėrbimet financiare tė Bankave tė Nivelit tė Dytė tė liēensuara nga Banka e Shqipėrisė pėr tė ushtruar aktivitetin brenda vendit si dhe Instrumentet e Pagesės Elektronike e Bankingun Modern tė ofruar nga Bankat e Nivelit tė Dytė nė Republikėn e Shqipėrisė. Bankat e Nivelit tė Dytė, janė shoqėri me seli nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, qė ushtrojnė veprimtari bankare duke pėrfshirė por pa u kufizuar me pranimin e depozitave monetare ose i fondeve tė tjera tė ripagueshme nga publiku dhe pėrdorimi i tyre pėr dhėnie kredie, si dhe emetimi i mjeteve tė pagesės nė formėn e parasė elektronike. Sipas rregullores sė Bankės sė Shqipėrisė sė miratuar me vendimin nr. 11, datė 06.02.2008 Pėr instrumentet e pagesave elektronike: Instrument i pagesave elektronike (IPE) ėshtė instrumenti qė i mundėson mbajtėsit tė kryejė pagesa elektronike (nėpėrmjet njė karte qė pėrmban njė shirit magnetik, njė mikro qark ose njė kod identifikues). Kėtu pėrfshihen si instrumentet e pagesave me akses nė distancė, ashtu edhe instrumentet e parasė elektronike.

Instrument i pagesave me akses nė distancė – ėshtė njė instrument, qė i mundėson mbajtėsit tė aksesojė fondet nė llogarinė e tij nė njė bankė, zakonisht nėpėrmjet numrit tė identifikimit personal dhe ose mjeteve tė tjetra tė identifikimit. Kėtu pėrfshihen: kartat eletronike bankare (krediti dhe debiti) janė instrumente tė pagesės elektronike, tė emetuara nga bankat pėr tė kryer pagesa bankare. Kartat mund tė jenė krediti tė cilat mundėsojnė huamarrjen pėrtej limitit tė gjendjes nė llogari dhe karta debiti tė cilat nuk mundėsojnė huamarrje, por vetėm pėrdorim tė gjendjes nė llogari; bankomatet (ATM) janė pajisje (makineri) elektronike bankare, tė cilat u lejojnė klientėve tė kryejnė tėrheqin apo depozitojnė para pa ndihmėn fizike tė njė pėrfaqėsuesi tė bankės nė vende tė ndryshme; pikat e shitjes (POS) ėshtė vendi ku bėhen shitjet. POS-et mund tė jetė njė qendėr tregtare, njė treg ose njė qytet. Nga pikėpamja e shitėsit njė POS konsiderohet si zonė ku njė klient kompleton njė transaksion me mjete tė pagesės nė distancė (karta bankare), dhe shėrbimet e tjera elektronike bankare.
 
Shėrbime tė tjera elektronike bankare – janė shėrbimet bankare tė realizuara online, tė cilat mund tė aksesohen nga klientėt e subjekteve tė kėsaj rregulloreje, nėpėrmjet pėrdorimit tė mjeteve tė ndryshme tė telekomunikacionit, si pėr shembull, telefoni, celulari, terminalet ose kompjuterėt personalė etj. Nė kėto shėrbime futen: E-banking ėshtė shėrbimi nė distancė, nėpėrmjet kanaleve elektronike tė shpėrndarjes dhe tė komunikimit (kryesisht internetit), i produkteve dhe i shėrbimeve bankare, brenda veprimtarive tė lejuara pėr bankat e nivelit tė dytė (sipas pėrkufizimit nė rregulloren  BSH “Pėr mbikėqyrjen e transaksioneve bankare nė rrugė elektronike”); Mobile Banking ėshtė njė shėrbim financiar 24 orėsh qė lejon njė pėrdorues tė ekzekutojė transaksionet financiare nė distancė nėpėrmjet njė pajisjeje inteligjente (telefon celular, tablet etj.); Tregtia Elektronike (E-commerce), njė shėrbim qė mundėson njė firmė ose individ pėr tė kryer biznes nė njė rrjet elektronik, zakonisht nė internet.

Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga Shoqata Shqiptare e Bankave dhe nga faqet zyrtare tė internetit tė bankave, gjatė periudhės 2013 – 2015 bankat e nivelit tė dytė ofronin produktet dhe shėrbimet financiare elektronike e moderne si vijon: Nė fund tė vitit 2015, sistemi bankar nė Shqipėri ofronte nė total: 1.041.796 karta elektronike me njė rritje prej rreth 21.1% krahasuar me vitin 2013; nga kėto, rreth 955.856 (ose 92%) janė karta debiti dhe kanė njė rritje prej 21.5% qė nga viti 2013, dhe rreth 86.016 (ose 8%) janė karta krediti dhe kanė njė rritje prej 16.8% krahasuar me vitin 2013; janė 8.310 POS me njė rritje prej rreth 27.1% krahasuar me vitin 2013; janė 3 banka (Raiffeisen, BKT dhe Credins) qė ofrojnė tė gjithė instrumentet e pagesės elektronike sė bashku mė tė gjithė shėrbimet e bankingut modern; dhe 7 banka (Raiffeisen, Veneto, BKT, Tirana, Aplha, Procredit dhe Credins) ofrojnė tė gjithė instrumentet e pagesės elektronike; 2 banka (Banka e Bashkuar e Shqipėrisė dhe Banka e Kreditit e Shqipėrisė) nuk ofrojnė asnjėrin prej instrumenteve tė pagesės elektronike apo shėrbimeve tė bankingut modern; Viti mė zhvillimin mė tė madh tė instrumenteve tė pagesės elektronike konsiderohet viti 2015, ku secili prej produkteve tė ofruara nga bankat pati njė rritje nga 15% deri nė 20%, krahasuar me vitin paraardhės, ndėrkohė kjo rritje nė vitin 2014 rezultonte tė ishte rreth 6% krahasuar me vitin paraardhės.

Sherbimet e Instrumentave te Pageses Elektronike dhe Bankingut Modern ne Bankat e Nivelit te Dyte ne Shqiperi - 2013-2014-2015 Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqiperi dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA


Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqiperi dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqiperi dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODA


Kartat Elektronike (Debit dhe Kredit) nė fund tė vitit 2015 ishin 14 banka tė cilat ofronin karta elektronike pėr klientėt e tyre, nga tė cilat: Bankat me numrin mė tė madh tė kartave elektronike tė emetuara ishin BKT me 279 975 karta (27% e totalit), Raiffiesen me 217 807 karta (21% e totalit) dhe Credins me 102 821 karta (10% e totalit). Bankat me numrin mė tė vogėl tė kartave elektronike tė emetuara ishin Banka Ndėrkombėtare Tregtare me 2 272 karta (0.2% e totalit), Banka Amerikane e Investimeve me 11 375 karta (1.1% e totalit) dhe Banka Veneto me 12 523 karta (1.2% e totalit). 2 banka nuk ofrojnė asnjė kartė elektronike pėr klientėt e tyre.

Bankat me rritjen mė tė madhe nė ofrimin e kartave elektronike nė periudhėn 2013-2015, janė BKT me njė rritje prej 98.8%, Banka Veneto me njė rritje prej 50.7% dhe Alpha Bank me njė rritje prej 31.3%. Bankat me rėnien mė tė madhe nė ofrimin e kartave elektronike pėr tė njėjtėn periudhė janė Banka Union me -21.5%, Banka Amerikane e Investimeve me -9.8% dhe Banka Procredit me -7.8%.

Kartat e Debitit nė fund tė vitit 2015 ishin 14 banka tė cilat ofronin karta debiti pėr klientėt e tyre, nga tė cilat: Bankat me numrin mė tė madh tė kartave tė debitit tė emetuara ishin BKT me 241.539 karta (25.3% e totalit), Raiffiesen me 194.191 karta (20.3% e totalit) dhe Credins me 99.188 karta (10.4% e totalit). Bankat me numrin mė tė vogėl tė kartave tė debitit tė emetuara ishin Banka Ndėrkombėtare Tregtare me 2.272 karta (0.2% e totalit), Banka Amerikane e Investimeve me 10.675 karta (1.1% e totalit) dhe Banka Veneto me 12.137 karta (1.3% e totalit). 2 banka nuk ofrojnė karta debiti pėr klientėt e tyre; Bankat me rritjen mė tė madhe nė ofrimin e kartave tė debitit nė periudhėn 2013-2015, janė BKT me njė rritje prej 108.8%, Banka Veneto me njė rritje prej 49% dhe Banka Alpha me njė rritje prej 34.7%. Bankat me rėnien mė tė madhe nė ofrimin e kartave tė debitit pėr tė njėjtėn periudhė janė Banka Union me -24.1%, Banka Amerikane e Investimeve me -9.7% dhe Banka Procredit me -7%.

Kartat e Kreditit nė fund tė vitit 2015 ishin 11 banka tė cilat ofronin karta krediti pėr klientėt e tyre, nga tė cilat: Bankat me numrin mė tė madh tė kartave tė kreditit tė emetuara ishin BKT me 38 412 karta (44.7% e totalit), Raiffiesen me 23 616 karta (27.5% e totalit) dhe Banka Alpha me 7 915 karta (9.2% e totalit). Bankat me numrin mė tė vogėl tė kartave tė kreditit tė emetuara ishin Banka Veneto me 386 karta (0.4% e totalit), Banka NBG me 465 karta (0.5% e totalit) dhe Banka Amerikane e Investimeve me 700 karta (0.8% e totalit). 5 banka nuk ofrojnė karta krediti pėr klientėt e tyre;

Pikat e Shitjes (POS) – nė fund tė vitit 2015 ishin 8 nga 16 banka tė cilat ofronin pajisjet POS pėr klientėt e tyre, nga tė cilat: Bankat me numrin mė tė madh tė pikave POS ishin BKT me 3 748 pajisje (45.1% e totalit), Raiffiesen me 1 347 pajisje (16.2% e totalit) dhe Banka Alpha me 1 310 pajisje (15.8% e totalit). Bankat me numrin mė tė vogėl tė pikave POS ishin Banka Veneto me 112 pajisje (1.3% e totalit) dhe Banka Tirana me 245 pajisje (2.9% e totalit); Bankat me rritjen mė tė madhe nė ofrimin e pikave POS nė periudhėn 2013 me 2015, janė Banka Veneto me njė rritje prej 600%, BKT me njė rritje prej 83.2% dhe Banka Credins me njė rritje prej 26.8%. Bankat me rėnien mė tė madhe nė ofrimin e pikave POS pėr tė njėjtėn periudhė janė Banka Tirana me -19% dhe Banka Instesa Sanpaolo me -14.6%.

Shėrbimet e Bankingut Modern – nė fund tė vitit 2015 ishin 12 banka nga 16 qė ofronin shėrbimin e E-Banking, 8 banka qė ofronin shėrbimin M-Banking dhe 3 banka qė ofronin shėrbimin e E-Commerce.

Instrumentet e Pageses Elektronike ne Bankat e Nivelit te Dyte ne Shqiperi - 2013-2014-2015Burimi: Faqet zyrtare te bankave te nivelit te dyte ne Shqiperi dhe Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe Analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA