Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Fitimi i Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Shqipėri pėr vitet 2014-2015 - Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Fitimet e Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Shqipėri pėr periudhėn 2014-2015. Bankat e Nivelit tė Dytė, janė shoqėri me seli nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, qė ushtrojnė veprimtari bankare duke pėrfshirė por pa u kufizuar me pranimin e depozitave monetare ose i fondeve tė tjera tė riparueshme nga publiku dhe pėrdorimi i tyre pėr dhėnie kredie, si dhe emetimi i mjeteve tė pagesės nė formėn e parasė elektronike.

Nė vlerėsimin e fitimit tė bankave tė nivelit tė dytė janė analizuar dy indikatorė tė rėndėsishėm qė karakterizojnė fitimin siē janė: fitimi/humbja para tatimit (EBITA), i cili tregon vlerėn monetare tė fitimit (bruto) tė njė shoqėrie, pa zbritur ende detyrimet fiskale tė tatimit mbi fitimin, dhe norma e kthimit mbi kapitalin e angazhuar (ROCE), e cila tregon eficiensėn e pėrdorimit tė kapitalit pėrmes njė raporti (%) mes EBITA dhe kapitalit tė shoqėrisė.  Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga Banka e Shqipėrisė por edhe nga ekstraktet e bankave pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, situata e fitueshmėrisė sė sistemit bankar paraqitej si vijon:

Fitimi/Humbja para tatimit (EBITA) Sistemi bankar nė Shqipėri rezulton me njė fitim tė konsiderueshėm si nė vitin 2014 ashtu ehe nė vitin 2015, edhe pse me njė trend rėnės. Fitimi i bankave tė nivelit tė dytė si nė vitin 2014 rezulton tė jetė rreth 14.3 miliardė Lekė, ose rreth 105.7 milionė Euro. Ndėrsa nė vitin 2015 fitimi i bankave rezulton tė ketė pėsuar njė rėnie prej rreth 28% nė nivelin e 10.2 miliardė Lekėve ose rreth 75.6 milionė Eurove. Nė vitin 2014 rezulton qė 13 nga 16 banka tė jenė me fitim para tatimit, ndėrsa 3 me humbje. Nė vitin 2015 rezulton qė 11 banka janė me fitim ndėrsa 5 me humbje.

5 nga 16 banka kanė rezultuar me njė rritje tė qėndrueshme tė fitimit para tatimit nė vitin 2014 dhe 2015, kryesuar nga FI BANK me njė rritje tė fitimit para tatimit prej 140.2%, e shoqėruar nga Union Bank me 77.4% dhe Banka e Bashkuar e Shqipėrisė me 21.7%.  6 nga 16 banka edhe pse kanė rezultuar me fitim para tatimit nė vitin 2015 tregojnė njė trend rėnės tė kėtij fitimi krahasuar me njė vit mė parė, kryesuar nga Banka Credins me njė rėnie tė fitimit prej 76.9%, e ndjekur nga Banka Societe Generale Albania me 42% dhe Banka NBG Albania me 27.5% tė rėnies sė fitimit para tatimit.

Sa i pėrket fitimit para tatimit nė vlerė nominale, nė vitin 2015 kryeson BKT me 7.3 miliardė Lekė, Raiffeisen Bank me 4.1 miliardė Lekė, Intesa Sanpaolo me 2.7 miliardė Lekė, Union Bank me 441 milionė Lekė dhe FI BANK me 297 milionė Lekė. Njė renditje e ngjashme ėshtė edhe pėr vitin 2014 ku kryesojnė pėrsėri BKT, Raiffeisen Bank dhe Intesa Sanpaolo.

2 nga 16 banka (Alpha Bank dhe Banka Ndėrkombėtare Tregtare) kanė kaluar nga njė gjendje financiare me fitim para tatimit nė vitin 2014 nė humbje tė konsiderueshme pėr vitin 2015. Ndėrsa 3 banka kanė ruajtur trendin rėnės krahasuar me vitin 2014. Kryeson Banka Amerikane e Investimeve me 4 fishim tė humbjes (kryesisht pėr shkak tė ristrukturimit dhe shitjes nga Credit Agricole Albania tek NCH Capital dhe Tranzit shpk). Ajo pasohet nga Banka Tirana me njė 3 fishim tė humbjes pėr vitin 2015 dhe mė pas Veneto Bank me njė rėnie prej 100% krahasuar me vitin parardhės.

Sa i pėrket humbjes financiare nė vlerė nominale, nė vitin 2015 kryeson Banka Amerikane e Investimeve me 2.7 miliardė Lekė, e ndjekur nga Alpha Bank me 1.65 miliardė Lekė dhe Veneto Bank me 1 miliardė Lekė. Njė rėnditje e ngjashme ėshtė edhe pėr vitin 2014 ku kryesojnė pėrsėri Banka Amerikane e Investimeve (ish-CreditAgricole Albania), Veneto Bank dhe Tirana Bank.
  
Fitimi i Bankave tė nivelit te dyte ne Shqipėri pėr periudhėn 2014
Burimi: Ekstraktet e Bankave nė QKB, 15 Mars 2017

Komente dhe Analiza: Open Data Albania   


Fitimi i Bankave tė nivelit te dyte ne Shqipėri pėr periudhėn 2015Burimi: Ekstraktet e Bankave nė QKB, 15 Mars 2017
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Burimi: Ekstraktet e Bankave nė QKB, 15 Mars 2017
Komente dhe Analiza: Open Data Albania*Kapitali i BKT ėshtė marre nga Bilanci i publikuar ne QKB pėr vitin 2015, pasi ne ekstraktin e QKB figuron shume i vogėl ne vlerėn e 250.000.000 Lekeve   

Norma e Kthimit mbi Kapitalin e Angazhuar (ROCE). Sistemi bankar nė Shqipėri rezulton me njė normė tė kthimit tė kapitalit tė angazhuar (ROCE) nė masėn e rreth 8%, njė nivel ky relativisht i ulėt i pėrdorimit efecient tė kapitalit nė kėtė sektor.

Norma e Kthimit te Kapitalit te Angazhuar (ROCE) - viti 2015
Burimi: Ekstraktet e Bankave nė QKB, 15 Mars 2017

Komente dhe Analiza: Open Data Albania      

*Kapitali i BKT ėshtė marre nga Bilanci i publikuar ne QKB pėr vitin 2015, pasi ne ekstraktin e QKB figuron shume i vogėl ne vlerėn e 250.000.000 Lekeve   

Pėr vitin 2015 rezulton qė janė 11 banka qė kanė njė nivel pozitiv tė kthimit nga kapitali i angazhuar (ROCE), ndėrsa 5 banka qė kanė dalė me humbje e kanė kėtė norma negative. Bankat me fitim qė kanė nivelin mė tė lartė tė pėrdorimit eficient tė kapitalit tė angazhuar (ROCE) pėr vitin 2015 janė Intesa Sanpaolo me rreth 48%, e ndjekur nga RZB me rreth 29%, BKT me 22.8% dhe FIBANK me 19.6%.

Bankat me fitim qė kanė nivelin me tė ulėt tė pėrdorimit efecient tė kapitalit tė angazhuar (ROCE) pėr vitin 2015 janė Banka NBG dhe Banka Credins me 1.9%, tė ndjekura nga Banka e Bashkuar e Shqipėrisė me 2.3%, Banka e Kreditit tė Shqipėrisė me 4.8% dhe Banka Societe Generale Albania me 4.9%.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA