Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Struktura e Kapitalit Aksionar tė Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Shqipėri - Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Strukturėn e Kapitalit Aksionar tė Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Republikėn e Shqipėrisė tė licensuara nga Banka e Shqipėrisė pėr tė ushtruar aktivitetin brenda vendit. Bankat e Nivelit tė Dytė, janė shoqėri me seli nė territorin e Republikės, qė ushtrojn veprimtari bankare duke pėrfshirė por pa u kufizuar me pranimin e depozitave monetare ose fondeve tė tjera tė ripagueshme nga publiku dhe pėrdorimi i tyre pėr dhėnie kredie, si dhe emetimi i mjeteve tė pagesės nė formėn e parasė elektronike.

Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga Banka e Shqipėrisė por edhe nga ekstraktet e bankave pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, struktura dhe vlera e kapitalit aksionar tė 16 Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Shqipėri, ku me kapital nėnkuptojmė kapitalin e  paguar tė paraqitur nė ekstraktin e QKB, paraqitej si vijon:

Vlera totale e kapitalit aksioner tė 16 bankave arrin nė nivelin e rreth 128 miliardė Lekė, ose rreth 954.4 milionė Euro. Bazuar nė madhėsinė e kapitalit tė paguar, bankat mund tė klasifikohen nė tre grupe: Grupi i Bankave me kapital mė tė lart se niveli minimal i kėrkuar nga ligji pėr Banka,  ku bėjnė pjesė BKT 25% tė totalit, Tirana Bank 12%, Raiffeisen Bank 11% dhe Alpha Bank me 9% te totalit tė kapitalit tė sistemit bankar nė Shqipėri; Grupi i Bankave Mesatarisht tė mbi nivelin minimal tė kapitalit tė kėrkuar nga Ligji: Veneto 7%, Credins, ABI dhe NBG Bank me nga 6% secila, Societe Generale me 5% dhe Intesa Sanpaolo me 4% tė totalit; Grupi i Bankave me kapital fare pak mbi nivelin e detyrueshėm me ligj: Procredit me 3%, Union Bank me 2%, UBA, ICB, CBA dhe FIBANK me nga 1% secila tė totalit tė kapitalit tė sistemit bankar nė vend.Burimi: Ekstraktet e Bankave nė QKB, 15 Mars 2017
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Burimi: Ekstraktet e Bankave nė QKB, 15 Mars 2017
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Tė gjitha bankat e nivelit tė dytė qė operojnė nė Shqipėri kanė formėn juridike tė shoqėrisė aksionere (SHA), nė pėputhje me nenin 10, pika 1 tė ligjit nr. 9662, datė 18.12.2006 ? Pėr Bankat nė Republikėn e Shqipėrisė?, i ndryshuar. Statusi i regjistrimit nė regjistrin e Qendrėn Kombėtare tė Bizneseve i tė 16 bankave tė nivelit tė dytė qė ushtrojnė aktivitetin nė Shqipėri ėshtė ?aktiv?. 14 nga 16 bankat e nivelit tė dytė qė operojnė nė Shqipėri kanė njė strukturė pronėsie tė bazuar nė kapitalin privat, ndėrsa dy prej tyre e kanė kapitalin mikse, ku pėrveē kapitalit privat ka edhe prezencė tė institucioneve financiare ndėrkombėtare nė strukturėn aksionare. Banka e Bashkuar e Shqipėrisė (CBA) ka rreth 86.7% tė aksioneve nė pronėsi tė Bankės Islamike tė Zhvillimit, ndėrsa Union Bank ka rreth 10.12% tė aksioneve nė pronėsi tė Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim;

Numėrohen rreth 84 aksionarė nė tė 16 bankat e nivelit tė dytė nė Shqipėri, qė zotėrojnė nė total prej mė shumė se 186 milionė aksionesh. 26 aksionerė tė bankave tė nivelit tė dytė janė persona juridikė tė formave tė ndryshme (kryesisht shoqėri aksionere, shoqėri me pronėsi tė kufizuar dhe institucione financiare ndėrkombėtare), ndėrsa rreth 58 aksionerė janė individ.

Bankat me numrin mė tė madh tė aksionerėve janė Banka Credins me 33, Banka e Bashkuar e Shqipėrisė me 19 tė ndjekura nga Banka Societe Generale Albania dhe Banka e Kreditit e Shqipėrisė me nga 8 aksionerė. 10 banka nga 16 kanė vetėm nga njė aksioner. Bankat me numrin mė tė madh tė personave juridikė janė Banka Credins me 7 dhe Banka e Bashkuar e Shqipėrisė me 5 aksionerė. 2 prej personave juridikė aksionerė nė bankat e nivelit tė dytė janė institucione financiare ndėrkombėtare. Nga pikėpamja e vlerės sė kapitalit, personat juridikė zotėrojnė rreth 94% tė totalit tė kapitalit tė bankave nė vend, ndėrsa personat fizikė vetėm 6% tė tij.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA