Ndryshimi i fundit: E Premte, 13 Korrik 2018

Njihuni me pasurinė e Guvernatorit tė BSH, Gent Sejko

1 vit mė parė
share()?>
Drejtori Ekzekutiv i Bankės sė Shqipėrisė i cili mori detyrėn mė 5 shkurt 2015, rezulton me njė pasuri tė konsiderueshme nė prona dhe tė holla, tė vėna kryesisht para se tė merrte postin aktual.

Nga Spending Data Albania janė pėrditėsuar tė dhėna tė vetėdeklarimit tė pasurisė pėr disa funksionarė tė rėndėsishėm publikė pėr vitin 2016 dhe mė poshtė gjenden tė detajuara, deklarime e Sejkos. 

Gent Sejko dhe bashkėshortja e tij rezultojnė me disa apartamente nė Tiranė dhe Durrės, si, njė shtėpi 104 m2 nė Tiranė, njė e dytė 65 m2 nė Tiranė dhe njė e tretė 70.2 m2 po nė Tiranė.

Po ashtu ai ka njė shtėpi 136.86 m2 nė Durrės, blerė mė 28.08.2013 pėr 103 000 euro, pjesė e regjimit martesor.

Sejko rezulton edhe pronar i truallit me sipėrfaqe 238.7 m2 nė Durrės, mbi tė cilėn ėshtė ndėrtuar apartamenti bregdetar.

E shoqja figuron bashkėpronare me 25% e njė apartament banimi 69 m2, pėrfituar me blerje mė 16.12.1996, 1 700 000 lekė. E shoqja Lutfije Sejko rezulton edhe bashkėpronare me 25% e njė trualli me sip. 4 420 m2 nė Sarandė, trashėguar nga familja e babait.

Sejko ka sasi tė konsiderueshme parash nė banka. Kėshtu 260 mijė euro i ka nė njėrėn bankė dhe 75 mijė dollarė te njė e dytė. Po ashtu ka 38 mijė euro nė njė tjetėr bankė si dhe 145 438 lekė.

Ēifti ka marrė dhe kredi, njėra 80 mijė euro me afat shlyerje 15 vjet, interes 5.6% dhe kėst mujor 341 euro. Si dhe njė e dytė marrė mė 17.09.2008 me principal 52 000 euro, afat shlyerje 18 vjet, interes 2.06% dhe kėst mujor 280 euro.

E shoqja e Sejkos ka dy llogari tė tjera bankare me 3168 euro si dhe njė veturė Renault Clio, blerė nė vitin 2005, 4 000 euro.

Gjatė vitit 2016, Gent Sejko, fitoi nga paga si Guvernator i BSH, 5 487 032 lekė. Ai mori edhe afro 8 mijė euro dieta pėr udhėtime e qėndrime jashtė vendit nga Banka e Shqipėrisė dhe 1 000 dollarė nga dieta nga misioni nė FMN.

Sakaq, Sejko fitoi edhe 2 482 881 lekė nga honorare si anėtar i Kėshillit Mbikėqyrės sė Bankės sė Shqipėrisė.

Sejko ka fituar edhe nga kamatat. Ai mori mė 2016 tė ardhura interesa nga depozitė bankare dyemėrore (Gent dhe Lutfije Sejko), 2 811 euro si dhe 1022 dollarė nga njė depozitė e dytė.

Gruaja e Sejkos fitoi mė 2016 nga paga dhe shpėrblime pranė Tirana Bank, 4 105 405 lekė.

Ndėrkohė ēifti shtoi vitin e kaluar edhe 55 052 dollarė nė llogaritė e tyre bankare, si dhe 15 565 euro e 480 983 lekė.

Ndėrsa iu pakėsua me 39 395 dollarė njė tjetėr llogari bankare, e kaluar tek depozita dyemėrore nė USD.

Gjatė vitit qė u mbyll, Sejko bleu edhe njė apartament 209 m2 nė Tiranė, pėr tė cilin ėshtė paguar kėsti i parė prej 87 780 euro pėrmes kredisė sė marrė dhe janė ende pa paguar 204 820 euro, pjesė e regjimit martesor.

Po ashtu Sejko shleu tėrėsisht njė kredi banke me vlerėn 80 000 euro me afat 15 vjeēar e filluar nė datėn 21.09.2007 me interes 5.6% me kėst mujor 341 euro pėr tė cilėn nė vitin 2016 ėshtė shlyer e gjithė pjesa e mbetur prej 21 253,46 euro ku 20 097, 95 euro ėshtė principali i shlyer dhe 976,25 euro ėshtė interesi.

Ndėrkohė Sejko ka marrė edhe njė kredi nga Banka e Shqipėrisė pėr blerje apartamenti me shumė 11 400 000 lekė e afat 30 vjeēar e disbursuar nė datėn 20.07. 2016 dhe me datė pėr fillim pagese mė 20.08.2018, ku interesat nė 30 vjet janė 818 985 lekė. Multimedia: noa.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 11/05/2017
Titulli i publikimit: Njihuni me pasurinė e Guvernatorit tė BSH, Gent Sejko
Pėrshkrim i publikimit: Drejtori Ekzekutiv i Bankes se Shqiperise i cili mori detyren me 5 shkurt 2015, rezulton me nje pasuri te konsiderueshme ne prona dhe te holla, te vena kryesisht para se te merrte postin aktual.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :