Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Eksporte sipas destinacionit dhe importe sipas origjinės, bilanci tregtar i RSH 2016

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat mbi eksportet sipas destinacionit, importet sipas origjinės dhe bilancin tregtar pėr vitin 2016. Bilanci Tregtar mat diferencėn midis vlerės sė eksporteve dhe importeve pėr njė ekonomi. Eksportet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave, shėrbimeve tė shitura apo kryera jashtė vendit, ndėrsa importet  pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave, shėrbimeve tė blera apo kryera nga vendet e tjera.

Nė vitin 2016, vlera e eksporteve tė vendit tonė u rrit me vetėm 0.13% krahasuar me njė vit mė pare, ndėrkohė qė importet nė tė njėjtin vit janė rritur me 6.4%. Bilanci tregtar i Republikės sė Shqipėrisė pėr vitin 2016 ishte -336 miliard lekė, pra bilanc negativ rreth 11.4% mė i lartė se nė vitin 2015.

Burimi: INSTAT
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Nė ecurinė negative tė bilancit tregtar tė Republikės sė Shqipėrisė, ndikim tė madh kanė bilancet e konsiderueshme negative tregtare me vende si Gjermania, Rusia, Kina, Italia, Greqia, Zvicra, Venezuela dhe Brazili.  Pėr vitin 2016, vėmė re qė bilanci tregtar me Italinė dhe Zvicrėn ėshtė pėrmirėsuar, duke pėsuar njė ulje me 11% dhe 16%. Ndėrsa me vendet e tjera tė lartpėrmendura bilanci tregtar negativ ėshtė thelluar. Nga ana tjetėr, vendi ynė ka njė bilanc tregtar pozitiv tė konsiderueshėm me vende si Malta, Kosova dhe Serbia.

Bilanci tregtar sipas vendeve, 2010-2016 (Nė mln lekė)Burimi: INSTAT
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Pėr vitin 2016, rreth 80% e vlerės sė eksporteve tė Republikės sė Shqipėrisė kishin si destinacion vendet e Bashkimit Europian. Pothuaj e njėjta strukturė paraqitej edhe njė vit mė parė. Nė rastin e importeve, rreth 63% tė vlerės sė tyre vijnė nga vendet e Bashkimit Europian pėr vitin 2016,duke mbajtur tė njėjtat raporte si nė vitin 2015.


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave; INSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   
Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave; INSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   

Destinacioni kryesor i eksporteve tė Republikės sė Shqipėrisė ėshtė Italia. Vlera e eksporteve drejt Italisė ėshtė rritur vit pas vit, pėrveē vitit 2015. Nė vitin 2016 vlera eksporteve drejt Italisė zuri rreth 55% tė vlerės totale tė eksporteve. Destinacione tė rėndėsishme tė eksporteve janė edhe vendet e BE, vendet e rajonit, Kina dhe SHBA.

Pėr vitin 2016, kemi njė rėnie tė konsiderueshme (mbi tre miliardė lekė) tė eksporteve drejt vendeve si Spanja, Kosova, Turqia dhe Malta. Ndėrsa drejt vendeve si Italia, Rumania dhe Greqia vlera e eksporteve ka pėsuar rritje (mbi 1.5 miliardė lekė) gjatė vitit 2016.

Vlera e eksporteve sipas destinacioneve, 2010-2016 (Nė mln lekė)Burimi:http://databaza.instat.gov.al/pxweb/sq/DST/START__FT__FTY/FTY004/table/tableViewLayout2/?rxid=b6c4ea95-95d1-40bf-be94-2da938ae672b
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Burimi:http://databaza.instat.gov.al/pxweb/sq/DST/START__FT__FTY/FTY004/table/tableViewLayout2/?rxid=b6c4ea95-95d1-40bf-be94-2da938ae672b
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Vlera e importeve sipas vendeve, 2010-2016Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave; INSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   

Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave; INSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   

Vendi ynė importon mallra dhe shėrbime nga vende tė ndryshme, duke filluar qė nga vendet fqinje e deri tek kontinentet mė tė largėta. Importet mė tė mėdha vijnė nga vendi fqinj Italia, duke zėnė rreth 29% tė vlerės sė importeve.

Pjesė tė rėndėsishme tė importeve zėnė edhe importet qė vijnė nga Gjermania, Kina, Greqia, Turqia, Serbia, Spanja, Franca, SHBA etj. Megjithė peshėn e konsiderueshme importet nga Serbia, Franca, Rusia e SHBA-tė janė pakėsuar krahasuar me vitin paraardhės.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci