Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Eksportet, importet dhe bilanci tregtar sipas grupmallrave, 2016

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat nė lidhje me eksportet, importet dhe bilancin tregtar sipas grupmallrave pėr vitin 2016. Sipas tė dhėnave tė analizuara, peshėn mė tė lartė tė eksporteve tė vendit tonė e zė kategoria “Tekstile dhe kėpucė”, e cila zė rreth 44% tė totalit tė eksporteve. Nga 243.5 miliardė lekė qė shėnojnė eksportet totale nė vitin 2016, 106.6 miliardė lekė janė eksporte tė kategorisė “Tekstile dhe kėpucė”. Eksportet e kėsaj kategorie shtatė vitet e fundit janė rritur mesatarisht me 12% ēdo vit.

Njė tjetėr grupmallrash me vlerė tė konsiderueshme eksporti ėshtė kategoria “Minerale, lėndė djegėse, energji elektrike”. Vlera e eksportit tė kėsaj kategorie ėshtė rritur mesatarisht 30% ēdo vit nė vitet 2010-2013, pėr tė pėsuar rėnie me 22% mesatarisht ēdo vit nė vitet 2014-2016. Nė vitin 2016 Shqipėria ka eksportuar 46.6 miliardė lekė minerale, lėndė djegėse dhe energji elektrike.

Burimi: file:///C:/Users/c.r.c/Downloads/Raporti_Statistikor_janar_17.pdf   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   Burimi: file:///C:/Users/c.r.c/Downloads/Raporti_Statistikor_janar_17.pdf   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania 
Burimi: file:///C:/Users/c.r.c/Downloads/Raporti_Statistikor_janar_17.pdf   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Nė rastin e importeve, dallojmė dy grupmallra kryesore qė zėnė peshėn mė tė lartė, pėrkatėsiht “Makineri, pajisje dhe pjesė kėmbimi” (23%) dhe “Ushqime, pije, duhan” (17%).

Nė vitin 2016, vlera e importeve pėr ēdo grupmallrash ka pėsuar rritje krahasuar me vitin paraardhės, pėrveē kategorisė “Minerale, lėndė djegėse, energji elektrike”, e cila ka pėsuar rėnie me 17%.Burimi: file:///C:/Users/c.r.c/Downloads/Raporti_Statistikor_janar_17.pdf   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Nė bilancin tregtar sipas grupmallrave, kemi njė bilanc negativ pėr tė gjithė grupmallrat me pėrjashtim tė kategorisė “Tekstile dhe kėpucė”. Vlerat mė tė larta tė deficitit tregtar realizohen nga grupmallrat Makineri, pajisje dhe pjesė kėmbimi; Ushqime, pije, duhan; dhe Produkte kimike dhe plastike.

Bilanci tregtar sipas grupmallrave, 2010-2016 (Nė mln lekė)
Burimi: file:///C:/Users/c.r.c/Downloads/Raporti_Statistikor_janar_17.pdf   
Komente dhe Analiza: Open Data AlbaniaBurimi: file:///C:/Users/c.r.c/Downloads/Raporti_Statistikor_janar_17.pdf   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Nė shtatė vitet e fundit nė Republikėn e Shqipėrisė ka rezultuar njė bilanc tregtar negativ me deficit rreth 300 miliardė lekė ēdo vit.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci