Ndryshimi i fundit: E Martė, 22 Maj 2018

Gratė nė kontratat publike-Bashkitė, vetėm 5 % i kanė fituar sipėrmarrėset

1 vit mė parė
share()?>
Edhe pse ėshtė shėnuar njė rritje e bizneseve qė drejtohen nga gratė, pėrsėri  nė pjesėmarrjen e prokurimeve publike ato zėnė njė vend modest. Sipas  njė analizė tė bėrė nga Open Data Albania, gjatė periudhės korrik 2015 deri 31 janar 2016, bashkitė nė vend kanė pėrfunduar gjithsej 4820 tendera, nga tė cilėt  me shpallje fituesi, subjektet nėn pronėsi tė femrave janė fituese nė 256 kontrata (tender) ose nė 5% tė totalit.

Fondi limit nė prokurim llogaritet tė ketė qenė 26.4 miliard lekė, ndėrsa Vlera e Ofertave Fituese (kontratave) ėshtė 22.8 miliard lekė. Subjektet e biznesit ku kemi pronėsi femėr (mazhoritar apo bashkėpronėsi) ėshtė vetėm 731.6 milionė lekė, nė pėrqindje vetėm, 3.2 % e vlerės totale tė kontratave (oferta fituese) janė lidhur me subjekte ekonomike femra.

Sipas Vlerės sė Kontratės ėshtė bashkia Cėrrik e cila mban vendin e parė pėr vlerė kontratash lidhur me subjekte nė pronėsi femėr. Elbasani pason duke zėnė vendin e dytė dhe Tirana me Vlorėn janė mė poshtė nė renditje. Bashkitė Fushė Arrėz, Tepelenė, Mat, Poliēan, Bulqizė, Librazhd, Libohovė, Devoll nuk kanė asnjė kontratė tė lidhur me subjekte biznesi tė kanė pronar femėr.

Nga subjektet me pronėsi femėr, ose tė paktėn njė femėr, 61 prej tyre, ose 44.85% janė tė regjistruara si persona fizikė dhe 55.15% si shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar.

Pesha e lartė e bizneseve tė drejtuara nga femrat, qė janė persona fizikė, nėnkupton qė pėrgjithėsisht kemi tė bėjmė me subjekte tė vogla, qė rrjedhimisht punojnė me kontrata jo tė mėdha. Nga 102 Shoqėri Biznesi tė cilat janė nė pronėsi tė Bashkive (plotėsisht apo pjesėrisht),  vetėm 4 ndėr 107 administratoret  janė gra. Pesha nė pėrqindje mė pak se 4%.Multimedia: Scan Tv
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 08/03/2017
Titulli i publikimit: Gratė nė kontratat publike-Bashkitė, vetėm 5 % i kanė fituar sipėrmarrėset
Pėrshkrim i publikimit: Edhe pse ėshtė shėnuar njė rritje e bizneseve qė drejtohen nga gratė, pėrsėri nė pjesėmarrjen e prokurimeve publike ato zėnė njė vend modest. Sipas njė analizė tė bėrė nga Open Data Albania, gjatė periudhės korrik 2015 deri 31 janar 2016, bashkitė nė vend kanė pėrfunduar gjithsej 4820 tendera, nga tė cilėt me shpallje fituesi, subjektet nėn pronėsi tė femrave janė fituese nė 256 kontrata (tender) ose nė 5% tė totalit.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :