Ndryshimi i fundit: E Martė, 22 Maj 2018

130 mijė USD - Si e financon Rilindja biznesin privat tė Zana Ēelės

1 vit mė parė
share()?>
Fondet qė ka pėrfituar nė dy vite OJF-ja private e drejtoreshės sė TKOB-sė, Zana Ēela janė tė barabarta me buxhetin vjetor tė institucionit qė ajo drejton.

Hashtag.al ka pėrllogaritur tė dhėnat e publikuara nga OpenData, shifrat tregojnė se zonja Ēela ka pėrfituar ēdo vit rreth 35 mijė dollarė vetėm nga Bashkia e Tiranės pėr organizimin e festivalit ‘Marie Kraja’. Kėtė festival zonja Ēela e organizon nėpėrmjet OJF-sė sė kontrolluar prej saj tė quajtur ‘Kulture Media Art’.

Por financimi pėr festivalin ‘Marie Kraja’ ka vijuar dhe nga ana e Agjencisė pėr Mbėshtetjen e Shoqėrisė Civile. Nga kjo agjensi vetėm pėr vitin 2014 Zana Ēela me shoqatėn e saj ėshtė financuar rreth 28 mijė dollarė ( njė fond i madh ky nė emėr tė “shoqėrise civile), ndėrsa nė periudhėn 2015-2016 i janė akorduar 45 mijė dollarė tė tjera nga e njėjta agjenci.
Po kaq bujare rezulton dhe Ministria e Kulturės duke i dhėnė rreth 23 mijė dollarė nė 2 vite pėr tė njėjtin festival.Pėr vitin 2016 Bashkia e Tiranės ka akorduar dhe 15 mijė dollarė tė tjera.

Nė harkun kohor tė njė viti e gjysmė  OJF-ja private e zonjės Zana Ēela ka  pėrfituar  rreth 130 mijė dollarė nga fondet publike.

Kjo shumė ėshtė e barabartė me buxhetin vjetor tė Teatrit tė Operas dhe Baletit, institucion publik nė tė cilin zonja Ēela ėshtė drejtoreshė.

Edicioni i fundit i festivalit ‘Marie Kraja’ ishte edhe mė i dyshimtė sepse ky festival u organizua nė mjediset e Teatrit tė Operas dhe Baletit.

Gjasat janė pėr njė konflikt interesi sepse drejtuesi i institucionit s’mund tė bėjė festivalet e veta.
Duke shfrytėzuar sopranon Inva Mula, Zana Cela u pėrpoq tė dukej sikur nuk kishte marrėdhėnie nė kėtė aktivitet privat, por OJF-ja qė ka marrė financimin pėr aktivitetin ėshtė themeluar nga zonja Ēela dhe kontrollohet prej saj.

Ėshtė interesante se si nė njė festival ku konkurrentėt vijnė falas dhe  ku nė rastin e  fundit u shfrytėzua infrastruktura e Operas ( ku Zana Cela ėshtė njėkohėsisht drejtoreshė) merr tė tilla fonde si shoqėri civile apo nga Bashkia e Tiranės.

Zonja Ēela ka qenė gjithmonė e lidhur me Ramėn si ministėr Kulture dhe si kryetar bashkie. Ajo u largua dikur nga Teatri i Operas duke e lėnė institucionin nė gjyqe me artistėt pėr shkak tė pushimeve nga puna.Multimedia: Hashtag.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 28/03/2017
Titulli i publikimit: 130 mijė USD - Si e financon Rilindja biznesin privat tė Zana Ēelės
Pėrshkrim i publikimit: Fondet qė ka pėrfituar nė dy vite OJF-ja private e drejtoreshės sė TKOB-sė, Zana Ēela janė tė barabarta me buxhetin vjetor tė institucionit qė ajo drejton.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :