Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Eficensa buxhetore nė tenderim pėr 30 Operatorėt Ekonomik me vlerėn mė tė lartė tė kontratave tė lidhur me Bashki, korrik 2015 - janar 2017

4 vite mė parė
share()?>
Organizata AIS, promotore e Open Data pėr Shqipėrinė  ka hulumtuar mbi eficensėn buxhetore nė tenderim pėr tridhjetė operatorėt ekonomik qė renditen si mė tė mėdhenjtė pėr vlerė kontrate tė finalizuar me njėsi tė qeverisjes vendore.

Analiza ėshtė pėr prokurime publike nė periudhėn korrik 2015 deri janar 2017. Eficensa buxhetorė nė tenderim ėshtė diferenca nė pėrqindje, ndėrmjet fondit limit nė shpalljen e ftesės sė hapur apo kėrkesės pėr propozim nga autoriteti prokurues, dhe vlerės sė ofertės mė tė ulėt e cila zgjidhet si ofertė fituese nė pėrfundim tė njė tenderimi publik.

Kjo eficensė tregon cilėsinė e procesit, eficensėn nė menaxhimi e fondeve publike, cilėsinė e konkurueshmėrisė dhe barazinė e kushteve pėr garė. Nė mesatare tridhjetė Operatorėt Ekonomik BIG, qė kanė pėrfituar edhe vlerėn mė tė lartė tė kontratave kanė njė eficensė buxhetore vetėm 5.3 %. Pra diferenca mes fondit tė parashikuar dhe fondit tė kontraktuar ėshtė mjaft e ulėt.

Kėta tridhjetė operator BIG kanė 46% tė totalit tė kontratave tė finalizuara nė periudhėn nėn hulumtim. Nėse shohim me radhė eficensėn buxhetore nė tenderim mė tė lartė e kanė operatorėt BE-IS SHPK & Agi Kons SHPK me 21%, BOSHNJAKU. B me 20.6%, dhe ALBA KONSTRUKSION me 17,8%.

Burimi: Open Procurement Albania
Komente dhe Analiza: ODA


Ndėrkohė shoqėritė qė kanė vlera mė tė larta kontratash, kanė edhe performancė mė tė ulėt kur vjen fjala pėr eficensė buxhetore nė tenderim. Janė 22 operator qė paraqesin eficensė buxhetore nė tenderim mė tė ulėt se mesatarja e kėtij grupi prej 5.3 %.

Ato renditen me vlera minimale si 0.3%. Kompania qė ka vendin e parė pėr vlerėn mė tė lartė tė kontraktuar Fusha shpk ka njė eficensė buxhetore prej vetėm 0.7% ndėrsa vendi i dytė G.P.G. COMPANY SHPK ka eficensė buxhetore nė tenderim tė llogaritur si 4.8%.
Burimi: Open Procurement Albania
Komente dhe Analiza: ODA

Nė total pėr tė gjithė tenderat e bashkive  ky indikator llogaritet 13.5%. Lista e tridhjetė shoqėrive apo operatorėve tė renditur sipas vlerės sė kontratave tė lidhura mė bashkitė nė periudhėn nėn hulumtim, karakterizohet nga shoqėri qė funksionojnė nė fushėn e ndėrtimit dhe konstruksioneve. Nė tėrėsi 30 kompanitė kryesore tė renditura si Klientėt mė tė mėdhenj sipas vlerės kanė marrė 46% tė totalit tė vlerės sė kontratave tė lidhura nė kėtė periudhė kohore nėn hulumtim. Kompania e parė nė renditje Fusha SHPK ka marrė 7% tė totalit tė kontratave me vlerėn 30.839.585.691 lekė, pėr periudhėn korrik 2015 - janar 2017.
Burimi: Open Procurement Albania
Komente dhe Analiza: ODA

Vlera Kontratash nga 30 Operatorėt mė tė mėdhenj vs Totali i kontratave tė lidhuraBurimi: Open Procurement Albania
Komente dhe Analiza: ODA

Kėto tė dhėna mbi Eficensėn Buxhetore nė tenderim pėr klientėve kryesor tė Bashkive,  sipas vlerave tė kontratave janė hulumtuar nga AIS, si pjesė e aktiviteteve tė projektit Monitoro Klient  Privat tė Bashkive, projekt i mbėshtetur nga Lėviz Albania, Demokracia nė Lėvizje.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Jonida Sali dhe Anila Ndrejaj