Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 09 Maj 2018

Mungesė transparence nė punėn e gjykatave nė Shqipėri

1 vit mė parė
share()?>
Nė Tiranė, sistemi gjyqėsor vlerėsohet si elementi i pushtetit me mė pak transparencė. Instituti Shqiptar i Shkencės dhe gazetarėt e kronikės sė zezė diskutuan sot me shqetėsim mbi vėshtirėsitė e shumta qė ndeshin gjatė pasqyrimit tė veprimtarisė sė gjykatave.

Sot ėshtė Dita Ndėrkombėtare e tė Dhėnave tė Hapura, dhe temė kryesore e debateve tė pjesėmarrėsve ishte fikja e serverit tė gjykatės sė kryeqytetit.

Instituti Shqiptar i Shkencės vlerėsoi sot nė Ditėn Ndėrkombėtare pėr tė Dhėnat e Hapura se sistemi i drejtėsisė ėshtė pushteti mė pak transparent nė Shqipėri, pohoi drejtuesja e tij, Aranita Brahaj.
Gjykata e Tiranės ka fikur serverin e informacioneve pėr proceset gjyqėsore dhe palėt ndėrgjygjėse, ndėrsa nė gjykata tė tjera dhe nė institucione tė ndryshme tė drejtėsisė gazetarėt e kronikės sė zezė e kanė pėrherė e mė tė vėshtirė tė marrin informacione mbi personat e pandehur para gjyqit.

Gazetari i kronikės sė zezė nė stacionin Report Tv, Arsen Rusta, thotė se transparenca e institucioneve ėshtė nė kufijtė minimalė, dhe ato japin vetėm tė dhėna, qė u interesojnė atyre dhe censurojnė informata qė i interesojnė opinionit publik.

Vėzhguesit pohojnė se tė dhėnat mbi punėn e pėrditshme gjyqtarėve mungojnė gjerėsisht dhe kėshtu nuk mund tė krijohet asnjė ide mbi rezultatet e gjykimit dhe karrierės sė tyre.

Kjo mbyllje e gjyqtarėve ndaj mediave vjen pikėrisht tani pasi nė disa vite shumė donatorė kanė investuar nė dixhitalizimin e sistemit gjyqėsor.

Zoti Rusta thotė se policia ėshtė institucioni mė i hapur sa i takon shpėrndarjes sė informacionit, por tė dhėnat e tyre mbeten tė fillestare sa kohė qė gazetari nuk ndjek dot mė tej fatin e tė arrestuarit dhe nėse ai u dėnua apo doli i pafajshėm pėr akuzat.

Tashmė thotė ai edhe gjyqet me dyer tė hapura nuk ndiqen dot aq lehtė, sepse kjo ka mbetur thjesht nė dėshirėn e gjyqtarit tė pranojė gazetarė nė seancėn gjyqėsore, ndėrsa serveri i gjykatės mė tė madhe nė vend ėshtė i fikur.

Sistemi gjyqėsor shqiptar ėshtė pėrfshirė nė njė reformė tė thellė nė tė gjitha nivelet dhe strukturat e tij pasi ky aktuali vlerėsohet dhe perceptohet gjerėsisht nga publiku si institucioni mė i korruptuar i Shqipėrisė.Multimedia: Zeri Amerikes
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 04/03/2017
Titulli i publikimit: Mungesė transparence nė punėn e gjykatave nė Shqipėri
Pėrshkrim i publikimit: Nė Tiranė, sistemi gjyqėsor vlerėsohet si elementi i pushtetit me mė pak transparencė. Instituti Shqiptar i Shkencės dhe gazetarėt e kronikės sė zezė diskutuan sot me shqetėsim mbi vėshtirėsitė e shumta qė ndeshin gjatė pasqyrimit tė veprimtarisė sė gjykatave.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :