Ndryshimi i fundit: E Martė, 22 Maj 2018

50 biznesmenet qė punojnė mė shumė me bashkitė

1 vit mė parė
share()?>
Bizneset, qė janė nė pronėsi tė femrave, nuk rezultojnė tė “preferuara” nga njėsitė e qeverisjes vendore, teksa pjesa mė e madhe e kontratave pėr punėt publike apo shėrbimet qė kėrkohen nga Bashkitė janė fituar nga subjekte nė pronėsi tė meshkujve.

Rreth 5% e kontratave me njėsitė vendore janė fituar nga subjektet qė drejtohen nga femrat. Nga 4,820 tendera nė total, subjektet me pronėsi femra kanė arritur tė fitojnė 256 kontrata. Subjektet me pronėsi femra rezultojnė tė jenė mė eficiente nė pėrdorimin e fondeve tė njėsive vendore. Kjo peshė ėshtė shumė mė e vogėl nė raport me pėrqindjen e ndėrmarrjeve tė administruara ose drejtuara nga femrat nė gjithė ekonominė kombėtare, qė zėnė 31,3 % tė ndėrmarrjeve aktive gjithsej.

Ky ėshtė studimi qė ka realizuar Open Data Albania mbi subjekte ekonomike, shoqėri biznesi qė zotėrohen nga njė grua dhe kanė kontrata me njėsi tė qeverisjes vendore me vlera monetare tė konsiderueshme. Ky hulumtim ėshtė realizuar si pjesė e aktiviteteve tė projektit “Monitorimi i Klientėve tė Bashkive nė Kontrata Publike” projekt qė mbėshtetet nga Leviz Albania.

Hulumtimi ėshtė realizuar pėr prokurime tė shpallura dhe finalizuara nga korriku i vitit 2015 deri nė datėn 20 janar 2017. Korriku 2015 ėshtė data e fillimit tė funksionimit tė Bashkive sipas ndarjes sė re territoriale dhe administrative. Subjekte Biznesi apo ekonomike janė konsideruar tė gjithė subjektet e regjistruar si persona fizik apo si shoqėri biznesi. Si subjekte tė zotėruara nga femra janė konsideruar tė gjitha ato shoqėri dhe subjekte ku njė grua ka aksione apo kuota. Kontrata me Bashki apo Njėsi tė qeverisjes vendore, janė konsideruar tė gjitha kontratat e realizuara me prokurim publik nga Bashkitė, institucionet e tyre tė vartėsisė dhe shoqėritė apo ndėrmarrjet ku pushteti vendorė ka aksione dhe kuota.

Qėllimi kryesor i kėtij hulumtimi ishte evidentimi i subjekteve tė administruara apo zotėruara nga njė femėr dhe pesha apo fuqia e tyre nė procesin e ndarjes sė parave publike pėrmes kontratave me Bashkitė. Pėrmes prokurimeve publike pėrzgjidhen subjekte ekonomike qė realizojnė punė, furnizime dhe shėrbime publike me para tė taksapaguesve.

Nė tė njėjtėn linjė, Totali i Vlerės nė lekė, pėr Ofertat Fituese nga subjektet me pronėsi femėr ishte 731 milionė lekė, pėr tė njėjtėn periudhė, ose vetėm 3.2% e vlerės sė kontratave tė akorduara nga njėsitė e qeverisjes vendore.

Nga subjektet kontraktore, me tė paktėn njė aksionere femėr, bie nė sy, qė ato qė kanė pasur vlerėn mė tė madhe tė kontratave janė kryesisht biznese me pronėsi tė pėrbashkėt me bashkėshortėt, apo ku bashkėshorti ėshtė administrator. duke demonstruar fuqi minimale kontraktore tė subjekteve femra me njėsitė e qeverisjes vendore.

Renditje sipas vlerės sė kontratave me Bashki, pesė subjektet mė tė mėdha, qė kanė tė paktėn njė ortake/aksionare femėr, korrik 2015-janar 2017

Subjekti mė i madh kontraktor pėr punėt publike, apo shėrbimet e tjera tė kėrkuara nga njėsitė bashkiake ėshtė “Vėllezėrit Hysa” SHPK, me aktivitet kryesor nė ndėrtim. Subjekti ėshtė krijuar nė vitin 2001, me seli qendrore nė Elbasan dhe ėshtė nė pronėsi tė kombinuar, ku 40% e kuotave zotėrohen nga njė femėr, Flutura Hysa, qė ėshtė dhe ortakja kryesore (dy ortakėt e tjerė kanė nga 30% secili). Gjatė periudhės korrik 2015-janar 2017, ky subjekt ka fituar kontrata me njė vlerė totale prej 219 milionė lekėsh, nė Bashkitė Cėrrik e Elbasan. Projekti i saj kryesor nė Cėrrik ishte ‘Rikualifikimi i qendrės sė Qytetit Cėrrik, Loti 1 – Financim 2 vjeēar nga Buxheti i Shtetit’, me njė vlerė fituese prej 116.6 milionė lekėsh, apo sa 66% e gjithė fondeve qė ka akorduar Bashkia Cėrrik pėr periudhėn nė fjalė. Nė Bashkinė Elbasan, subjekti “Vėllezėrit Hysa” ka fituar kontratėn ‘Sistemim-Asfaltim Rruga Broshkė dhe Ura mbi lumin Shkumbin – Financuar nga Buxheti i Shtetit’. Sipas bilancit zyrtar tė depozituar, kompania kishte njė qarkullim vjetor prej 787 milionė lekė nė 2015-n.

Subjekti i dytė mė i madh me pronėsi femėr ėshtė Arifaj SHPK, me objekt ndėrtimin dhe zyra qendrore nė Tiranė. Shoqėria ėshtė krijuar, qė nė vitin 1997, nė vitin 2007, aksionet e kompanisė u blenė 100% nga Rezarta Bokēiu. Gjatė periudhės sė marrė nė analizė, kompania ka fituar disa tendera nė Bashkitė Tiranė, Durrės, Vlorė, Pukė pėr rikonstruksione shkollash, rikonstruksion rruge e ure dhe ndėrtim palestre nė Pukė, me njė vlerė totale prej 124 milionė lekėsh. Gjatė vitit 2015, kompania ka deklaruar njė qarkullim vjetor prej 744 milionė lekėsh. Kjo kompani ka pasur kontrata me vlerė edhe mė tė madhe me bashkitė pėrpara korrik 2015. Transakaksione nga institucione buxhetore nė llogari tė kėsaj shoqėrie pėr periudhėn 1 janar 2015 deri 1 janar 2017 janė nė vlerėn 1.51 miliard lekė.

Subjekti i tretė nė renditje AEK Munella, me zyra qendrore nė Lezhė, me aktivitet nė fushėn e ndėrtimit, i krijuar qė nė vitin 1999. Nga viti 2000, ortake me 100% tė kuotave ėshtė Dava Kaza (administratori ėshtė Zef Kaza). Subjekti ka fituar kontrata tė shuma, me vlerė totale 61 milionė lekė, kryesisht pėr rikonstruksione rrugėsh dhe rehabilitim ujėsjellėsi e ndėrtim pritash. Sipas tė dhėnave tė referuara nė bilancin e vitit 2015, qarkullimi total vjetor i kompanisė ishte 29 milionė lekė, ēka nėnkupton qė fitimi i kontratave tė bashkisė i ka mundėsuar subjektit tė rrisė ndjeshėm tė ardhurat nė vitin 2016, kur ka marrė njė kontratė prej rreth 30 milionė lekėsh pėr “Rehabilitimin e rrjetit ujitės tė ujėmbledhėsit Malaj – 2 (vazhdim)”

I katėrti renditet subjekti NIKA, me zyra qendrore nė Shkodėr, i hapur nė vitin 1999 me aktivitet kryesor tregtim, e studio projektimi. Shpresa Nika ėshtė zotėruese e 100% tė kuotave dhe njėkohėsisht administratore. Kompania ka fituar kontrata kryesisht nė Bashkitė Kurbin, Lezhė e Shkodėr. Pėr vitin 2015, qarkullimi total vjetor i saj ishte 34 milionė lekė.

Subjekti i pestė ėshtė Kajmaku, ku Merita Kajmaku zotėron 51% tė kuotave (pjesėn tjetėr e ka Agim Kajmaku) dhe ka seli qendrore nė Durrės. Ky subjekt pėr periudhėn e marrė nė analizė ka fituar kontrata me bashkitė nė vlerė 18 milionė lekė.Multimedia: Syri.Net
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 08/03/2017
Titulli i publikimit: 50 biznesmenet qė punojnė mė shumė me bashkitė
Pėrshkrim i publikimit: Bizneset, qė janė nė pronėsi tė femrave, nuk rezultojnė tė “preferuara” nga njėsitė e qeverisjes vendore, teksa pjesa mė e madhe e kontratave pėr punėt publike apo shėrbimet qė kėrkohen nga Bashkitė janė fituar nga subjekte nė pronėsi tė meshkujve.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :