Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Subjektet femra qė kanė fituar kontrata me njėsitė e qeverisjes vendore, struktura sipas formės sė organizimit nga korriku 2015 deri nė 30 janar 2017

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar tė dhėnat pėr subjektet qė kanė lidhur kontrata me njėsitė e qeverisjes vendore nga korriku i vitit 2015 deri nė 30 janar 2017. Ky hulumtim ėshtė realizuar si pjesė e  aktiviteteve tė projektit “Monitorimi i Klientėve tė Bashkive nė Kontrata Publike” projekt qė mbėshtetet nga LevizAlbania.

Hulumtimi ėshtė realizuar pėr prokurime tė shpallura dhe finalizuara nga korriku i vitit 2015 deri nė datėn 20 janar 2017. Korriku 2015 ėshtė data e fillimit tė funksionimit tė Bashkive sipas ndarjes sė re territoriale dhe administrative. Subjekte Biznesi apo ekonomike janė konsideruar tė gjithė subjektet e regjistruar si persona fizik apo si shoqėri biznesi. Si subjekte tė zotėruara nga femra janė konsideruar tė gjitha ato shoqėri dhe subjekte ku njė grua ka aksione apo kuota. Nė analizė janė marrė edhe subjekte tė administruara nga njė Femėr duke tentuar tė vlerėsojmė edhe aftėsitė drejtuese tė grave. Kontrata me Bashki apo Njėsi tė qeverisjes vendore, janė konsideruar tė gjitha kontratat e realizuara me prokurim publik nga Bashkitė, institucionet e tyre tė vartėsisė dhe shoqėritė apo ndėrmarrjet ku pushteti vendorė ka aksione dhe kuota.

Qėllimi kryesor i kėtij hulumtimi ishte evidentimi i subjekteve tė administruara apo zotėruara nga njė femėr dhe pesha apo fuqia e tyre nė procesin e ndarjes sė parave publike pėrmes kontratave me Bashkitė. Pėrmes prokurimeve publike pėrzgjidhen subjekte ekonomike qė realizojnė punė, furnizime dhe shėrbime publike me para tė taksapaguesve.

Nga totali i kompanive qė kanė fituar kontrata me bashkitė pėr periudhėn nė fjalė, subjekte qė janė nė pronėsi vetėm tė femrave janė 101, subjekte nė pronėsi tė pėrbashkėt meshkuj- femra janė 35 subjekte, ndėrsa subjekte nė pronėsi tė meshkujve por qė administohen nga femra janė 8 subjekte. Nė total, janė 144 subjekte qė drejtohen apo zotėrohen nga femra, qė kanė lidhur kontrata tė ndryshme me baskitė.
Burimi: QKR; Open Procurement Albania dhe Open Corporate Albania
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Nga subjektet me pronėsi femėr, ose tė paktėn njė femėr, 61 prej tyre, ose 44.85% janė tė regjistruara si persona fizikė dhe 55.15% si shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar. Ndryshe ėshtė pėr subjektet meshkuj, ku vetėm 32% e tyre janė persona fizikė. Pesha e lartė e bizneseve tė drejtuara nga femrat, qė janė persona fizikė, nėnkupton qė pėrgjithėsisht kemi tė bėjmė me subjekte tė vogla, qė rrjedhimisht punojnė me kontrata jo tė mėdha, ndryshe nga meshkujt. 

Renditje sipas vlerės sė kontratave me Bashki, pesė subjektet mė tė mėdha, qė kanė tė paktėn njė ortake/aksionare femėr, korrik 2015-janar 2017Burimi: QKR; Open Procurement Albania dhe Open Corporate Albania
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Asnjė nga shoqėritė femra nuk ka ndonjė marrėveshje koncesionare, apo projekt partneriteti publik privat. Njė listė tė plotė tė 50 subjekteve mė tė mėdha kontraktore, me tė paktėn njė aksioner femėr, sipas vlerės, e gjeni nė tabelėn mė poshtė.

Renditje e subjekteve ekonomike femėr sipas  vlerės fituese i 50 subjekteve mė tė mėdha, qė kanė tė paktėn njė ortake/aksioneve femėr, korrik 2015-janar 2017Burimi: QKR; Open Procurement Albania dhe Open Corporate Albania
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Ky artikull publikohet nė kuadėr tė projektit 'Monitorimi i Klientėve tė Bashkive nė Kontrata Publike' projekt qė mbėshtetet nga LevizAlbania - Pėr njė demokraci tė fortė vendore.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Jonida SALI; Erjona ROGTINA; Griselda RRUCI dhe Readela BANUSHI