Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Vlera tė kontratave me Palė Subjekte Biznesi zotėruar nga Femra finalizuar me Njėsive tė Qeverisjes Vendore, korrik 2015 deri 31 Janar 2017

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar shpėrndarjen e kontratave sipas vlerės, pėr kontrata tė lidhura nga Bashkitė me Subjekte biznesi zotėruar nga meshkuj apo femra, pėr periudhėn korrik 2015-31 Janar 2017, sipas pronėsisė sė subjekteve. Ky hulumtim ėshtė realizuar si pjesė e  aktiviteteve tė projektit “Monitorimi i Klientėve tė Bashkive nė Kontrata Publike” projekt qė mbėshtetet nga LevizAlbania.

Hulumtimi ėshtė realizuar pėr prokurime tė shpallura dhe finalizuara nga korriku i vitit 2015 deri nė datėn 20 janar 2017. Korriku 2015 ėshtė data e fillimit tė funksionimit tė Bashkive sipas ndarjes sė re territoriale dhe administrative. Subjekte Biznesi apo ekonomike janė konsideruar tė gjithė subjektet e regjistruar si persona fizik apo si shoqėri biznesi. Si subjekte tė zotėruara nga femra janė konsideruar tė gjitha ato shoqėri dhe subjekte ku njė grua ka aksione apo kuota. Kontrata me Bashki apo Njėsi tė qeverisjes vendore, janė konsideruar tė gjitha kontratat e realizuara me prokurim publik nga Bashkitė, institucionet e tyre tė vartėsisė dhe shoqėritė apo ndėrmarrjet ku pushteti vendorė ka aksione dhe kuota.

Qėllimi kryesor i kėtij hulumtimi ishte evidentimi i subjekteve tė administruara apo zotėruara nga njė femėr dhe pesha apo fuqia e tyre nė procesin e ndarjes sė parave publike pėrmes kontratave me Bashkitė. Pėrmes prokurimeve publike pėrzgjidhen subjekte ekonomike qė realizojnė punė, furnizime dhe shėrbime publike me para tė taksapaguesve.

Nė kėtė artikull analizohet sa ėshtė pesha e kontratave dhe vlerės sė kontratave tė lidhura nga subjekte biznesi zotėruar nga femra. Njė tregues tjetėr ėshtė edhe eficensa e prokurimit. Kjo eficensė ėshtė diferenca ndėrmjet vlerės sė planifikuar pėr kontratė si vlerė fond limit dhe vlerės sė ofertės sė shpallur fituese. Kjo diferencė pėrkon me para tė kursyera pėr buxhetin e bashkisė pėrmes garės dhe konkurrencės sė lirė. Gjatė periudhės korrik 2015-janar 2017, nė 61 bashkitė kryesore nė vend janė pėrfundur gjithsej 4820 tendera. Fondi limit i tyre ishte 26.4 miliardė lekė, ndėrsa Totali i Vlerės nė lekė, pėr Ofertat Fituese ishte 22.8 miliardė lekė, ose 86.4% e fondit limit. Eficensa e tenderimit mund tė konsiderohet 13.6%.

Totali i Vlerės nė lekė, pėr Ofertat Fituese nga subjektet me pronėsi femėr ishte 731.6  milionė lekė pėr tė njėjtėn periudhė, ose vetėm 3.2% e vlerės sė kontratave tė akorduara nga njėsitė e qeverisjes vendore.

Nga 4820 tendera nė total, subjektet me pronėsi femra kanė arritur tė fitojnė 256 kontrata, ose 5% tė totalit.

Subjektet me pronėsi femra rezultojnė tė jenė mė eficiente nė pėrdorimin e fondeve tė njėsive vendore. Kontratat e fituara prej tyre ishin sa 83% e fondit limit, ndėrsa ato tė subjekteve me pronėsi meshkuj sa 86.5% e totalit. Efincensa e tenderimit pėr kontrata tė fituara nga gratė ėshtė 17% e vlerės fond limit  ndėrsa nė tendera tė fituar nga subjekte zotėruar nga meshkuj ėshtė 13.5%.Burimi: Prokurime Transparente
Komentet dhe Analiza: ODA

Eficensa e Tenderimit me njėsi tė qeverisjes vendore nė %Burimi: Prokurime Transparente
Komentet dhe Analiza: ODA

Bashkia Cėrrik mban vendin e parė, pėr vlerėn totale tė kontratave tė lidhura nga subjektet femra. Pėr periudhėn korrik 2015-janar 2017, me kėtė bashki janė lidhur 6 kontrata nga subjekte femra, me njė vlerė totale tė ofertave fituese prej 125 milionė lekė, apo 15% tė totalit tė kontratave qė kanė tė paktėn njė subjekt femėr, nė 51 njėsitė e qeverisjes vendore tė marra nė analizė.

Bashkia e dytė, qė u ka akorduar mė shumė kontrata, nė vlerė absolute, subjekteve me pronėsi femra ėshtė Elbasani, me 110 milionė lekė. Mė pas vijojnė bashkitė e mėdha tė Tiranės dhe Vlorės, pėrkatėsisht me 90 dhe 74 milionė lekė. Grafiku i mėposhtėm paraqet 20 Bashkitė, ku subjektet femra kanė vlerėn mė tė lartė tė kontratave pėr periudhėn korrik 2015-janar 2017.Burimi: Prokurime Transparente
Komentet dhe Analiza: ODA

Cėrriku mban rekordin edhe pėr vlerėn e kontratės sė akorduara subjekteve, qė kanė njė pronar femėr, nė raport me totalin e kėsaj bashkie, me 49%, nga 3.2% qė ėshtė mesatarja e gjithė vendit. E dyta ėshtė bashkia e Pukės, qė u ka akorduar subjekteve femra gati 25% tė vlerės sė kontratave.  Mė pas renditen bashkitė e Kuēovės, Dropullit dhe Mirditės, me pėrkatėsisht 12%, 11.8% dhe 10.4%.

Bashkitė e mėdha rezultojnė, qė u akordojnė subjekteve femra vlera minimale tė kontratave, nė raport me totalin. Nė Bashkinė Tiranė, kjo peshė ėshtė vetėm 3%. Nga 447 tendera, qė janė zhvilluar nė kryeqytet nė periudhėn korrik 2015-janar 2017, subjektet femra kanė fituar vetėm 15 kontrata.  Nė bashkinė e Durrėsit, pesha ėshtė 5.2%, nė atė tė Fierit 1.5%.
Burimi: Prokurime Transparente
Komentet dhe Analiza: ODA

Bashkitė Fushė-Arrėz, Tepelenė, Mat, Poliēan, Peqin, Bulqizė, Librazhd, Pėrmet, Libohovė, Kavajė, Devoll nuk kanė asnjė kontratė tė lidhur me subjekte biznesi tė zotėruar nga njė femėr.

Sipas numrit tė kontratave, Bashkia qė ka numrin mė tė madhe tė subjekteve me tė paktėn njė aksionere femėr ėshtė Shkodra, me 25 tė tilla. Megjithatė, kėto janė kontrata me vlerė relativisht tė vogla, pasi Shkodra renditet e shtata nė listėn ku subjektet femra kanė peshėn mė tė lartė tė vlerės sė kontratave ndaj totalit. Nė Shkodėr  bizneset nėn pronėsi tė femrave kanė fituar vetėm 9.8%  tė vlerės sė kontratave qė janė finalizuar nga kjo bashki. Pas Shkodrės, pėr numėr kontratash renditen Tirana , Vlora, Elbasani, me pėrkatėsisht 15, 14 dhe 13.


Burimi: Prokurime Transparente
Komentet dhe Analiza: ODA

Subjektet me administratore femra rezultojnė tė kenė fituar 169 kontrata me njėsitė e qeverisjes vendore gjatė periudhės korrik 2015 deri janar 2017. Kėtu raporti qėndron vetėm 3.5% tė totalit tė kontratave. Nė vlerė, pesha ėshtė edhe mė e ulėt, nė vetėm 1.32% (nga 3.2% qė ėshtė pesha pėr subjektet me pronėsi femėr). Interesant ėshtė fakti qė edhe nė ato raste, kur subjektet janė nė pronėsi tė femrave, administrimi duket se i ėshtė lėnė nė dorė meshkujve.

Numri mė i madh i kontratave nga subjektet me administratore femra ėshtė lidhur po nė Shkodėr, me 16 tė tilla, i ndjekur nga Tropoja, Tirana e Roskoveci, me pėrkatėsisht 11, 10 dhe 10.

Nė kontratat sipas vlerės, kryeson Tirana, ku subjektet me administratore femra, kanė njė total prej 89.5 milionė lekėsh. Pėrgjithėsisht, subjektet me administratore femra rezultojnė tė fitojnė kontrata tepėr tė vogla. Psh, nė Bashkinė Bulqizė, subjekti me administrator femėr, qė ėshtė dhe pronare njėkohėsisht, nė gati tre vjet ka fituar vetėm njė kontratė me 5,800 lekė, nė Librazhd me 3,300 lekė.

Ky artikull publikohet nė kuadėr tė projektit 'Monitorimi i Klientėve tė Bashkive nė Kontrata Publike' projekt qė mbėshtetet nga LevizAlbania - Pėr njė demokraci tė fortė vendore.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Jonida SALI; Erjona ROGTINA; Griselda RRUCI dhe Readela BANUSHI