Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Procedime Penale Gjyqėsore pėr Vrasje, Kanosje dhe Nxitje pėr Gjakmarrje 2005-2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton  mbi vėllimin, trendin dhe dinamikėn e kriminalitetit qė lidhet me vepra penale qė pėrkojnė me fenomenin e Gjakmarrjes. Konkretisht analiza ėshtė bazuar tek tė dhėna tė njė dekade 2005-2015 mbi procedime gjyqėsore dhe autor tė dėnuar pėr veprat penale Vrasje pėr Hakmarrje dhe Gjakmarrje (neni 78 paragrafi I dytė dhe neni 78 /a); Kanosje pėr Gjakmarrje parashikuar me nenin 83/a dhe Nxitje pėr Gjakmarrje parashikuar me nenin 83/b.

Nė vitin 2001, Kodi Penal Parashikonte Vrasjen pėr Gjakmarrje nė Nenin 78 Vrasja me Paramendim, (ndryshuar me ligjin nr. 8733, datė 21.01. 2001, neni 10) paragrafi i dytė. Konkretisht: “Vrasja e kryer pėr interes, hakmarrje a gjakmarrje dėnohet me burgim jo mė pak se 20 vjet ose me burgim tė pėrjetshėm. Nė vitin 2013 Ligjvėnėsi e ashpėrsoi masėn e dėnimit tė parashikuar pėr kėtė lloj krimi me pasoja tė rėnda.

Me Ligj nr 144/2013 Pėr disa Shtesa dhe ndryshime nė Ligjin nr 7895, datė 27. 01. 1995 “Kodi Penal i Republikės sė Shqipėrisė”, u shtua neni 78/a me emėrtesėn Vrasje pėr Gjakmarrje, me parashikimin: Vrasja me dashje pėr Gjakmarrje dėnohet me burgim jo mė pak se 30 vjet ose me burgim tė pėrjetshėm”. Trendi i procedimeve gjyqėsore pėr kėtė llok krimi ka ardhur nė rritje.  Nė dy vitet e fundit nėn analizė pėr vrasje sipas parashikimit tė nenit 78/a janė dėnuar gjashtėmbėdhjetė autor. Nė total pėr dhjetė vitet nėn analizė janė shėnuar 129 procedime penale me 135 tė dėnuar.Burimi: Vjetarė Statistikorė tė MD 
Komentet dhe analiza: ODA


Burimi: Vjetarė Statistikorė tė MD 
Komentet dhe analiza: ODA

Procedime dhe tė dėnuar pėr Vrasje pėr Gjakmarrje (neni 78 paragrafi i dytė dhe neni 78/a) 2005-2015


Burimi: Vjetarė Statistikorė tė MD 
Komentet dhe analiza: ODA

Gratė janė gjithashtu tė pėrfshira si autore tė krimit Vrasje pėr Gjakmarrje. Nė dhjetė vite nėn analizė janė shtatė raste tė dėnuara femra pėr kėtė vepėr penale kundrejt njė njėqind e njėzet e tetė janė tė dėnuar meshkuj.Burimi: Vjetarė Statistikorė tė MD 
Komentet dhe analiza: ODA

Megjithėse Kodi parashikon dėnime ė ashpra pėr nenet 78 paragrafi i dytė dhe nenin 78 pika a, nė vjetarėt statistikorė konstatohet qė jo gjithmonė procedimet pėr kėtė vepėr penale referojnė dėnime po kaq tė ashpra.

Kjo vjen si pasojė e gjykimeve tė shkurtuara me ulje dėnimi, gjykimeve pėr autorė tė mitur apo rikualifikimet e veprave. Konkretisht nė 100 raste kemi dėnime me burgim 10 deri 25 vite heqje lirie, mė burgim tė pėrjetshėm vetėm 7 raste ndėrsa me burgim 25 deri 35 vite janė 4 raste.


Tė dėnuar pėr Vrasje pėr gjakmarrje (neni 78 paragrafi i dytė dhe neni 78/a) sipas masave tė dėnimit 2005-2015Burimi: Vjetarė Statistikorė tė MD 
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: Vjetarė Statistikorė tė MD 
Komentet dhe analiza: ODA


Njė tjetėr vepėr penale e konsideruar e lidhur me gjakmarrjen ėshtė edhe veprimi kriminal qė parashikohet nė nenin 83/a tė Kodit tonė Penal, Kanosja serioze pėr hakmarrje ose pėr gjakmarrje. Kanosja bėhet pėr qėllime ngujimi, duke e privuar personin nga liria dhe si rrjedhojė nga tė drejtat e tjera kushtetuese. Nė dhjetė vitet e fundit, janė procedura 18 raste nga gjykatat shoqėruar me 17 tė dėnuar pėr nenin 83/a.


Burimi: Vjetarė Statistikorė tė MD 
Komentet dhe analiza: ODA


Nxitja pėr gjakmarrje e parashikuar nė nenin 83/b, ėshtė njė tjetėr vepėr penale, e cila lidhet me gjakmarrjen. Nė dekadėn e fundit, janė shėnuar 2 procedime gjyqėsore dhe 3 tė dėnuar pėr kėtė vepėr. 1 person ėshtė dėnuar me gjobė dhe 2 tė tjerė me burgim deri nė 2 vjet, pėr nxitjen pėr gjakmarrje. Asnjė femėr nuk ėshtė dėnuar pėr veprimin kriminal tė parashikuar nė nenin 83/b, nė vitet 2005-2015.


Burimi: Vjetarė Statistikorė tė MD 
Komentet dhe analiza: ODA

Nė asnjė rast nuk kemi autore femra tė procedura pėr nxitje pėr gjakmarrje apo kanosje pėr gjakmarrje. Vėllimi i procedimeve penale pėr Vrasje pėr Gjakmarrje nė kontekstin social referon jo vetėm njė mentalitet tė vjetėr tė trashėguar nga kohėt kur nė mungesė tė shtetit dhe institucioneve gjyqėsia bėhej nga individi. Ky fenomen tregon edhe besim tė dobėt tek Institucionet e Hetimit, Gjykimit dhe Ndėshkimit tė autorit tė njė krimi tė rėndė, nga autoriteti shtetėror dhe sistemi i drejtėsisė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Kejsi Kosta