Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Procedime Penale dhe Autor tė Dėnuar pėr Vetėgjyqėsi, 2005-2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton  mbi vėllimin, trendin dhe dinamikėn e procedimeve gjyqėsore pėr veprėn penale tė Vetėgjyqėsisė neni 277. Analiza ėshtė realizuar pėr periudhėn kohore 2005 – 2015. Neni 277 i kodit penal. Vetėgjyqėsi pėrkon me veprime tė ushtrimit tė njė tė drejte tė qenė apo tė pretenduar nė mėnyrė arbitrare, pa u drejtuar nė institucione dhe autoritete kompetente pėr ndėrhyrje. Ky nen reflekton besimin e munguar tė individit tek institucioni apo mungesėn e kulturės sė zgjidhjes institucionale tė problemeve.

Vepra ėshtė parashikuar si kundravajtje penale me sanksion nga gjobė deri nė tre muaj burgim. Sipas tė dhėnave tė marra nga Vjetarėt e Ministrisė sė Drejtėsisė, nė vitet 2005-2015, janė shėnuar gjashtėqind e njėzet e katėr procedime gjyqėsore pėr kundėrvajtjen penale tė Vetėgjyqėsisė. Viti 2015 ka shėnuar mė shumė procedime penale pėr kėtė vepėr, saktėsisht 116 tė tilla. Nė total, nė dekadėn e fundit, janė dėnuar 693 autor pėr Vetėgjyqėsi.Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA


Tė dėnuar pėr Vetėgjyqėsi neni 277 I Kodit Penal 2005-2015
Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODABurimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA

Rreth shtatė pėrqind e tė dėnuarve pėr kėtė vepėr penale janė femra.. Nė vitet 2005-2015, nė total pėr Vetėgjyqėsi janė dėnuar 50 femra dhe 643 meshkuj.Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA

Tė dėnuar pėr Vetėgjyqėsi sipas gjinive 2005-2015

Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA

Pėr kėto vite, gjykatat shqiptare pėr Vetėgjyqėsi, kanė dhėnė 500 gjoba si masė dėnimi. Ndėrsa me burgim janė shėnuar 166 raste autorėsh.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Kejsi Kosta